agrofertpark logoPrázdniny se chýlí ke svému závěru, to je neklamné znamení toho, že se opět rozbíhá dostihové dění v pardubickém Agrofert parku. A hned pěkně zostra, třetí kvalifikací na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Vrchol odpoledne je maximálně obeslaný, na startu se tak objeví dvacet koní a ještě trojice zůstala před branami, ale více než dvacet účastníků nelze na dráhu pustit.


Opět platí, že pokud by před vás někdo položil startovní listinu tohoto dostihu bez jeho názvu a délky, se samotnou Velkou pardubickou ho zaměníte mrknutím oka. Stačí připomenout několik jmen. Například Ribelino. Loňský vítěz Velké pardubické, kterému se letos vůbec nedaří, a tak přichází změna jezdce, ostříleného Pavla Kašného střídá mladý Angličan Thomas Garner, který už zkušenosti s kvalifikací má, absolvoval dvě a obě dokončil. Velká pozornost bude upřena i na Nikase s Markem Stromským. Loni byli diskvalifikováni ve Velké z prvního místa, v květnu se kvalifikovali, ale až třináctým místem. Loni třetí kvalifikaci vyhrál Rabbit Well s Josefem Váňou mladším, následně doběhli na čtvrtém místě ve Velké. Letos je Rabbit Well šetřen, představil se pouze v první kvalifikaci, kde nestačil pouze na Kasima. Na startu bude mít doprovod v podobě tréninkových parťáků Zarifa a Ange Guardiana. Prvně jmenovaný byl loni ve Velké druhý, letos se v květnu kvalifikoval osmým místem. Ange Guardian letos kraloval v Lysé nad Labem, kde vyhrál oba jedničkové dostihy, Prvomájovou steeplechase i Memoriál Evy Palyzové. Kasimovo jméno již padlo, srpnovou kvalifikaci vyhrál v roce 2014, a navíc ho zdobí velká spolehlivost. Od července 2013 zvládl jedenáct startů, třikrát vyhrál a nebyl horší než šestý. Už třikrát se umístil ve Velké pardubické.

Z dvacítky startujících jich devět již má kvalifikaci splněnu, deset účastníků (Ange Guardian, Broker, Gauner Danon, Charme Look, Cherwick, Jam Taki, Peintre Abstrait, Peer Cooper, Rendez Vous a Status Quo) o ni bude usilovat. Dvacátým koněm na startu je Trezor, který není letos hlášen do Velké a jeho realizační tým stále zkouší, zda má zůstat na dráze nebo být penzionován. Letos se představil jednou, začátkem června a doběhl šestý. V minulosti třetí kvalifikaci vyhrál dvakrát v letech 2012 a 2013.

Z desítky nekvalifikovaných bude velká pozornost upřena na Charme Looka, jednoho z nejtalentovanějších tuzemských krosařů, loňského vítěze Ceny Vltavy, v jehož sedle bude Barbora Málková. Cherwick napíše další kapitolu ze seriálu „Já a Irská lavice“. Tentokrát by ho přes ni měl převést zkušený Jan Faltejsek, který se na pardubické dráze představí letos poprvé. Na jaře si v Anglii zlomil nohu a do sedla se vrátil až začátkem srpna. První srpnovou neděli vyhrál překážkový dostih v Karlových Varech a měl velkou chuť do ježdění.

Startovní pole všech osmi dostihů jsou velmi početná, celkem by se mělo představit 112 koní, což znamená průměrně 14 účastníků v dostihu. Nelze vynechat ani Cenu společnosti Explosia na 5200 metrů. Od roku 1997 je tento dostih součástí srpnového programu a mnohokrát se v něm představili koně, kteří míchali pořadím ve Velké pardubické. Letos startovní listina čítá šestnáct jmen a všechny zaujme především jméno Rabbit Hawk Wing, v jehož sedle letošní třetí start absolvuje Josef Váňa starší, rekordman Velké pardubické. Ve druhé kvalifikaci Rabbit Hawk Wing doběhl na sedmém místě, je tak kvalifikován a jeho trenér zvolil volnější cestu do vrcholu sezóny. Vážným soupeřem mu bude tréninkový partner Power Zar, který 7. května vyhrál Úvodní cross country, ale od té doby se nepředstavil. I on je přihlášen do Velké. Zajímavostí tohoto dostihu je také skutečnost, že se představí hned šest francouzských odchovanců. Francouzský překážkový chov je velice kvalitní, je o něj velký zájem v Anglii a Irsku, a stále více se koně narození v zemi galského kohouta objevují i v České republice. Uvidíme, jak si povedou na distanci 5200 metrů, tedy totožné s Cenou Labe, nejvýznamnějším rámcovým dostihem v den Velké pardubické.

Tipy na dostihy:
I. Ascover – Playstarabad - Turdus
II. Hasan – Trip to Sydney – Doldeton
III. Lord Jagmin – Rapa – Woody
IV. Natalie – Izynka – První Láska
V. Rabbit Hawk Wing – Nostalgik – Tzigane du Berlais
VI. Celadon – Lávra - Quatiki
VII. Rabbit Well – Hegnus - Zarif
VIII. Kifaaya – Jesmoon – Saint Malo


Dostihový spolek Pardubice    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net