Tuma PavelVčerejší výsledek Cruel Mole Joe v Mnichově udělal velkou radost celému tréninkovému středisku DS Dvorce. Pro zdejšího trenéra Pavla Tůmu to znamená slibný začátek nové éry vysílání koní na západ od našich hranic a čerpání tak zkušeností na zahraničních drahách. Ale nejen o tom bude náš aktuální rozhovor.


Jak vlastně došlo k výběru mnichovského závodiště? Od vás je to určitě hodně daleko…

Ano, to je. Ale Cruel Mole Joe je vlastně napůl náš rodinný kůň, patří mé mamince a Pavlu Gintarovi. Tedy kamarádovi, který se věnuje v Rakousku drezurním koním a dříve jezdil i dostihy. Žije ve Vídni, takže jsme vyjeli o den dříve, přespali u něj a pak společně vyrazili do Mnichova. Cruel je registrovaný k zahraničním startům a vyzkoušeli jsme si, že mu bratislavská dráha moc nesedí. Špatně točí a nabíhá metry navíc, vbíhá do cílové roviny ve vzdálené stopě. Naopak v Ebreichsdorfu mu to na levou ruku sedělo, a tak jsme chtěli opět levotočivou dráhu. A tím Mnichov je. Já jsem se předtím hodně radil s Reném Vinklárkem a také Petrem Juránkem. Německy moc neumím, ale s jejich pomocí se podařilo vše zjistit a zařídit.


Cruel Mole Joe ukázal už dobrou formu v Ebreichsdorfu. Věřil jste, že by v Mnichově mohl bojovat o vítězství?

Studoval jsem na internetu formy a bál jsem se toho koně, co byl za námi v cíli druhý. Před dostihem jsem si říkal, že bychom měli na tabuli být. Vlastně tak trochu jsme i spoléhali na to, že kdybychom se neumístili, že dostaneme příspěvek na dopravu od pořadatele, což bychom samozřejmě uvítali.


V neděli startoval jiný váš svěřenec, Sinuhet, ve Wroclawi. Předpokládám, že ten vás asi zklamal.

Sinuhet je bohužel nervózní kůň. Koně stáli dlouho v boxech, on to nevydržel a vzepnul se. Kuba Pavlíček pochopitelně spadl a Sinuhetova noha zůstala chvilku zaklíněná ve vedlejším boxe. Nakonec byl zavedený znovu a do dostihu odstartoval, ale držel se soupeři krok jen tři sta metrů a pak na ně začal ztrácet. Ve cvalu nebylo nic znát, ale po dostihu začal kulhat. Nemá žádnou tržnou ránu, ale došlo k namožení. Před dostihem naše přihláška do hlavního dostihu vypadala troufale, ale je to hodně dobrý kůň. Ale bohužel nevyzpytatelný a tak tohle znamenalo konec jeho krátké kariéry na rovinách. Pan doktor Charvát říkal, že nebudeme riskovat, že se příště u startovacích boxů stane něco horšího, a bude se tedy věnovat už jen překážkám.


Je možné, že uvidíme Sinuheta v překážkovém sportu ještě letos?

Zaskákaný už je a uvidíme, kolik času bude potřebovat na zažehnání zranění z Wroclawi. Ale myslím si, že někdy o prázdninách by to už mohl zkusit.

CruelMoleJoe

FOTO: Cruel Mole Joe s Jozefem Bojkem v Mnichově


A kam povedou další kroky vašeho vítěze z Mnichova?

Bojko říká, že by určitě měl v Německu běhat, že tu na to má. Samozřejmě nemůžeme ale jeho včerejší výsledek přeceňovat, nebyli tam špičkoví koně. Cruel cestuje velmi dobře, není s ním na přepravu žádný problém, tak bych toho chtěl využít a sbírat zahraniční zkušenosti a poznávat jiné dráhy. Navíc, teď máme dost lidí ve stáji, takže na dva dny můžu odjet. Takže je možné, že bychom napříště zkusili Švýcarsko.


A kam počítáte pro další start s hvězdou stáje Trip to Rhodosem?

Chystáme se s ním příští týden, tedy 7. července, do Hamburgu na derby-mítink. Měl by tam běžet Listed na 3200 metrů. Do Mostu se mi s ním nechtělo, bylo to moc brzy od minulého startu v Bratislavě, tak jsme se s panem doktorem Charvátem domluvili, že zkusíme Hamburg. Od nás je asi 800 kilometrů, pojedeme na dva dny, musíme to všechno dobře zmenežovat. Trochu mám obavy z Tripova cestování, jak to bude snášet. A v dostihu ho pojede Jozef Bojko. Už jsem se díval, že je na přihláškách deset koní.


Jak jste spokojený s průběhem letošní sezóny?

Výsledkově docela jsem, ale zároveň máme i smůlu. V posledních startech jsme byli šestkrát druzí a občas chybělo k vítězství jen velmi málo. Ale snad už jsme tu smůlu včerejškem trochu protrhli.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking