Raviella HavelkovaKarlovarské závodiště nabídne v neděli návštěvníkům sedmipoložkový dostihový program, který začíná ve 14:30 hod. Tradičním vrcholem v tomto období je na závodišti ve Dvorech jeden ze dvou nejdelších rovinových dostihů nejvyšší kategorie, handicapová Cena Karlovarského kraje - 91. Karlovarská dvojnásobná míle na 3200 metrů o 135.000 Kč. V šestihlavém poli nechybí vítězka loňského ročníku a předloni druhá Raviella (Pop Rock), v jejímž sedle má  šanci získat druhé letošní vítězství v dostihu první kategorie sporadicky jezdící Beysim Ferhanov.


Svěřenkyně trenérky Evy Záhorové má naloženu nejvyšší hmotnost v poli, 59,5 kg.Letos ještě v Česku nestartovala, po účasti v Listed v Hoppegartenu vyhrála finišem dostih na 3200 mertů ve Wroclawi. Tam ji vedl Michal Hrouda, který bude zítra v sedle její největší soupeřky Famous Valley (Famous Name).Klisna neprohrála už osm dostihů v řadě za sebou včetně pěti dostihů na proutěných překážkách. Naposledy zvítězila v polovině května ve trojkovém dostihu v Praze o sedm délek. Klisna patří stáji pana Stanislava Chudáčka, který posílá do dostihu ještě jednu svou zástupkyni, Gold Havanah (Havana Gold), jenž poslední tři starty skákala. Klisna ponese jen 49 kilogramů a povede ji loňská vítězka dostihu s Raviellou Martina Havelková. Druhou "stájovku" v Karlovarské dvojnásobné míli tvoří zástupci DS Dolní Moravice. Raviellu doprovodí na start Arlington (Fly to the Stars), který naposledy dominoval v Mostě v dostihu druhé kategorie na 2400 metrů. Trať 3200 metrů zažije podruhé v životě, loni byl osmý v Ceně prezidenta republiky. Podobnou nízkou hmotnost jako Gold Havannah ponesou ještě dvě klisny. Loni v dostihu třetí Vědma (Look Honey) a Loop Love (Manduro), která na tak dlouhé trati v rovinovém dostihu startovala jen jednou - a to minule ve Slušovicích v dostihu třetí kategorie, kde byla pátá.

Sázková nabídka Tipsportu na vítěze Karlovarské dvojnásobné míle. Kompletní sázková nabídka na mítink zde
Tipsport Karlovarska dvojnasobna mile

Karlovarský program přinese také dva mílové dostihy třetí kategorie, přičemž se jedná o dvě oddělení původně jednoho vypsaného dostihu. Dříve přijde na řadu Cena INSIA KarlovyVary s.r.o. Sázková kancelář Tipsport v osmihlavém poli favorizuje nejstaršího koně Tropa (Bully Pulpit), který také ponese nejvyšší hmotnost, 61,5 kg. Svěřenec trenéra Jelena se letos dvakrát umístil v Praze. Poprvé byl druhý za Iwniankou (Tempelwächter), která následně vyhrála svůj první dostih nejvyšší kategorie, Cenu Nory Jeane pro klisny. Velmi zajímavým koněm je tříletý Mireček (Bully Pulpit), který bude usilovat o hattrick. Neprohrál totiž své poslední dva dostihy v Praze na 1400 metrů. Druhým tříletkem na startu je debutující zástupkyně tréninkového střediska rodiny Vocáskových Tajga (Arctic Cosmos), která je zatížena nejméně, 51 kilogramy. V Karlových Varech podal v dubnu dobrý výkon Speed Machine (Naaqoos) a mohl by na něj navázat. Se spolehlivými výkony se může dostat vysoko i Pan Darcy (Footstepinthesand), naposledy druhý a třetí.

Karlovarská dvojnásobná míle

Dostih (konal se též pod názvem Karlovarský handicap na dvojnásobnou míli) se běhá od roku 1928, patří tedy k nejstarším dostihům konaným v českém turfu. Bohužel velmi často byl poznamenaný výpadky v jeho pořádání, a to i v novodobé historii dostihu. Měnil se také termín konání dostihu, a v posledních letech i jeho kategorie. Kompletní listina vítězů Karlovarské dvojnásobné míle bohužel neexistuje.

V novodobé historii zkoušky je jediným dvojnásobným vítězem mezi jezdci žokej Jan Rája (zvítězil v letech 2002 a 2013), zatímco mezi trenéry dosáhla jako jediná double Ing. Ivana Pejšková (její svěřenci zvítězili v letech 1995 a 1999).

Rekord dostihu v novodobé historii drží časem 3:28,95 ze sezóny 1999 Nikodemus (Königsstuhl).

Vítězové posledních 10 ročníků 
rok vítěz stáj jezdec trenér
2018 RAVIELLA, 5 DS Dolní Moravice M. Havelková. E. Záhorová
2017 SOLINI, 8 Stáj Habich - Neuberg K. Hlubučková F. Neuberg
2016 LUŽNICE, 5 Strojírna Litvínov P. Foret M. Tajmr
2015 CHARROS, 4 Orling B. Murzabayev M. Růžičková
2014 CHERI HONEY, 8 TVD a.s. žk. M. Musialová Ing. P. Vrba
2013 BACARES, 4 Stáj Englicovi J. Rája H. Vocásková
2012 WINSOME HONEY, 4 Stall Philliphof (CZ) J. Havlík H. Petrlík 2
2011 MADANPOUR, 5 Stáj MON-GOL Svinčice M. Laube A. Resulov.
2010 SAMARA MORGAN, 4 Quartis Radek Koplík H. Kabelková
2009 WINKY TINKY, 6 Stáj Brett R.Žalud G. Bekrová


Ve druhém oddělení dostihu, Ceně hejtmanky Karlovarského kraje by se podle bookmakera Tipsportu mělo rozhodnout mezi do sezóny vstupujícím Charlesem Quatrieme (Motivator) a Orssiem (Orpen). Loňský vítěz dvou dostihů druhé kategorie "Karel IV." si vůbec poprvé vyzkouší karlovarskou dráhu. O tři kilogramy více zatížený Orssio podal před týdnem velmi dobrý výkon v Mostě, kde bojoval o vítězství a nakonec si připsal o necelých půl délky třetí místo. Trenér Filip Neuberg poprvé vyšle na start pětiletého Alter Toylsome (Toylsome), který dosud běhal bez valných výsledků na švýcarských drahách. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking