ceske derby22Už od 80. let minulého století, tehdy ještě pod hlavičkou JZD Práče, usiluje Jiří Trávníček o úspěch v Českém či dříve Československém derby. Zkoušel v něm uspět jak s vlastními odchovanci, tak s koňmi zakoupenými na dražbách ročků od Německa před Anglii a Irsko až po USA, či takovými, které získal po úspěšné dvouleté kariéře. Po letech čekání se dočkal. Své první derby vyhrál s klisnou, která je jeho první odchovankyní z francouzského Haras de Beaufay, který zakoupil a úspěšně zrekonstruoval. Klisnou, kterou též příhodně pojmenoval - Queen of Beaufay.

 
Dcera vzhůru stoupajícího francouzského plemeníka Zaraka (Dubawi) a Trávníčkovy vlastní odchovankyně Pikardie (Sholokhov) ukázala mimořádnou třídu už v Jarní ceně klisen, ve které svým soupeřkám nadělila 6 délek. Od té doby ale nestartovala a ač o jejích vytrvaleckých dispozicích nebylo vzhledem k rodičům pochyb, chybělo srovnání s hřebci a netušili jsme hlavně to, co jsme o ní napsal před derby - kam až sahá její třída a kde má pomyslný strop. Nyní už víme, že hodně vysoko.

Letošní derby by vydalo na mnoho příběhů. Ten, kterým český turf žil poslední dny před startem, měl společné téma - nákupy koní na poslední chvíli a dohlašování koní v nejzazším možném termínu. Zvláště poslední nákup Jiřího Odcházela, k němuž jej podnítil Josef Váňa, byl z kategorie výjimečných, neboť Ariolo přijel do Chuchle s třídou, jakou před startem v našem derby neukázal dosud žádný uchazeč. Nebylo divu, že odskakoval v roli favorita. Přesto nakonec z trojice pozdních derby akvizic sehrál nejmenší roli.

Tempo podle podle španělského oka 

Když se krátce před pátou hodinou za tropického vedra otevřely startovací boxy s 16 účastníky 102. CPIPG Českého derby, nejrychleji z nich vyrazila Totally Gold (Dark Angel), jedna z trojice zakoupených koní na poslední chvíli, vedená jedenadvacetiletým francouzským rodákem Alexis Pouchinem, který si v jejím sedle odbýval středoevropskou premiéru. Záhy však přes ní přešel tréninkový kolega z lotu Ingrid Janáčkové Koplíkové Secret Peet (Awtaad) s dvojnásobným španělským šampiónem Borjou Fayosem a jal se diktovat velmi svižné tempo. Dobrý start měla i Shabana (Jukebox Jury), blízko čela byla též Zaracampa (Zarak), na bariéře dobře usazený Well Prepared (Kallisto) či Darling in Pink (Outstrip). 

ceske derby22 start

První oblouk se moc nevyvedl Zamicovi, které šel po Jaro Línkem hodně zvenčí, nicméně přes metry navíc se posunul ze zadní části pole až k vedoucí dvojici. Favorizovaný Ariolo si s Jiřím Palíkem držel bariéru za středem pole, na konci cválali Stronger Together, Queen of Beaufay, Agadir Gold a v boxu zlobící Apollon. Pořadí se příliš nezměnilo ani při nabíhání do závěrečného oblouku, kde tempo stále diktovala dvojice svěřenců trenérky Koplíkové s dvoudélkovým náskokem před Zamicem, kterého sledoval Well Prepared a dvojice Lokotransu Ashat a Darling in Pink.

Štěstí Petra Foreta, smůla Milana Zatloukala

V cílové rovině nejprve přešla středem dráhy do čela Totally Gold, vedle ní se posunul i Well Prepared, ale to podstatné mělo teprve přijít. Horkou chvíli prožíval Milan Zatloukal, jehož Stronger Together mocně akceleroval ze zadní části pole a rychle se blížil čelu, 300 metrů před cílem ale musel kvůli slábnoucímu Zamicovi vzít trochu zpátky. Mezitím středem dráhy přešel do čela Darling in Pink a zcela zvenčí se k fantastickému finiši rozešla Queen of Beaufay. Mocný závěr klisny se nakonec ukázal rozhodující a svěřenkyně Dalibora Töröka jím vybojovala vítězství. Stronger Together skončil o 3/4 délky druhý, nos před Darling in Pink. Čtvrtým místem potvrdil slova trenéra Urbánka o rostoucí formě outsider Ashat, dle mého nejlépe vypadající kůň v padocku, a pátá Zaracampa završila úspěch Dostihové stáje Pegas. Za peníze byli i Well Prepared a také Ariolo, který skončil sedmý.

ceske derby22 foret

"To, co klisna předvedla v cílové rovině bylo neuvěřitelné a nepopsatelné," vzdal hold Queen of Beaufay nadšený Petr Foret, těšící se z prvního derby vítězství. O poznání méně šťastný byl druhý v cíli Milan Zatloukal, přestože jím vedený Stronger Together nepatřil mezi favority. "Na začátku to na něj bylo moc rychlý, tak jsme zůstali vzadu a když se v cílové rovině rozjel, musel jsem kvůli Zamicovi vzít trochu zpátky. Myslím, že nás to stálo vítězství," uvedl Zatloukal, který právě kvůli Zamicovi, s nímž zvítězil ve Velké jarní, odešel od Rabbitu k trenérce Koplíkové.

Těžká chvilka pro vítěze

Dostih za extrémního horka odběhnutý v druhém nejrychlejším čase dostihu 2:29,14, přinesl vítězné stáji nejen okamžiky extrémní radosti, ale i hodně těžkou chvilku. Druhá klisna stáje Zaracampa po osedlání zkolabovala a několik hodně dlouhých minut nebylo jasné, jak se s indispozicí vyrovná. Naštěstí vše dobře dopadlo, klisna se za podpory řady pomocníků zvedla a potlesk tribun, který si vysloužila, si příliš nezadal s tím, jakého se dostalo vítězné kolegyni.

ceske derby22 ceny

Vítězná Queen of Beufay, jejímuž rodokmenu jsme se blíže věnovali už po vítězství v předzkoušce na Jarní cenu klisen, představuje dnes velmi populární spojení krve Dubawiho a Sadler's Wellse, byť vliv Sadler's Wellse není realizován přes jeho nejčastěji v tomto spojení používaného syna Galilea, nýbrž dříve mezi českými chovateli hodně využívaného Sholokhova.

Miloslav Vlček
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net