KnStatekBlataCR prekazkaO Velikonočním pondělí se letos poprvé otevřou brány závodiště v Lysé na Labem. Pořadatelem mítinku se začátkem ve 13 hodin je úspěšná stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových. Od zástupkyně pořadatele Barbory Dufkové jsme se mj. dozvěděli, jak vůbec vznikla myšlenka uspořádat dostihový den s velmi zajímavým programem. Jeho vrcholem bude jedničková Velikonoční steeplechase, na jejímž startu jsou úspěšní překážkáři a také jedno nové jméno v českém turfu. Dostihového odpoledne se také zúčastní ž. Václav Janáček, který vyhrál pro Statek Blata Český ráj několik velkých dostihů včetně loňského Slovenského derby. Bude také v sedle Timekeepera.


„Koní v naší stáji přibývá, takže jsme během zimní přestávky zvažovali, jakým způsobem se rozběhají na další mítinky, které by měli ve velké většině absolvovat na zahraničních drahách. Za výrazné finanční pomoci partnerů jsme se rozhodli zrealizovat vlastní dostihový den,“ vysvětlila Barbora Dufková za pořádající stáj Statek Blata Český ráj. „Na závodišti v Lysé nad Labem loni ubylo dostihových dnů, přitom tam je velmi příjemné rodinné prostředí. Proto tahle volba. Pevně věříme, že si rodiny s dětmi budou chtít po dopolední pomlázce zpříjemnit odpoledne návštěvou dostihového dne. Dostihy jsou skvěle obsazené, sponzoři byli štědří a na umístěné čekají nemalé odměny. Rádi bychom udělali Velikonoční dostihovou tradici, ale důležitým faktorem pro další uskutečnění tohoto dostihového dne bude spokojenost sponzorů, partnerů a návštěvníků těchto dostihů. Pro návštěvníky bude zajištěno tak jako vždy pestré občerstvení a zábava pro děti." 

Přitažlivý dostihový program bude gradovat Velikonoční steeplechase Statek Blata Český ráj o 150.000 Kč. Obsazení dostihu dává tušit zajímavou podívanou. Josef Váňa vyšle na start úspěšnou dvojici Sundara (Galileo) - Mister Westminster (Hurricane Run). Zatímco Mister Westminster běhal v zimě úspěšně v Itálii, tak reprezentant dostihových barev stáje manželů Dufkových Sundara se loni umístil ve významných tuzemských steeplechase a druhé místo přivezl za asistence ž. Jana Kratochvíla také z francouzského Vittelu. Dvě vítězství loni v Itálii jsou doporučením pro All About Cossia (Cossio). Z dvojice zástupců stáje Red Rebels vypadá ambiciozněji Turdus (Montbard), který loni získal třetí místo v Poplerově memoriílu. Marcus Aurelius (Stormy River) se ale mohl přes zimu zlepšit, podobně jako předloni v jedničkových dostizích přes proutěné překážky umístěný Sorgenio (Egerton).

Podceňovat nebude radno ani polského hosta Salama (Enjoy Plan), loni čtvrtého v Ceně Vltavy. Zajímavé srovnání s francouzským překážkovým sportem přinese nová posila stáje Partyday.cz, šetisletý polokrevný Bolero de l´Isle (Dom Alco). Jeho trenér Ing. Václav Chaloupka nám k němu řekl: "Bolera jsme dovezli asi před půl rokem. Je to spíše tempař a tohle je takový zkušební start. Uvidíme, jak na tom po zimě je a také jak se porovná se skoky v Lysé nad Labem. Byl pořizovaný pro krosové dostihy, chceme ho směřovat hlavně do Pardubic." Dodejme, že bílému valachovi se loni ve druhé polovině sezóny hodně dařilo - zvítězil a byl druhý v crosscountry na 4600 metrů v Cluny a jeho posledním vystoupením na francouzské dráze bylo druhé místo v krosu ve Vichy 19. září.

Převahu v programu pondělního mítinku v Lysé nad Labem mají rovinové dostihy, kterých je šest. Až na jednu výjimku se všech zúčastní multišampion Václav Janáček. "Václava Janáčka pozval trenér Josef Váňa na vyžádání mých rodičů, tedy majitelů stáje Statek Blata Český ráj. S Vaškem máme spoustu úspěchů, spolupracujeme s ním již od European Jockey Cubu 2015 a věříme v naše další společné úspěchy, a to nejen na českých drahách," prozradila Barbora Dufková. 

Timeekeper VCC
Jednou z koňských hvězd pondělního mítinku v Lysé nad Labem bude derby-vítěz Timekeeper. Do jeho sedla usedne šampion Václav Janáček (foto: Petr Nowicki)

Václav Janáček povede v obou hlavních rovinových dostizích úspěšné reprezentanty stáje Statek Blata Český Ráj. V Ceně II. kat. na 1700 metrů o 100.000 Kč usedne do sedla trojnásobného Listed vítěze Tamarind Covea (Galileo), který si úspěšně počínal i v Itálii a ve Francii. Dostihu se zúčastní dalších šest koní včetně Nyani Tomby (Excellent Art), Montjeu Thirda (Pop Rock), z Německa rozběhané Step Star (High Extreme) nebo Dodybuda (Soviet Star), který se pokusí o reparát za minulé pražské dostihy. O půl hodiny později český, španělský a slovenský šampion povede v Ceně III. kat. na 2200 metrů o 100.000 Kč vítěze Slovenského derby Timekeepera (Galileo). V sedmihlavém poli také budou účastníci Českého derby Secretive Lord (Egerton) a Rumpl Cimpr Campr (Makfi), čtvrtá z Oaks a pátá ze Saint Legeru Williann (Tiger Cafe) nebo třetí z Ceny prezidenta republiky Santin (Bushranger).

Jen pět účastníků bude mít Cena III. kat. na 1700 metrů o 45.000 Kč tříleté koně, ale pole je velmi zajímavé z hlediska letošních klasických dostihů. Josef Váňa sem totiž posílá oba potomky Galilea, které jsou přihlášeni do všech tří klasických dostihů.  Dostihový křest si tak v Lysé v pondělí odbudou Flames of Horeb a Aeneas. Posledně jmenovaný tmavý hnědák je v majetku stáje Statek Blata Český ráj. "Všichni naši koně jsou skvěle připraveni a tak je možné, že nás mladý a nadějný Aeneas, který má stejného otce jako většina našich koní překvapí, stejně jako Epoch, který se rozběhal minulou neděli," říká na konto koní stáje Statek Blata Český ráj, které uvidíme v pondělí v akci, Barbora Dufková. "Velkými favority určitě budou zkušený Tamarind Cove a Timekeeper. A v hlavním dostihu celého dostihového dne se budeme těšit na Sundaru." 

Michaela Zemanová


Lysa pozvanka
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net