NoTimeToLoseV sobotu se po sedmi týdnech vrátí dostihy do Pardubic. První z osmičky dostihů odstartuje kvůli přímému přenosu České televize už ve 13:00 a krátce před půl čtvrtou přijde na řadu Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na její start se postaví devítka koní, mezi nimiž největší pozornost poutá tandem trenéra Josefa Váni.

V roli obhájce vítězství půjde na start No Time To Lose (Kratochvíl), který před rokem svedl úspěšný souboj s Theophilosem. Největším úspěchem reprezentanta DS Paragan je každopádně předloňské vítězství ve Velké pardubické, v jejímž závěru na těžké půdě dokázal předstihnout francouzského hosta Urgent de Gregaine. V poslední edici našeho nejslavnějšího dostihu mu nesedla rychlejší dráha, a i proto jeho finiš stačil pouze na páté místo. Po dostihu ho trápilo zranění šlachy, takže aktuální sezónu bude teprve zahajovat. Je tak jedním z pouhé dvojice koní na startovní listině, která ještě nesplnila kvalifikační podmínky pro start v letošní Velké pardubické.

Naopak jeho tréninkový kolega Ange Guardian už dokázal, že je letos znovu ve skvělé formě. Zvítězil totiž v Úvodní cross country Koroka a po souboji se Sztormem také v červnové kvalifikaci. Jednalo se už o jeho celkově třetí triumf v pardubických kvalifikacích, když dvě z nich ovládl v loňském roce. V červnu byl v jeho sedle Marcel Novák, který zaskakoval za v rámcovém programu zraněného Jiřího Kouska. Ten stále není fit, takže tentokrát povede Ange Guardiana Lukáš Matuský. Pokud by tedy reprezentant Stáje Anděl strážný znovu uspěl, získá každé ze svých kvalifikačních vítězství s jiným jezdcem.

Dvojici koní chystá do dostihu také trenér Stanislav Popelka. Stretton (Faltejsek) se k němu stěhoval před letošní sezónou, přičemž tu loňskou zakončil ještě jako svěřenec Čestmíra Olehly třetím místem ve Velké pardubické. V květnové Úvodní cross country Koroka nestačil pouze na Ange Guardiana a kvalifikační podmínky splnil o necelé tři týdny později čtvrtým místem. Také Mahony (Stromský) byl úspěšný na posledním mítinku Velké pardubické, když zvítězil v Ceně Labe. Úvodní cross country Koroka dokončil se Strettonem na současném druhém místě a kvalifikační premiéru absolvoval v červnu, kdy skončil pátý.

Jediným z koní startujících v srpnové kvalifikaci, který není přihlášený do Velké pardubické, je Player (Novák). Svěřenec Lenky Kvapilové nicméně patří k úspěšným mladým krosařům, když v Ceně Labe skončil třetí a stejnou příčku obsadil také v květnové kvalifikaci, v níž tedy porazil Strettona. Na jeho štítě zůstali také pátý Chicname de Cotte (Duchene) a sedmý Ribelino (Glassonbury). Dříve jmenovaný tehdy absolvoval českou premiéru, když předtím startoval ve Francii. Naopak Ribelino je na našich drahách zavedeným pojmem. Za připomenutí stojí především jeho vítězství ve Velké pardubické 2015, které získal po diskvalifikaci Nikase. V posledních letech se mu ale tolik nedařilo.

Tempař Bridgeur (Myška) skončil v posledních dvou edicích Velké pardubické shodně sedmý. Letos se českému publiku představí poprvé, ale kvalifikační podmínky už splnil ve Francii, kde během naší zimní pauzy absolvoval trojici startů. Pět měsíců ovšem nestartoval. Templář (Odložil) je vedle No Time To Lose druhým koněm, který pro zajištění účasti v říjnovém vrcholu potřebuje dokončit dostih bez pádu a vybočení. Velké pardubické už se zúčastnil čtyřikrát a jeho maximem je sedmé místo z roku 2016. Ve dvanácti letech je nejstarším koněm v poli.

Kromě kvalifikace poutá pozornost také dvojice krosových dostihů II. kategorie. Také v Ceně Peruána (5200 m) by měli hrát prim svěřenci Josefa Váni. Loňské vítězství bude obhajovat Zarif (Kratochvíl), který stejně jako před rokem ponese vysokou hmotnost 73 kg. Reprezentant stáje Köi Dent už se čtyřikrát umístil ve Velké pardubické do čtvrtého místa a účast na startu její letošní edice si zajistil v červnu, kdy v kvalifikaci skončil čtvrtý. Theophilos (Odložil) se kvalifikace zúčastnil v květnu, ale v jejím průběhu byl zadržen. O měsíc později už si vedl výrazně lépe, když mezi špičkou dvoumílových krosařů obsadil druhé místo v Červnové cross country Válečníka.

V klisnám vyhrazené Ceně města Pardubic – Ceně Registany (II. kat., 4150 m) bude Josef Váňa spoléhat na Silk (Kratochvíl), která v červnovém dostihu pro klisny nestačila pouze na Rideri Cross, zatímco ostatní soupeřky za sebou nechala o více než 20 délek. Rideri Cross se sice v sobotu představí v kratším dostihu, nicméně Silk stojí v cestě za vítězstvím Poinsettia (Matuský). Svěřenkyně Čestmíra Olehly se letos dvakrát umístila v kvalitně obsazených dostizích a mezi klisnami se naposled představila na mítinku Velké pardubické v Ceně Laty Brandisové, v níž jistě zvítězila. Pravděpodobně tedy ona půjde na start v roli favoritky.

Tisková zpráva Dostihového spolku    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net