Wroblewski Greg2Nedělní karlovarský mítink byl ve znamení úspěchů trenéra Grega Wroblewského. Na závodiště do Dvorů přivezl dva koně a oba získali vítězství v jedničkových zkouškách - Amazing Gangster stáje AMP Invest sp z oo zvítězil nad staršími mílaři v 11. Velké ceně BBAG a Portorikos reprezentující stáj TVD a.s. zase triumfoval v 90. Ceně města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího. S úspěšným trenérem jsme si ale povídali nejen o těchto výsledcích. V následujícím rozhovoru se dozvíte více i o plánech, které s nedělními vítězi má, a také o novinkách z jeho stáje.


Amazing Gangster a Portorikos vám přinesli v pořadí už třetí a čtvrté vítězství v letošní sezóně v nejvyšší kategorii. Všechna vaše letošní prvenství na rovinách se tak odehrávají ve velkých dostizích. S tím musíte být určitě spokojený…
Ano, jsem, není vůbec jednoduché vyhrát dostihy nejvyšší kategorie. Důležité je, aby koně nešli s formou dolů a byli zdraví. Například mám ve stáji dva výborné překážkáře, Sztorma a Green Rockse, ale ti bohužel železné zdraví nemají a to je omezuje. S Amazing Gangsterem jsem moc spokojený, on měl v podstatě ve své kariéře jen jeden nepovedený dostih. V derby se nepovedl průběh dostihu a měl tak výpadek. Jinak podává stabilně dobré výkony. Rovinových koní sice celkově moc nemám, ale mám koně do velkých dostihů a Amazing Gangster k nim určitě patří. Co se týče Portorikose, tak už při derby-mítinku nám třetím místem naznačil svou třídu. Je vytrvalý a v Karlových Varech byl bohužel dostih pomalý, proto musel bojovat s Father Frostem Pepy Váni. Kdyby byl dostih rychlejší, věřím, že by zvítězil s větší převahou. Portorikos byl ale hlavně kupovaný do překážek, takže v případě, že by se mu už dále na rovině nedařilo, může změnit disciplinu.

A jaké jsou další plány s oběma koňmi a také s trojnásobným vítězem Gomba handicapu Master of Goldem?
Oba koně si karlovarskými výsledky vybojovali vstupenku na zářijový Evropský pohár žokejů. Amazing Gangster by měl ale ještě před tím běžet v Mostě dostih na 2000 metrů, Velkou letní cenu. Portorikos bude čekat až na Evropský pohár žokejů. Master Of Gold je takový plnokrevník s arabskou hlavou. Umí být totiž velmi náladový a to potom ovlivní jeho výkon v dostihu. Nebývá ale v cíli daleko za vítězem. Je to dobrý kůň a věřím, že se mu ještě letos podaří vyhrát. Zkrátím mu distanc oproti posledním startům.

Už několikrát jsme se spolu bavili o tom, jak máte moc rád Itálii a zdejší turf, kde jste deset let působil. Máte ve stáji nějaké nadějného koně pro dostihy v Meranu?
V Meranu se v posledních sezónách hodně změnila situace tím, že Pepa Váňa ml. má silného majitele Josefa Aichnera. Je to vlastně takový šejk v italském překážkovém sportu, který nakupuje drahé koně. Ti se ukazují dobře v dostizích a není jednouché se proti nim prosadit. Koněm, který už ukázal, že mu to v Meranu jde, je Sztorm. Pan majitel ale preferuje Pardubice a tak pro letošní rok je Sztormova cesta jasná. Dalším koněm v naší stáji s velkou překážkovou třídou je Green Rocks a já doufám, že by mohl zastoupit Santo Cerra, který v Meranu loni třikrát dominoval a v Gran Premiu byl třetí. Merano je krásné místo, má své velké kouzlo a já bych se tam brzy rád vrátil s dobrým koněm. Většina koní v naší ještě nemá takové překážkové zkušenosti.

Cena mesta KarlovyVary dobeh Velka cena BBAG dobeh
Vítězství tříletého Amazing Gangstera  Opět vítězí Martin Laube, tentokrát s Portorikosem


Co vás čeká v nejbližší době? Uvidíme třeba nějaké vaše koně poprvé v dostihu?

Teď o víkendu v Netolicích bude debutovat čtyřletá bělka Annie Reilly. Absolvuje steeplechase, kde ji povede nedávno vyučený Otto Vnuk, který jezdí u Pepy Váni. Klisna se v práci neukazuje jako špičková, ale dostih nám o ní prozradí více. Docela spokojený jsem s Meisho Kongem, který v Německu nechtěl moc běhat, ale za nás už se dvakrát umístil na proutěných překážkách. V Lysé byl druhý a v Bad Harzburgu čtvrtý.  Myslím, že to je do budoucna hodně zajímavý kůň. A čekám také na překážkový debut Top One, který by si měl odbýt v Kolesách. Od tohoto koně mám do budoucna velké očekávání. Pokud vše půjde dobře, mohl by v zimě jezdit na překážky do Itálie.

Ještě nám zbývají tři měsíce do konce dostihové sezóny. Jak jste spokojený s její dosavadní částí?
Mám ve stáji dva typy koní. Takzvané experimentální, kdy majitelé chtěli vyzkoušet, jestli se jejich koně uplatní v dostizích. Bohužel většina z nich moc neumí a majitelé ztrácí čas a utrácí peníze. To platí například o Lancaster Rose, která je hezká a byla levná. Už po prvních startech jsem majiteli říkal, že to není dobrá dostihová klisna. A nyní už má devět startů a žádné zlepšení se u ní nekonalo. Byl bych tedy raději, kdyby měli mí svěřenci méně startů, ale smysluplnějších. A aby majitelé více brali názor trenéra, aby měl na ně větší vliv. Co se týče výsledků u koní, kteří jsou dostihovými v pravém slova smyslu a dělají radost svými výsledky, tak to spokojený jsem. Tito koně běhají dobře a málokdy zklamou.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková a Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net