synthZa měsíc, 8. května 2013, začíná na pardubickém závodišti Synthesia Park dostihová sezona. A přestože počasí stále není příznivé, přípravné práce jsou v plném proudu. Největší pozornost je samozřejmě věnována dostihové dráze.

Ještě před 14 dny ležely na dostihové dráze zbytky sněhu a jen o pár dní dříve se tu proháněli běžkaři. Dnes už jsou první práce v areálu závodiště dokončeny a na další se tým pracovníků Dostihového spolku a.s. chystá. Jako první přišly na řadu nemocné stromy. "Museli jsme pokácet topoly, které nebyly v dobrém stavu. K zemi musely jít letité stromy např. u dropu. Tato překážka tím sice změnila vzhled, na který byli diváci zvyklí - ale ne parametry, jenže stromy už byly opravdu nebezpečné a ohrožovaly koně i jezdce," říká správce dráhy Jiří Janda. Pracovníci závodiště museli po vykácení stromů ručně bez jakékoli mechanice i ty nejmenší větvičky uklidit, aby nedošlo ke zranění koní.

"Největší pozornost jsme ale věnovali dráze. Upravili jsme a odspádovali oranice tak, aby se tam nedržela voda a stékala do drenážních příkopů. Ty jsme vybagrovali a vyčistili, dohromady to jsou přibližně dva kilometry příkopů," vypočítává práce Janda. Při úpravě oranic bylo přemístěno na 1 000 tun zeminy. V úsecích v oblasti startu a u některých skoků a pak také na třech čtvrtinách hlavní travnaté dráhy v délce 1 800 metrů bylo rozmetáno na 300 tun kompostu. "Teď nám zbývá ještě provést tzv. zasmykování kompostu do travnatého povrchu trávy," dodává Janda, který zároveň připomněl i úpravu pískové dráhy, kde se dříve držela voda a která byla dorovnána dvěma tisíci tunami zeminy.

"V blízké budoucnosti ještě plánujeme přisetí přibližně 20 hektarů dráhy travním semenem, provzdušnění celé dráhy tzv. vetidrainem a zapískování části dráhy. Chceme také opravit některé části tribun tak, abychom divákům nabídli nejen zážitek z dostihů samotných, ale i pohodlí," prozrazuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. 

Letošní dostihová sezona začíná tradičním termínem 8. května, na kdy je připraveno devět dostihů v rámci dostihového mítinku Italský den. O dva týdny později, v pátek 24. května, se poprvé uskuteční novinka letošní sezony - rovinové dostihy pro začínající koně "bumpery" a hned o den později odstartuje první ze čtyř kvalifikací na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net