stleger 2014Závěrečný klasický dostih sezóny, Saint Leger s Prahou 5 (L, 3, 2800 m, 440.000 Kč) dnes otevřel podzimní část sezóny v Conseq Parku ve Velké Chuchli. Stejně jako v Českém derby i v něm triumfoval svěřenec trenéra Radka Holčáka Cheeky Chappie, který podobným stylem, a v ještě těsnějším doběhu, získal druhý klasický triumf a jeho žokej Jiří Chaloupka po triumfech ve VJC i Derby pomyslnou trojkorunu.


V poli 12 koní byl Cheeky Chappie (High Chaparral) stáje Monte Negro největším favoritem sledovaný v derby těsně poraženým Honzikem Chiperou (Archipenko) a vítězem Slovenského derby Love Me (Egerton). Po startu šel do čela stájový kolega Love Me Rabbit Railink (Rail Link), přes kterého však brzo přešel New Attack (New Approach). Šestý z derby, vedený Zdenkem Šmídou, si záhy udělal dostih pro sebe a na protější rovince měl náskok přesahující 10 délek. Do kopce si trochu vydechl a v oblouku jej pole dostihlo, ale v cílové rovince znovu zapnul a bojoval o životní úspěch s Aztekem a dvojicí koní stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Vyšel z něj úspěšně, ale to již ze zadních pozic zvenčí přišel se skvělým finišem Cheeky Chappie a v posledních metrech přešel přes New Attacka a o krk vyhrál. Třetí místo uhájil český odchovanec Aztek (Moonjaz), před Rabbit Railink a Love Me, dotovaná místa získali ještě Buonarroti a Vajgaros. Honzik Chipera došel desátý.

Úvod mítinku byl ve znamení nejmladšího ročníku - první dva dostihy byly vyhrazeny dvouletým. V Ceně EBF (III.k., 1400 m, 60.000 Kč) se velmi lehce prosadil ve Francii rozběhnutý Aldar (New Approach) Ramzany Kadyrova před Egertonovou dcerou Fantaggira Lady. Chovatelovu oku jistě lahodil pohled na startovní listinu následující Ceny výživových programů Fitmin (III.k., 1200 m, 60.000 Kč) v rámci Fitmin Cupu, v níž firugovali potomci vynikajících klisen jako Catoffle, Rabbit Zamindar, Mary Lou, Pashmeena či Ecologically Right. Po tuhém boji se Zamirou (Look Honey - Rabbit Zamindar) se prosadila ve Francii narozená odchovankyně Jiřího Trávníčka Cassie (Alexandros - Catoffle).

Druhé vítězství dne pro plemeníka Bully Pulpita (Pulpit), jehož dcera Sadba vyhrála v Bratislavě, získal tříletý Pragmatik (z Pashmeena) v Ceně Fontana Watercoolers (IV.k., 1200 m, 40.000 Kč) z chovu Josefa Pšurného, běhající v barvách stáje Mersin. Domácím odchovancům se vůbec dařilo - z 8 dostihů jich vyhráli 6. Pětiletý valach Pat's Gold (Gold Away - Pat's Honor) chovatelů Šenigly a Popelky po tuhém boji s Verem (Yocker) vyhrál dvojkovou Cenu Tattersalls (2400 m, 100.000 Kč), tříletý Illuminati (Scyris - Irish Paradise) z chovu Konrada Grote vyhrál Cenu Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy Benešov (III.k., 3+, 1800 m, 70.000 Kč), Winner Stars (Security Risk - Vočko) napajedelského chovu jistě ovládl Cenu 80. narozenin pana Břetislava Karla (IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) a Napajedlům patřila i závěrečná Cena Ladycap (IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) díky čtyřletému La Lagion (Failypi - La Magnifica).              

foto Eva Holubcová       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net