Bartos JosefPoslední fáze italské překážkové sezóny probíhá bez účasti Josefa Bartoše, který před dvěma týdny utrpěl v Miláně zlomeninu klíční kosti. I tak je ale s 35 vítězstvími již jistým šampionem mezi italskými překážkovými jezdci, protože druzí Raffaele Romano a Josef Váňa ml. mají o polovinu vítězství méně. Josef Bartoš se stane italským šampionem jezdců na překážkách již potřetí za sebou a se sezónou na Apeninském poloostrově je spokojený. To ale neplatí o českém turfu, kde zaznamenal devět vítězství. S Josefem Bartošem si budeme povídat nejen o jeho jezdecké sezóně.


Nejprve bych se chtěla zeptat, jak jste na tom teď zdravotně?
Nyní jsem 16 dní po úrazu. Klička nebyla operována, prodělávám samovolnou léčbu. Teď ale ještě nebudu moci tak dva až tři týdny říci, kdy se vrátím do sedla.

Nicméně i přesto, že nemůžete jezdit, jste již jistým šampionem v Itálii. A to vlastně už potřetí za sebou. Bylo to těžké, znovu obhájit titul?
Vzhledem k tomu, že sedím na výborných koní  trenéra Paola Favera, tak ani moc ne. Rozhodně to byla pro mne dobrá sezóna, i když na počet vítězství nebyla tak silná jako ta loňská, kdy jsem dosáhl svého rekordního výsledku v italských překážkových dostizích. A také to byl slabší rok na počet vítězství ve velkých dostizích. Za tím byla skutečnost, že se bohužel hodně dobrých koní ve stáji pana Favera v průběhu sezóny zranilo.

A jak to vypadá u Paola Favera s počtem koní na příští sezónu?
Letos měl koní v tréninku méně, ale mám informaci, že nakoupil asi dvanáct koní v Anglii. Takže by měl mít na příští sezónu okolo 60 dostihových koní.

Zajímá mne také, jak by měl vypadat překážkový provoz v zimě v Itálii? Nedojde ke snížení dotací?
Zimní sezóna by měla být stejná jako loni. Teď ještě budou dvě překážkové středy v Grossetu a poté se v prosinci budou dvakrát konat dostihy v Pise. A po Novém roce budou pokračovat dostihy v Pise a poté by se mělo běhat v únoru v Miláně a v Trevisu. Merano se zapojí do sezóny koncem dubna. Výše dostihových cen by měla stejná jako v sezóně 2015 a letos.

Bartos Favero
Josef Bartoš s trenérem Paolem Faverem v paddocku v Meranu

A jak nyní funguje v Itálii vyplácení dostihových výher a procent?
Trenérům a jezdcům se platí, ale mám informace, že čeští majitelé zaplaceno nemají. Proto již někteří naši majitelé a trenéři začali jezdit do Francie, i přestože to tam, s výjimkou Strasbourgu, mají mnohem dále, okolo tisíce kilometrů. Rovinový provoz funguje v Itálii dobře, ale tahle situace může mít hodně negativní vliv na zdejší překážkový provoz. Je tu málo koní a tak je potřeba doplnit startovní listiny zahraničními koňmi.

Opusťme nyní italský turf. Jak jste byl nakonec spokojený s tuzemskou sezónou?
Moc spokojený nejsem, měl jsem pod deset vítězství a bohužel jsem nejezdil moc kvalitních koní.

Působil jste jako pracovní jezdec u trenéra Harise na závodišti v Lysé nad Labem. Pan Haris je nyní v Krabčicích. Bude vaše spolupráce pokračovat i tam?
Ano, bude pokračovat. Měl jsem být v Krabčicích už od prvního dne, co tam pan Haris nastoupil, ale do toho přišlo zranění.

Také bych se chtěla zeptat na vaše rodinné tréninkové středisko v Nebuželích a na jeho hvězdu posledních sezón Omnibuse. Bude ještě pokračovat v dostihové kariéře?
Omnibus už letos ve velkých dostizích nestačil a tak se pan majitel rozhodnul, že skončí. Nechce ho nechat startovat v nízkých kategoriích. Bude mu už deset let a udělal toho pro nás všechny hodně. Ukončení jeho kariéry tátu mrzí, ale samozřejmě čas se nedá zastavit. V Nebuželích  pokračujeme dále v tréninku koní, i když je jich o něco méně. Je tak ale více času se věnovat mladým jezdcům. Sestra Kamila se angažuje v Ponylize a řada dětí získává první jezdecké kroky u táty. To vidím jako velmi důležitou činnost, vychovávat nové jezdce pro dostihový sport. Trénovat koně je samozřejmě důležité, ale neméně důležitá je výchova nové jezdecké generace.

A co byste si přál pro příští sezónu?
Celému českému turfu přeji stabilní sezónu. Doufám, že se nebude opakovat situace a nejistota z posledních sezón. Věřím, že se vše vyřeší v zimě a v předjaří, a že dostihová sezóna začne v dubnu. Mě osobně ježdění pořád baví, chci jezdit co nejlépe a přeji si tedy hlavně, abych byl zdravý. 

Michaela Zemanová

Fotografie Petr Guth, další jeho snímky si můžete prohlédnout zde

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net