Tuma PavelNečekaný úspěch získal s Trip To Rhodosem vítězstvím v Listed dostihu v Hamburku trenér Pavel Tůma, který slavil blacktype úspěch jen dva týdny poté, co prostřednictvím Cruel Mole Joe získal vůbec první západoevropské vítězství. Navíc hamburský triumf znamenal pro mladého trenéra jubilejní desáté vítězství v „jedničkovém“ dostihu. Ale nejen o něm bude řeč. Do stáje ve Dvorcích se totiž zítra stěhují další zajímaví koně JUDr. Charváta, derbystka Reglisse a třetí z loňské edice Českého derby My Afantou.


Vítězství Trip to Rhodose v Hamburku pod vedením Jozefa Bojka vypadalo nakonec docela snadně. Jaká byla vaše očekávání před dostihem?

Byli tam dva koně, které jsme asi neměli porazit, takže na vítězství jsem nepomýšlel. Ale doufal jsem v umístění na tabuli. Je to dobrý kůň, i když „svůj“.

 Trip to rhodos hamburg

FOTO (Eva Kopečná): Trip to Rhodos u rybníčku v Hamburku


Jak snášel Trip cestu a změnu prostředí? Neměli jste s ním nějaké starosti?

Cesta byla docela dobrá, jeli jsme asi devět hodin. Snažili jsme se, aby Trip zažil co nejméně neobvyklých věcí, takže jsme ze soboty na neděli vedle něho spali v boxe, aby nebyl ve stáji sám. V neděli dopoledne jsme mu přivezli sousedku, chovnou klisnu doktora Charváta Josselin březí po Lando, kterou jsme vyzvedli z blízkého hřebčína. Ta pak Tripovi úplně učarovala, byl spokojený v její blízkosti. Chodila s ním před dostihem, i po dostihu, a dokonce ho doprovázela i na doping, aby byl klidnější. Měli jsme s ním problém s vodou, nechtěl pít tu v boxe. Takže nakonec jsme ho vodili ke zdejšímu rybníčku, kde na první pohled ne moc čistou vodu pil. V Německu mu voda nějak nechutnala, napil se vlastně až vody u polské benzinové pumpy.


Tripovo vítězství v dostihu bylo přesvědčivé, takže předpokládám, že stoprocentně vyšla vaše taktika.

Na dostihy se měl přijet původně podívat i pan doktor Charvát, ale v sobotu byla stávka na letišti a nemohl přiletět, takže vlastně vše bylo na mě. Majitel nemá rád, když koně chodí zezadu, ale takhle jsem to nakonec domluvil s Jozefem Bojkem. Chodil jsem za ním po vážnici s laptopem a ukazoval mu videa Tripových dostihů, aby o koni věděl co nejvíce. Ono to v dostihu vypadalo, když byl nějaké dvě délky za předposledním koněm v poli, že nestíhá, ale věřil jsem, že v rovině vystřelí dopředu.


Jaká byla reakce doktora Charváta na vítězství?

Myslím, že snad poprvé za dobu naší spolupráce projevil velkou radost. A já jsem měl z vítězství taky samozřejmě velkou radost. Atmosféra v Hamburku byla moc pěkná.


Už jste se bavili s panem doktorem, kde by mohl příště Trip to Rhodos startovat?

Zůstal po dostihu zdravý a je v pohodě, ale samozřejmě nemůže mít další start brzy, takže asi vyběhne někdy koncem prázdnin. A mělo by to být zase zahraničí. Možná Francie…

Trip to rhodos

FOTO (Eva Kopečná): Trip to Rhodos v boxeDívala jsem se na vaše letošní statistiky a vaše koně běhají jen vytrvalecké tratě…

Já myslím, že je to dáno tím, že pracujeme v kopcích, takže se nám daří dělat vytrvalce. A také u nás jsou i koně s výhledem do překážek.


Před nedávnem absolvoval překážkovou premiéru loňský účastník derby Kaptah. Jak jste vnímal tento jeho start?

Nebylo to dobré, měl jít schovaný, ale na první překážce se dostal dopředu a nedal se vzít zpátky, vodil dostih snad až o sto metrů. Takže mu to pak v závěru chybělo. Určitě to není špatný kůň, ale je hodně hektický, musíme si s ním ještě pohrát.


Ve stáji máte také odchovance Jiřího Charváta. Čtyřletá Natalie na rovinách vůbec nestartovala. Půjde její dvouletý polobratr Nostalgik v jejích stopách?

Nostalgik byl odchovaný ve Francii a určitě by to měl být do budoucna kůň na překážky. Nedávno jsme ho vzali jako sparingpartnera k druhému koni pro zkoušku z boxů a doktora Olehlu to překvapilo, že to vůbec není kůň pro roviny. Nostalgik pracuje pravidelně, tak možná s ním na podzim zkusíme nějaký start. Ale to hlavní by měl předvést později na překážkách.


Více než polovina koní ve vaší stáji patří Charvátovým. Nerozroste se vaše spolupráce v brzké době třeba ještě o nějaké další koně?

Doktor Charvát se rozhodl zkusit změnu prostředí u Reglisse a My Afantou, takže pro ně zítra ráno do Lysé nad Labem jedu.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net