cena labe2Sedm jedničkových dostihů, v nichž byly rozděleny více jak 2 milióny korun - to byly rámcové dostihy při letošní Velké Pardubické. Jejich vrcholem byla jako vždy "malá Velká pardubická" Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe (stch cc, L, 6+, 5200 m, 700.000 Kč).


V té se trochu nečekaně prosadil osmiletý valach VICODY (Secret Singer), donedávna hájící barvy stáje Red Rebels a dnes poprvé startující za Lokotrans. Ten sice udělal na Hadím příkopu velkou chybu, Josef Bartoš v jeho sedle si s ní však poradil a dovedl svěřence Stanislava Popelky vítězně do cíle, 9 délek před favorizovaným Tzigane du Berlais (Poliglote). Při vběhnutí na trávu vypadal velmi nadějne i francouzský Art And Co (Dom Alco), nakonec však skončil o půldruhé délky třetí, dvanáct délek před Wild Dangerem (Königstiger) a v dostihu velmi aktivním Strettonem (House Rules).   
Vicody plemene AQPS přišel do českého turfu z Francie, kde se také narodil. Byl však dnes jediným importovaným vítězem některého z rámcových dostihů, ostatní získali koně českého chovu.

cena labe

Úvod svátečního odpoledne obstarali pětiletí krosaři v Ceně firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Ceně Jana Kašpara (stch cc, NL, 4, 4400 m, 200.000 Kč), ve které horký favorit PLAYER (Moonjaz - Play Station, Scater) stáje Maxa-Nýznerov nezaváhal a i třetí pardubický start v řadě proměnil ve vítězství. Pětiletý valach z chovu Františka Vocáska, jehož otec Moonjaz je otcem druhého z Velké Al Jaze a mateřský otec Scater otcem Nikase, nechal o 1 1/2 délky za sebou Mahonyho (Look Honey), hlavu za ním skončil Modřín (Egerton), který dostih odvodil. V sedle svěřence Lenky Kvapilové byl žokej Marcel Novák.

Cena Pivovarů Staropramen - Cena Laty Brandisové (stch cc, NL, 5+ kl, 4200 m, 200.000 Kč) byla velkým sólem šestileté svěřenkyně Čestmíra Olehly, desetinové favoritky IZYNKY (Look Honey - Izy, Lincoln) stáje Hudec - Olehla, která se od startu chopila pod ž. Lukášem Matuským taktovky a udržela ji až do cíle, ve kterém měla před druhou Silk (Hernando) náskok 14 délek. Pro klisnu z chovu Pavla Vrby byl dnešní triumf pátým vítězstvím na překážkách, dosud nejvýznamnějším byl úspěch ve dvojkové Ceně Registany.

Další start-cíl vítězství a další úspěch koně domácího chovu se před pardubickými tribunami odehrál hned v následující Ceně portálu Česko země příběhů - Ceně ČASCH (stch cc, NL, 4, 4200 m, 200.000 Kč) pro čtyřleté krosaře. MEDIC (Camill - Media Tribal Instinct), skvěle odjetý Martinem Liškou, odvodil celý dostih, s příchodem na trávu se pokusil o trhák a vytvořil si náskok, díky němuž měl v cíli před dotahující favorizovanou Nancy, klisnou skvělého překážkového původu Kapgarde - Nostalgia, náskok 2 1/4 délky. Třetí přišel Kornelius (Jape). Vítězného Medica trénuje jeho chovatelka Jana Junková a patří stáji EŽ Praha. Medic je prvním jedničkovým po Camillovi, jehož otec Monsun, respektive jeho synové, jsou dnes jedněmi z nějžádanějších plemeníků v National Hunt chovu v Anglii a Irsku.

Koncert českých odchovanců pokračoval i v Ceně za podpory společnosti Paragan, s.r.o., (stch cc, III., 4700 m, 90.000 Kč), jediném handicapu v dnešním programu. V dostihu plném pádů, který začal hromadným na druhém skoku, kde přes Pyšného páva padl i favorizovaný Tymian, se dle očekávání rozhodl vodit ž. Marcel Novák s KINDLY BOYEM (Magnus - Kari Girl, Behistoun), který navzdory 71 kilogramům na hrbu, o 4 až 10 kg více, než nosili jeho soupeři, dovedl své tažení vítězně až do cíle. A to navzdory skutečnosti, že v průběhu dostihu vypracovaný náskok ztratil na Irské lavici, ovšem následně si rychle dokázal vytvořit nový. Sedm délek za ním přišel Canton (Minds Music), třetí Ave Charme (Laverock) byl posledním koněm, který z 8 startujících dostih dokončil. Valach Kindly Boy, který vyhrál poprvé od září 2015, je odchovancem svého trenéra Přemka Kejzlara, jehož stáj též reprezentuje. 

Že se dnes start-cíl taktice dnes v Pardubících dařilo potvrdil i vítěz Ceny hejtmana Pardubického kraje - Ceny Vltavy (stch cc, NL, 4500 m, 400.000 Kč) MIRAX (In Camera - Monteka, Secret 'n Classy) stáje Racing Photo. Loni taktéž v rámci nedělního odpoledne úspěšný svěřenec Štěpánky Myškové, vedený Jaroslavem Myškou, diktoval tempo desetihlavého pole, které prořídlo po hromadném pádu na Popkovickém skoku, kde přes favorizovaného Rabbit Hawk Winga padli Aucun Soucis a Turdus, vzápětí přišel o jezdce Turdus. Nakonec do cíle došla polovina z desítky startujících, 9 délek za Miraxem doběhl druhý Marcus Aurelius (Stormy River), dalších 8 délek ztrácela třetí Waikita (Magnus).

Vedle žokeje Marcela Nováka dnes získal dvě vítězství i Josef Bartoš, který vedle Vicodyho dovedl vítězně do cíle i devítiletou LOIRE (Rainbows for Life - Lucydara, Dara Monarch) stáje www.trdelnik.com-Luka. Devítiletá odchovankyně stáje Bridge po vzoru předešlých vítězů odvodila podstatnou část Poplerova memoriálu skupiny Profireal Group (stch cc, NL, 3300 m, 300.000 Kč) a ač naposledy zvítězila v červenci 2013 a v dostihu patřila k outsiderům, v cíli lehce o 7 délek zdolala Theophilose (Elusive City) i třetího Taranta (Bachelor Duke) a trenéru Poplekovi získala druhý triumf dne. (miv)     


              Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net