Vana Tomas2Reprezentant stáje Englicovi Aztek, jehož dosud nejlepším výsledkem byla vítězství ve III. a IV. kategorii, podal v Saint Leger výtečný výkon. Pod vedením Petra Foreta doběhl třetí s velmi malým odstupem od vítěze.  Trenéra Tomáše Váni jsme se proto zeptali nejen na tohoto českého odchovance a  dojmy ze Saint Leger, ale zajímali jsme se i o další koně, které letos přivedl na start klasického dostihu.


Aztek podal obdivuhodný výkon a ke klasickému vítězství v cíli chybělo málo. Zajímalo by mne, jak hodnotíte Saint Leger a jeho výkon?
Před dostihem bych byl za třetí místo šťastný, ale chybělo málo, a mohl být vítěz. Aztek není takový srdcař, není to takový bojovník jako Tannhaeuser, ke konci se hodně kroutil…  Ale i tak jsme samozřejmě se třetím místem spokojeni.

Zatímco 1. června Tannhaeuser vyhrál Velkou červnovou, tak Aztek dostih čtvrté kategorie. Tři měsíce na to už bojoval o vítězství v klasickém dostihu. Aztek musel od té doby udělat velký pokrok…
Ano, od té doby se hodně srovnal. Zrovna toho 1. června to ještě nebylo dobré, nešel v cílové rovině dobře, motal se.  Zlepšení ukázal, až když vyhrál potřetí počátkem července v Karlových Varech. To už slušně pracoval, nechal se normálně ovládat, a začali jsme věřit, že by to mohlo být i na start ve velkém dostihu. S Aztekem byl dlouho i problém s krmením. Špatně žral, byl kost potažená kůží. Pořádně začal žrát až v polovině června.  Nevím, čím vším ho manželka  krmila, ale povedlo se to. Aztek byl tedy pošetřený, z derby jsme ho škrtli, což bylo nakonec pro něho dobré. Potřeboval čas.

A jak je na tom Tannhaeuser, který naposledy běhal České derby?
Ten už letos běhat nebude, po derby byl rozhozený psychicky i fyzicky. Je to moc šikovný koník, ale ještě nedospělý. Start ve Velké červnové mu ublížil, ale bylo tehdy potřeba si pro start v derby navýšit handicap. Bylo to na něho moc, začínal běhat letos a byl to velký zápřah. Takže jsme se po dohodě s majiteli rozhodli ho už pro letošek „odpískat“. Ale určitě je to moc dobrý kůň a věřím, že příští rok může v první kategorii vyhrávat.

A jaké jsou plány s Aztekem pro zbytek letošní sezóny?
U něho se musíme rozhodovat dostih od dostihu, protože to v hlavě nemá úplně srovnané. Pokud bude dobrý, mohl by jít Velkou cenu turfu za tři týdny. A potom přicházejí v úvahu „pardubický Saint Leger“ nebo Cena prezidenta. Eventuálně místo nich nějaké zahraničí, ale to je zatím daleko.
 
Aztek
Aztek s ž. Janem Vernerem před svým vítězstvím ve Velké Chuchli 1. června ve čtvrté kategorii. Tři měsíce poté již bronzový v St. Legeru

Jaká jsou vlastně distanční optima Azteka a Tannhaeusera?
Já myslím, že by Aztek mohl zvládnout i 3200 metrů. Vyhrál i 1800 metrů, ale je to pro něho hodně hektické, v takovém dostihu se žene. Museli jsme pracovat na tom, aby tolik neprchal. A u Tanníka by mělo být optimum 1600 – 2000 metrů.

Bazalka po sedmém místě  v Oaks proměnila svůj debut na překážkách v suverénní prvenství. Předpokládám, že už na nich zůstane?
Ano, je sice takový drobek, ale poctivka, pěkně skáče. Zvolili jsme s ní cestu pro klisny a dostali jsme ji do Oaks, ale překážky jsou pro ni vhodnější  než roviny. U překážek více přemýšlí, nežene se tak dopředu. Zesílila, zapracovali jsme na její vytrvalosti a na síle.

Mohla by to být vaše naděje pro Zlatou sponu tříletých?
Ano, 13. září by si měla vyzkoušet pardubické závodiště a pak bychom ji rádi poslali na Zlatou sponu.

Ve stáji ale máte i další překážkáře, Zeuse a Be Japea...
Zeus skáče slušně, i když někdy je to flink. Měl by jít proutěnky v Praze, a pokud to bude dobré, tak i potom dostih přes proutěné překážky při Velké pardubické. A od příštího roku by mohl zkusit krosy. Be Jape byl teď druhý v Mostě, a zřejmě bude nabízený k prodeji. Do stáje by měli přijít mladí koně.

Můžete nám o nových posilách stáje prozradit něco více?
Englicovi mají ve Francii polobratra Tannhaeusera a polobratra Miss Kruk, kteří by měli přijet začátkem října. A dále je v plánu nákup dvou až tří ročků v Irsku. A měl by přijet i další potomek Divoké Orlice, Delfín po Near Dancerovi. (mze)

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking