chuchle2Derby se blíží mílovými kroky a hlavní bod nedělního programu ve Velké Chuchli vybojují právě jeho adepti. Favoritem 63. Velké červnové ceny je svěřenec trenéra Šavujeva Aldzarb, který se popasuje s 15 soupeři. Dostih napoví o šancích koní pro zisk modré stuhy mnohé. A je otázkou, zda jeho hrdina půjde ve stopách Roches Crosse. Tedy posledního koně, který získal double Velká červnová - derby.


Arslangirej Šavujev má letos silnou kolekci tříletých a dva z nich se zúčastní Velké červnové. Jeho Aldzarb (Duke of Marmalade), vítěz z Karlových Varů a těsně druhý z dalšího dvojkového dostihu v Bratislavě, je favoritem dostihu. Vítězstvím v nejvyšší kategorii se na rozdíl od něho může pochlubit jediná klisna na startu Amga River (Dylan Thomas), která v mosteckém Memoriálu Dr. Frankenbergera za sebou zanechala Gibbs´Beach (Galileo) a Brother Grimma (Rip Van Winkle) trenéra Josefa Váni.

Ten vysílá do dostihu ale i další dva koně. Touch of Genius (Galileo) se sice zatím v nejvyšší kategorii neobjevil, ale v Karlových Varech podlehl jen Aldzarbovi a Napastnikovi. A jeho následné vítězství v dostihu na 2400 metrů v trojkové společnosti bylo velmi snadné. Nejméně prověřeným na delších tratích je z Váňových koní Tamarind Cove (Galileo), který se ze zmíněného kvarteta zatím nejlépe etabloval mezi špičkou koní. Jeho druhé místo ve Velké jarní ceně bylo působivé.

Od úspěchu k úspěchu kráčí svěřenec MVDr. Olehly Oriental Sky (Tiger Hill), který prohrál jen při svém debutu a do tříleté kariéry vstoupil úspěchem v rakouských Trial-Stakes. Zatím však neběžel na trati delší než 1700 metrů. I když to dosud naplno nepředvedl, tak potenciál určitě dříme v Dalewarim (Desert Style), který po třetím místě ve Michalově memoriálu skončil ve Velké jarní ceně až za dotovanými místy. Je ale třeba s ním stále počítat. Loňský šampion Sirius Shine (Sir Percy) debutoval letos třetím místem ve Velké jarní ceně a dá se očekávat, že na druhý start bude ještě lepší.  

Dvojici těžko čitelných koní bude mít na startu DS Pegas. Icar (Halling) totiž dosud startoval jen ve Francii. Z jeho letošních dvou vystoupeních na dráze zaujalo třetí místo v Lyonu-Parilly na 2400 metrů, délku za vítězem. Napastnik (Tempelwachter) zatím v kariéře nebyl hůře než druhý. V Karlových Varech v dubnu v Jarní ceně Fredericks & von der Horst ho porazil jen Aldzarb a od té doby nestartoval.
tamarind Cove
FOTO: Josef Váňa vyšle na start Velké červnové dokonce čtyři koně. Jedním z nich je i Tamarind Cove, který se již může pochlubit druhým místem v klasické Velké jarní ceně

Dvojice bude hájit také stáj Rabbitu Trhový Štěpánov. Rabbit Mountnelson (Mount Nelson) a Mondego Bay (Egerton) překvapili druhým resp. třetím místem v Memoriálu profesora Michala, ale ve Velké jarní ceně skončili dvouciferným výsledkem. Prodloužení délky trati by mělo zejména Mondegovi mělo pomoci. 

Druhým zástupcem českého chovu v dostihu je blízký příbuzný Azteka Artaban (Moonjaz), který na sebe loni upozornil třetím místem v rakouském Graf Hugo Henckel Memorialu a letos má zatím na svém kontě těsné druhé místio v mílovém handicapu. Na vytrvalecké trati ale může překvapit. Úplně zatracovat nejde ani svěřenece trenéra Resulova Taimasse (Shamardal), pátého z Memoriálu Dr. Frankenberega, zvláště při přihlédnutí k jeho výtečným sourozencům. Duke (Needham´s Fort) zatím ve velkých dostizích nepřesvědčil, ale jako polobratr Determinacji by mohl mít na víc.

Dostihový den v Praze začíná ve 14 hodin a jeho začátek obstarají dva dostihy seriálu Fitmin Cupu pro dvouleté koně, Cena chovatelského centra Fitmin se sedmi debutanty a Cena Františka Šťastného, zakladatele značky Fitmin, kde startuje o jednoho juniora méně. 

Sázkové kurzy Betino na 63. Velkou červnovou cenu:
3:1 - Aldzarb
4:1 - Touch of Genius
6:1 - Oriental Sky, Dalewari
7:1 - Sirius Shine
8:1 - Tamarind Cove
10:1 - Icar
12:1 - Napastnik, Amga River
15:1 - Artaban
16:1 - Gib´s Beach, Mondego Bay, Brother Grimm
21:1 - Taimass
25:1 - Rabbit Mountnelson
30:1 - Duke
(mze)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net