Vana TomasV neděli se v Karlových Varech odběhl první jedničkový test dvouletého ročníku, Cena Masise – Pohár Grandhotelu Pupp za podpory společnosti Charvát Group, s.r.o. Dosavadního vládce tuzemského ročníku, vítěze Simsonovy ceny Zocka v něm dokázala pod vedením Bauyzrhana Murzabayeva porazit reprezentantka stáje Lascar Saša, která při svém debutu upoutala v Simsonově ceně druhým místem. O talentované klisně v tréninku Tomáše Váni, která je přihlášena i do dalších významných ročníkových zkoušek, jsme se pochopitelně chtěli dozvědět více. Ale zeptáme se také na další juniory a samozřejmě na Azteka, kterého trenér Váňa připravuje na novou disciplinu.


Věřil jste před dostihem, že by Saša mohla Cenu Masise vyhrát a porazit preferovanější hřebce Zocka a Duke of Darhorse?
Věřil jsem, že by to mohlo dobře dopadnout. Vycházel jsem z toho, že při prvním startu v Simsonově ceně nebyla daleko za Zockem. I přes ztrátu na startu doběhla jen dvě a půl délky za ním. A Zocka potom v Bratislavě o délku porazila naše další klisna Mayda, která je o něco horší než Saša. Takže jsme doufali, že by Cenu Masise mohla Saša vyhrát.

Vyšel dostih úplně podle vašich představ?
Myslel jsem, že bude Saša trochu rychlejší, Duke of Darhorse a Zock jí utíkali, ale Saša seběhla posledních dvěstě až třistametrů super.

Kdy jste si začal myslet, že máte ve stáji dvouletou klisnu do velkých dostihů?
V období mezi koncem dubna až polovinou května ukazovaly Saša a Mayda v tréninku, že jsou z našich sedmi dvouletých nejšikovnější. Přitom Saša nemá být po kom ranná. My jsme na ni nijak netlačili, ale ona se sama ukázala.

Jméno stáje, za kterou Saša běhá, připomíná vašeho výborného svěřence, sprintera Lascara, který dokázal vyhrát 15 dostihů včetně čtyř jedničkových. Můžeme prozradit, kdo konkrétně za touto novou a hned úspěšnou stájí stojí?
Sašu jsme vybrali loni na říjnové aukci ročků v Anglii společně s panem Englicem. Je tedy napůl jeho a napůl mé ženy Ivety. Dostala ji ode mne totiž k Vánocům...

A jaké jsou vaše další letošní plány se Sašou?
Máme ji přihlášenou do Ceny zimní královny a také do zimního favorita. Pokud se nestane nic nepředloženého, tak bude startovat mezi klisnami. A v případě, že by nás v přípravě něco zbrzdilo, tak poběží pozdější Cenu zimního favorita.

Jaká je vlastně povahově
?
Je to hodná a mazlivá klisna, pracuje a žere dobře.

Aztek skace
Trojnásobný šampion Aztek se chystá na novou disciplinu

A jak vypadají vaši další dvouletí?
Všechny dvouleté jsme nechali zjara rentgenovat, abychom se nenechali jejich projevem oklamat. MVDr. Zatloukal má naši plnou důvěru, a co nám řekne, tím se řídíme. Fifinka po Arcano bude běhat za stáj VB. Poměrně dost rostla, a tak s prácemi začala nedávno. Bude startovat možná už v Mostě. To Jenny Walker po Born the Sea je pořád taková srnečka. Na ni musíme velice opatrně. Je takzvaně chytlavá psychicky, možná i působila ranně, ale rentgen měla nejhorší. Vyběhne později, když to půjde. Jenny bude běhat za stáj pana Englice a rovněž i Tobis po Harbow Watch. To je hodně narostlý hřebec a větší zátěž by nemusel prostát. Jeho otec dává výborné dvouleté, jeho čas určitě přijde. Český odchovanec Negben po Sharpourovi bude debutovat v seriálu Fitmin koncem srpna. Vyrostl z něj pěkný kůň a určitě se neztratí. Nahradí pro stáj Roman Nelii, která byla prodána. A náš rošťák Evžen po So You Think si premiéru odbyl v neděli ve Varech. A musíme ho pochválit. Je to pozdní kůň a myslí po svém. Všechno absolvoval nad naše očekávání. Za vítězem doběhl něco přes čtyři délky a z toho dvě délky nechal na startu. Na dvouleté tlačit nechceme. Když ukáže, že je k běhání, brzdit ho nebudeme. Jinak je ta práce o ničem. Kůň v sobě tu svoji přirozenou rychlost má. My ji musíme v pravou chvíli využit. Všichni chceme dobré výsledky a koně na více sezón...

A ještě bych se vás ráda zeptala na Azteka, který naposledy startoval při derby-dni ve Zlatém poháru. Kdy by měl znovu běhat?
S Aztekem se nevydařil ani Zlatý pohár ani předtím dostih v Mostě. Pan doktor Charvát se proto rozhodl, že s ním zkusí překážky. Takže ted ho na ně v tréninku pilně připravujeme a měl by se objevit v září v dostihu přes proutěné překážky.

A otázka na závěr, přišel k vám do stáje v poslední době nějaký nový kůň? A plánujete zase podzimní nákupy ročků v Anglii?
Nejnovějším obyvatelem našich stájí je polosestra King´s Looka Kopretina. A plánujeme nákup čtyř mladých koní.

Michaela Zemanová
Fotografie: Jana Vargová

Bazalka Aztek
Aztek se připravuje v tréninku na skoky za asistence zkušené a úspěšné překážkářky Bazalky 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net