Sedivy Photography 3264V sobotu se uzavře sezóna na naší centrální překážkové dráze v Pardubicích. Na programu je osmička dostihů, jejichž pole sice nejsou povětšinou početná, ovšem vrcholu programu kvalita neschází. V Ceně města Pardubic totiž dvojici účastníků Velké pardubické, jejichž naděje před necelými dvěma týdny vyhasly na Taxisu, vyzvou talentovaní zástupci nastupující generace na čele s Night Moonem.


Při závěrečném pardubickém mítinku tradičně skládá reparát několik koní, kteří se nedostali do cíle na mítinku Velké pardubické. Takových je v šestičlenném poli Ceny města Pardubic (II. kat., 4200 m) rovná polovina. Dva z nich se zúčastnili samotné Velké pardubické, přičemž Player (v sedle M. Novák) dokonce patřil do okruhu favoritů. Vždyť svěřenec Lenky Kvapilové o rok dříve vybojoval v překážkovém vrcholu druhou příčku a v dobrém světle se ukázal také při prvních dvou letošních startech. První pád na skoku ho ovšem potkal v neméně vhodnou chvíli, když za Taxisem, který najížděl jako první, neustál doskok. Dodejme, že pro pád už sice nedokončil předloňskou Velkou pardubickou, ale tehdy uklouzl při točení za Hadím příkopem.
Na Taxisu skončil také Kaiserwalzer (Kratochvíl), když chybu na doskoku neuseděl amatér Patrick Mullins. Svěřenec slovenského trenéra Jaroslava Brečky přitom rovněž patřil ke koním, které ve Velké pardubické nešlo přehlížet, protože zvítězil v závěrečné kvalifikaci.
Zatímco výše zmíněné dvojici je devět a osm let, na startu bude také trojice pětiletých koní. Z nich se jako velký talent ukazuje především Night Moon (Faltejsek). Svěřenec Pavla Tůmy dříve sbíral úspěchy především v Itálii, kde jako tříletý vyhrál dokonce v kategorii Gr.1, ovšem úspěšná byla i jeho premiéra v pardubickém krosu. V květnu jí totiž proměnil v suverénní vítězství, a i když se jednalo „pouze“ o trojku, nechal za sebou několik zvučných jmen. Mimo jiné šestý tehdy skončil Kaiserwalzer.
Výše mohou v budoucnu zamířit také druhý ze srpnového trojkového handicapu Popinjay (Myška), který v Ceně Vltavy uklouzl při točení na Velký vodní příkop, a Christiano (Odložil). Ten letos triumfoval ve čtyřce a vítězství ve trojkovém handicapu mu posledně uniklo rozdílem dvou hlav. K progresivním koním patří také Argano (Liška), přesto se v této konkurenci nevyhne roli outsidera.

Ještě o jednoho účastníka méně má handicapová Cena Talenta – vítěze 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (III. kat., 4000 m). Také na jejím startu každopádně nalezneme zajímavá jména. Antalgique (Vyhnálek) je vítězkou Prvomájové steeplechase, ovšem jednalo se o její první a doposud také poslední letošní start. Navíc do Pardubic míří poprvé. Trenér Luboš Urbánek vedle ní chystá také Shenta (Kratochvíl), jemuž by naopak změna disciplíny mohla prospět. Poslední starty v Itálii mu totiž příliš nevyšly, zato před dvěma lety vyhrál pardubickou Cenu ČASCH.
Dvakrát letos v Pardubicích vyhrál Well Absolut (Myška), ovšem stalo se tak o kategorii níže a na kratších distancích. Paris Eiffel (Cagáň) se sice většinou nachází na opačném konci výsledkových listin, ale to i proto, že měří síly s elitou. Byl i na startu Velké pardubické, v níž spadl přes chybujícího Theophila. Ve vyrovnané sestavě své příznivce jistě najde také Korfu (Faltejsek), jehož sice čeká premiéra v pardubickém krosu, ale naposled skončil druhý ve Velké mostecké steeplechase.

Na závěr dodejme, že první dostih odstartuje v pravé poledne, a pokud se na závodiště nedostanete osobně, to nejdůležitější ze sobotního programu nabídne přímý přenos na programu ČT sport. (jf)

Tisková zpráva Dostihového spolku
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net