QuinteroDruhý dostihový den na brněnském závodišti přinesl v obou vrcholech,  Letní moravské míli a Letní brněské steeplechase, úspěch koním, kteří v minulosti zaznamenali ze všech účastníků největší výsledky. V prvně jmenovaném dostihu splnil roli favorita Quintero Stáje Hradec s Adamem Florianem v sedle, a po skvělém výkonu dominoval v hlavní steeplechase někdejší vítěz tří steeplechase nejvyšší kategorie Gejzir vedený ž. Marcelem Novákem. Ten si upevnil vedoucí postavení na čele překážkového šampionátu dvěma vítězstvími, a další double zaznamenal na brněnské dráze trenér Jan Demele.


Koněm s nejvýraznější dostihovou kariérou v poli hlavního rovinového dostihu, Letní moravské míle – Ceny dostihové stáje Quartis – Zámecký vrch (3+, III. kat., 1600 m, 45.000 Kč) byl zástupce Stáje Hradec Quintero, který jako dvouletý a po část tříleté sezóny patřil ke špičce ročníku. Po dvou letošních startech v Německu se poprvé ukázal tuzemskému publiku a dokázal splnit roli favorita dostihu. O tempo se dlouho starala matadorka Yordana (Egerton), ale na konci posledního oblouku na ni začali tlačit skupina soupeřů a poslední fáze dostihu tedy byla velmi napínavá. Nejméně zatížený QUINTERO (Stormy Jail - Quantera, Seattle Dancer) triumfoval v cíli za asistence Adama Floriana o půldruhé délky před dalším svěřencem trenéra Tomáše Váni Poker Runem (Pokerfox), za nímž jen o nos zaostala statečná Yordana. Blízko medailových místům byl čtvrtý Valmont Ohne (Look Honey) a poslední místo na tabuli zaplnila loni čtvrtá v Jarní ceně klisen Rabbit Bated (Bated Breath). Quintero se vrátil na vítěznou vlnu po dvou letech a dnešní úspěch je třetím prvenstvím v jeho kariéře. Trenér Tomáš Váňa se tímto vítězstvím dostal na třetí příčklu mezi trenéry koní na rovině, a také pojedenácté vítězný Adam Florian si polepšil na třetí příčku v jezdeckém šampionátu.

N19 quintero

Po škrtnutí Lambroziniho se na start vrcholu překážkové části programu, Letní brněnské steeplechase firmy Charvát Group s.r.o. (5+, steeple, III. kat., 4100 m, 80.000 Kč) postavila šestice koní, mezi nimiž byl favoritem vítěz pardubického krosu z 8. května Torgon (Fly To Stars). Ten ale neměl šanci se prosadit, protože dostih zastihl ve skvělé formě a pohodě nejstaršího koně v poli, dvanáctiletého Gejzira, kterého od loňské sezóny připravuje zkušený Vladimír Vinklárek. Marcel Novák vedl bývalého úspěšného reprezentanta DS Pegas aktivně v posledním kole na čele dostihu a nenašel k sobě rovnocenného soupeře. GEJZIR (Generous)  získal své 13. vítězství v kariéře, a druhé pro stáj Vinklárek - Dešná, po výroku cílového rozhodnčího zadrženě 12 délek. Druhý Torgon za sebou o necelou délku zanechal Marcona (Enjoy Plan) a na tabuli se ještě dostali polokrevníci, čtvrtá dlouho vedoucí Udine de Champfeau (Antartique) a Bacchus Collonges (Dom Alco).   

Devítiletý svěřenec trenéra Jana Dameleho NID (Fly to the Stars) čekal až do letošního jara tři roky na vítězství. To se  odehrálo na zdejší dráze a dnes se pod vedením Michala Dema sem vrátil po devíti týdnech pro další vítězství. V Ceně Autodopravy Vlček (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 30.000 Kč) sice narazil na rovnocenného soupeře, ale nakonec o krk pro stáj TIPPLER Group s.r.o. triumfoval. Pochvalu si ale také zaslouží o rok mladší Stormico (Stormy Jail), který za asistence am. Jindřicha Fabrise nesl 67,5 kg a přesto byl zdatným konkurentem. Třetí Ultima (Two-Twenty-Two) sledovala jejich souboj s odstupem dvou délek. Klisně je také devět let, takže první tři místa v dostihu obsadili jeho nejstarší účastníci.

Roli vysokého fvaorita dokázala splnit v ultravytrvalecké Ceně  Václav Kubík s.r.o. (4+, IV. kat.,3200 m, 30.000 Kč) překážková hvězda stáje K-K Metal a.s. STUKE (Jukebox Jury - Stigma, House Rules), který loni triumfoval ve dvou dostizích Graded v Meranu. Svěřenec trenéra Radka Holčáka letošní sezónu zahájil pod taktovkou ž. Zuzany Vokálkové snadným devítidélkovým vítězstvím před Wimbledonem (Ryan) a teprve podruhé startujícím Lunardem (Midships). Trenér Holčák tak docílil druhého letošního vítězství na rovině a žokejka Vokálková třetího.

Vysokou favoritkou v prvním překážkovém dostihu odpoledne, Ceně společnosti Eiskon (4l., steeplechase, V. kat., 3400 m, 30.000 Kč) byla odchovankyně Josefa Vymazala Mambo, která tu vyhrála s Lukášem Matuským už 13. dubna. Hned na první překážce měla pád Kinesa (Needham´s Fort) a tak v dostihu za vedení Sochi (Tiger Cafe) pokračovali pouze tři koně. V posledním oblouku převzala vedení favorizovaná zástupkyně stáje Syndikát Dvorska - Vymazal v péči Radima Bodláka MAMBO (Bully Pulpit - Mainly Moroe, Dr Devious), která za sebou v cíl zanechala Sochi o pět délek. Třetí, a zároveň poslední, Anis Helisio (Pop Rock) už ztrácela na vítězku devět délek. Trenér Bodlák se pátým vítězstvím v aktuální překážkové sezóně dostal na druhé místo před Helenu Vocáskovou. Také žokej Matuský "vystrčil" ze druhého místa v žebříčku překážkových jezdců Josefa Bartoše.

Výborný vstup do sezóny se povedl reprezentantce bílozelených barev stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Percy, která naposledy vyhrála právě na zdejší dráze, a to loni v červnu. Cenu blanenských živnostníků (3+, IV. kat., 1900 m, 30.000 Kč) dlouho vodila Dapa (Bully Pulpit), za kterou vedl Nikola Petrlík právě bělku RABBIT PERCY (Sir Percy). Ta společně s Lemesínou (Signe Divin) na leaderku v cílové rovině zaútočila a nakonec se o hlavu prosadila. Za druhou Dapou zaostala třetí Lemesína jen o krk. Trenér Petrlík připravil letos třetího vítěze, zatímco jeho syn Nikola projel cílem vítězně v aktuální sezóně podruhé.

Překážkovou Cenu společnosti AGA Vlachovice (5+, steeple, IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč) ovládli zástupci Dostihové stáje Zhoř, které trénuje Josef Vymazal. Dostih dlouho vodil starší Rabbit King´s Best (King´s Best), ale v posledním kole ho předběhl favorizovaný FLICKER (Scyris - Fira, Laroche) vlastního chovu pana Vymazala a po devíti týdnech si na zdejší dráze připsal další vítězství, tentokrát o tři a čtvrt délky před stájovým a tréninkovým kolegou. Třetí peníze získal slovenský Rubychop (Captain Chop). Marcel Novák, který měl původně dnes jezdit ve švédském Strömsholmu, zvítězil v letošní sezóně už poosmé a vede šampionát. 

Dostihový den uzavřela vytrvalecká Cena plastické chirurgie MUDr. Šárky Stiborové a Stolařství Sáňka (3+, handicap IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč). V dostihu se nečekaně prosadila do té doby ze čtyř startů nejlépe pátá VALENTINE LADY (Pouvoir Absolu - Vaxalta, Exaltation) stáje Marko - Zlín, kterou poslala žákyně Simona Laubeová do vedení před posledním obloukem. Klisna dokázala snadno dominovat o více než čtyři délky před Heure (Scyris) a do rovinového provozu vrácenou Kafií (Grand Presidium). Trenérem klisny je Jan Demele, který prožívá letos velmi úspěšnou sezónu, má už na svém kontě pět vítězství.

N19 valentinelady

Michaela Zemanová

Záznam dostihového dne    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking