Koplikova ingrid3Švédské Jägersro není závodištěm, kam by čeští trenéři se svými koňmi často jezdili. A to zvláště s dvouletými, kteří musí absolvovat zhruba 1200 kilometrů dlouhou cestu. Dvouletá Nouran, svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové, tuto cestu (na dvakrát s přespáním v Hamburku) tento týden absolvovala a ve Švédsku pak svou trenérku potěšila druhým místem v dostihu na 1200 metrů, za které získala po přepočtu 61.200 Kč, dvojnásobek částky, kterou vydělala za karlovarské vítězství. Ale dotace nebyla hlavním důvodem, proč vyrazila právě do Švédska.

 
"Výběr švédského dostihu byl výsledkem dohody s majitelem Sultanem Haribem, který ve Švédsku má několik koní v tréninku," vysvětluje Ingrid. Svou roli hrála i omezená nabídka pro dvouleté koně u nás. "Nouran je malá kobylka, jejím stropem je 1200 metrů. delší dostih už by pro ni nebyl," dodává trenérka, která však dnes už Nouran na své tréninkové listině nemá - klisna po dostihu zůstala ve Švédsku. "Tam by narozdíl od našich drah měla mít příležitostí dost, i na all-weatheru," říká trenérka, které na místo Nouran přibyl ze Švédska ve stáji jiný kůň - dvouletý dosud nestartovavší syn plemeníka Elzaam (Redoute's Choice).

Není to jediná změna v obsazení trenérčiny stáje v Lysé nad Labem. Její středisko už opustili i dva z úspěšných zástupců Spencer (Finjaan), který při derby dni vyhrál dvojkový Memoriál Tomáše Šatry, i její letos co do počtu vítězství nejúspěšnější svěřenec Triplex (Elzaam), který v aktuální sezóně získal již tři první místa včetně triumfu v Drážďanech. Oba byli stájí Liliana Carvalho prodáni a odešli jinam, Triplex ale jen do nedaleké stáje trenéra Karla Germiče, který využil Ingridiných zkušeností s ním a angažoval ji do sedla při dvou ze tří startů, které již Triplex v jeho péči absolvoval. "Majitelé koukají po nějakém mladém koni, pravděpodobně pojedeme něco vybrat na dražbu do Deauville," vysvětluje trenérka odchod svých úspěšných svěřenců.

Nepřehlédněte: Pohár žokejů s novými hvězdami. Nagano Gold dohlášen do EJC Long, Billabong Cat do Middle, Mowaeva a Zelote do Millionu

Ještě před deauvillskou dražbou ji ale čeká Pohár žokejů, kam včera dohlásila dvouletého Josephina (Pearl Secret), který, stejně jako již dříve hlášený Gold Shalaa (Shalaa), míří do Gerschova memoriálu. Oba dvouletí mají za sebou jeden start, a tak zatím těžko hodnotit jejich šance. Poměrně optimistická je ale trenérka ohledně nadějí svého prvního jedničkového vítěze Mandarina (Elusive City), který je hlášen do EJC Leram Million. Tam absolvuje svůj první start od neúspěchu v Českém derby, které bylo za hranicí jeho optimální distance. "Po dohodě s majitelkou jsem ho nechala odpočinout," vysvětluje trenérka hřebcovu letní pauzu. "Přece jen derby bylo náročné, a tak měl přes léto jen lehčí trénink, ale nyní už je zase v plné přípravě. Věřím, že dokáže dobře zaběhnout i v tak silné konkurenci, která se v Praze sejde a může v ní zamíchat kartami."

Do EJC směřuje i pětiletý valach Raging Storm (Galileo), který však trenérku zklamal při svém návratu po roční pauze, který absolvoval ve Velké ceně Prahy. "Nevím, co si o tom mám myslet. Jezdec jej odjezdil jak měl, po dostihu byl v pořádku a nezbývá než doufat, že příště to bude lepší. Možná sehrál roli fakt, že zimní příprava kvůli jeho zdravotním problémům nebyla nic moc a on nestačil proti rozběhaným koním. Věřím však, že v něm pořád něco je a nyní už výsledek bude lepší. Jestli ne, tak přejde do dostihů nižší kategorie," plánuje trenérka, která letos nasbírala zatím 6 vítězství a jistě by se nezlobila nejen za další triumf, ale ani za pěkné umístění v rámci nejlépe dotovaného rovinového mítinku v českém kalendáři.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net