Tuma PavelCestovatelsky náročný prodloužený víkend má za sebou trenér Pavel Tůma. Od pátku byl s koňmi v Pardubicích a po sobotním mítinku, kde se jeho svěřencům příliš nedařilo, odjel za Trip To Rhodosem do Deauville do dostihu grupy 2, který už byl na cestě na důležitý dostih. Sedmiletý hnědák svůj realizační tým nezklamal a dal svému trenérovi částečně zapomenout na smolné Pardubice. Trenéra Tůmu jsme krátce po jeho návratu zastihli k rozhovoru nejen o úspěchu Trip to Rhodose a pardubickém mítinku, ale dozvíte se také několik nejbližších plánů. A také jsme se zajímali o to, jak vypadá roček za 45.000 euro zakoupený minulý týden, kterého trenér v pondělí dovezl do Dvorců.


Výsledek Trip to Rhodose v neděli v  Deauville patří mezi jeho nejlepší v grupových dostizích. Jste spokojený, anebo si myslíte, že mohl být i druhý? Na favoritku mu scházel v cíli necelý krk...
S Tripem spokojený jsem, podal v dostihu grupy dvě dobrý výkon. Byl odjetý zezadu, původně jsem ale chtěl, aby šel více v koních.  Pravdou ale je, že byl před dostihem hektický. Tři měsíce nestartoval a tak Cristian Demuro raději zvolil taktiku cválat vzadu za soupeři. Ti byli docela vyrovnaní, takže jsme mohli být i čtvrtí… 

A je Trip po dostihu v pořádku?
Ano, vypadá v pořádku, nekulhá. Moc nežere, ale on nikdy po dostihu moc nežere.

TripTR PrixKergorlay
Trip to Rhodos (zcela vpravo) útočí ze zadní pozice v grupě 2 Prix Kergorlay

Probírali jste při vaší zastávce ve Zbraslavicích s panem doktorem Charvátem další plány s Trip To Rhodosem?
Pan doktor ho chce vidět v Praze na European Jockey´s Cup v dostihu na 2600 metrů. Myslí si, že pro Tripa je dostih na 4000 metrů v zahraničí už moc, proto upřednostňuje start v Praze s tím, že potom ještě můžeme zkusit nějaký dostih v zahraničí. Já ze startu v Praze nejsem úplně nadšený, vždycky se tam choval jinak. Hůře, než na jiných závodištích. Ale je pravda, že už v Chuchli tři roky nebyl, možná se bude chovat jinak.

Sobotní Pardubice pro vás byly hodně smolné. Přišli jste o talentovaného Nostalgika a žádný z dalších sedmi koní nedokázal vyhrát…
Bohužel kromě Nostalgika utrpěl zranění i Trip to Sydney, který má zlomeninu v karpálním kloubu. Pardubice se nám hodně nepovedly. Potrápil nás opět i Cherwick s Irskou lavicí. Přitom jsme byli v Pardubicích od pátku a v tréninku ji chodil bez problémů tam i zpět… Pan doktor Charvát byl v Pardubicích velmi nespokojený, říkal mi, že jsme nic nedokázali, a že nedělám svou práci poctivě… Předevčírem jsme to ve Zbraslavicích probrali ve větším klidu. Shodli jsme se na tom, že je potřeba přidat, dobudovat středisko ve Dvorcích a zaměstnat další pracovníky. Když jezdím s koňmi do zahraničí, nejsem ve stáji tři i více dní.

Předevčírem jste ze Zbraslavic do Dvorců dovezl ročního hřebce po breederscapovém vítězi George Vancouverovi, který byl zakoupený po dražbě v Deauville za 45.000 euro. Jak se vám líbí?
Je to pěkný kůň a ještě poroste. Je to takový cvalda, má silnou kostru a vypadá být hodný.

Dumnonia Vichy2
Dumnonia v paddocku před úspěšným startem ve Vichy

V polovině srpna docílila svého nejlepšího výsledku na francouzském závodišti Dumnonia. Proslýchalo se, že zůstane ve Francii u trenéra Lefevbra. Stalo se tak?
Ne ne, Dumnonii máme u nás. Pan doktor říkal, že Chardonney Tcheque není úplně v pořádku, takže startovat ve Velké ceně Prahy nejspíš nebude a Dumnonia by ho měla zastoupit.

A co vás čeká v nejbližší době?
V Mostě bude startovat dvouletá Hessoesse a odtamtud pojedeme do Prahy, kde poběží ve Velké národní steeplechase Josefa Váni Manifestation. Nebude to jednoduché, je tam Fafintadenient a další koně. To bude jinší kafe oproti minulému dostihu. Budu spokojený, když přijde do pátého místa. V neděli míříme i do Bratislavy, kam vezeme Peintre Elusifa a k debutu dvouletého Fighting Lipse. Dvouletí nám zatím moc nechodí. Jsou za očekáváním, máme jen jedno vítězství.

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv Pavla Tůmy     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking