Urbanek vpUž před Velkou pardubickou mohl Luboš Urbánek hodnotit letošní sezónu jako svou výrazně nejúspěšnější sezónu v roli trenéra. Pak přišlo vítězství jeho svěřence Mr Spexe v nejpopulárnějším a nejbohatším českém dostihu, které znamenalo podstatně víc než jen pověstnou třešničku na dortu. O Velké se točila velká část našeho rozhovoru, ale dotkli jsme se i sobotních startů ve francouzských listed, nových nadějí a hledání překážkového žokeje,


Na úvod obligátní otázka. Jak Mr Spex strávil dostih, vrátil se z něj úplně v pořádku?
Bez problémů. Má jen malinkou ranku, takový škrábaneček, že by si ho člověk ani nevšiml. Samozřejmě, že trochu unavený je, ale v úterý už měl vyžráno a je v pohodě.

Co jej teď čeká? Předpokládám, že bude odpočívat.
Určitě. Teď zregeneruje, chvilku ho ještě budeme jezdit a pak ho pustíme do ohrady. Necháme ho odpočinout a na konci ledna pomalu začne zase trénovat. Příští rok, pokud bude zdravý, půjde stejnou cestou jako letos - první kvalifikace, pak třetí a poté Velká pardubická.

Cheltenhamský kros tě neláká?
Ne, to ne. On sice cestuje dobře, ale je trochu nervák, na autě hodně potí, to by pro něj nebylo.

Jak jsi viděl dostih, byly tam nějaké kritické momenty, kdy jsi měl strach, že to nepopadne dobře?
Dostih jsem strávil na dráze u Taxisu. Před ním Mr Spex trochu přibrzdil, ale to jsem věděl, že to skočí. Později jsem viděl nějakou fotku, myslím si, že to bylo na desítce, kterou skočil hůř, ani angličák taky nebyl úplně dokonalý, to hodil takového placáka, ale on je dobře na nohách, takže po skokové stránce jsem ani strach neměl. Když jeli na Angličák, tak už jsem je až domů počítal, kolik mu zbývá skoků. Možná bych zmínil ještě dvojku, jak viděl příkop, tak trochu zaváhal, ale jinak si myslím, i Lukáš to říkal, že skákal bez problémů.

Když jsi stál u Taxisu, zeptám se tě na jednu věc. Docela mě zarazilo, kolik koní ho nedoskočilo, kolik jich skočilo před hranu. Schválně jsem se podíval na poslední ročník před úpravou Taxisu, bylo to úplně jiné, téměř všichni skočili až za hranu. Přece není možné, aby během dvou let se najednou sešla ve Velké o tolik hůř připravená sestava koní, proč myslíš, že se to stalo?
Máš pravdu, hodně koní nedoskočilo, ale myslím si, že příčinou bylo tempo. Celá Velká byla podle času strašně pomalá a i proto tam bylo tolik pádů. Nebylo to optimální tempo, jednu chvíli mi přišlo, že jedou Huberta.

Zvlášť na náměstí pole hodně zpomalilo…
Tam to úplně stáhli, nepochopil jsem proč.

Chtěl jsem se vlastně zeptat, jestli v tom nemohla trochu sehrát roli i nedávná úprava Taxisu, že by upravený skok, třeba kvůli snížení živého plotu, koně o něco méně respektovali?
Nemyslím si to, podle mne bylo opravdu příčinou tempo. Vždycky to tam najel Jarda Myška, ten je nějak odvedl, loni Marcel Novák to zase s tempem podle mého pohledu přehnal a taky to Player neustál. Letos Taxis najel jako první Thomas Garner, ale s Marcelem Novákem měli náskok a ti ostatní už v mých očích jeli docela vlažně. I Player to skočil hrozně, podle mě si to kůň pamatoval z loňska, tak začal brzdit. Myslím si, že kdyby to nebyl upravený Taxis, tak by tam spadli minimálně další dva tři koně.

Možná to je ještě optimistický odhad. A kdyby to byl ještě ten starý Taxis, před předposlední úpravou, tak by tam zůstala minimálně polovina pole, ne-li víc, protože ti zadní by šli přes ně.
Jo, to by byla jatka. Ale i náš Mr Spex letos Taxis skočil hůř, zatímco loni ho dal luxusně a  skočil snad metr za hranu. Lukáš Matuský ho musel na skok nahnat, když před ním začal brzdit. Taky mi tam zatrnulo. Vlastně jak ses ptal na začátku, kdy jsem měl strach, tak to bylo i na Taxisu, kde se padlému Imphalovi Mr Spex jen tak tak vyhnul. To bylo obrovské štěstí.

taxis 22

Opusťme Taxis. Už jste oslavovali?
Oslava se trochu zdržela, protože když jsme jeli z Pardubic, tak nám 14 kilometrů před stájí bouchlo pravé přední kolo. Naštěstí k nám hned přiběhli nějací mladí kluci a beze slova nám pomohli ho vyměnit. Když jsme přijeli ke stájím, tak lidi z maštale nachystali bilboard a zapnuli hudbu s We are the Champions, to bylo hezký. Pak mě zlili šampaňským, to už se mi líbilo míň, protože to nebyl žádný brut, ale něco sladkého a tak jsem byl zalepený až za ušima. Špek si to užíval, dostal košík jablek a mrkve a pak jsme oslavovali. Sekt se slivovicí je ale dost zabijácká kombinace, tak jsem se v pondělí ráno v 6, když jsem šel do práce, docela trápil. Odpoledne jsme jeli s Lukášem do Prahy do televize za Markem Svačinou natáčet a když jsme přijeli, slavili jsme zas. Dvacátého čtvrtého listopadu máme Huberta, ne jezdeckého, ale takovou větší party, to bude asi ta největší oslava. Ale dvakrát už jsme to stihli.

V sobotu před Velkou Vám běhali ve Francii dva vaši koně v listed dostizích. Dvouletý Devil in Pink i tříletý Aigle Vaillant obsadili shodně páté místo. Jak jsi byl s jejich výkony spokojen?
Za mě to bylo super. Aigle Vaillant konečně podal na oko pěkný výkon, nepřevracela se mu hlava. Na něm mě mrzí, že jak je doma v práci úplně flegmatický, tak na dostizích to v něm začne vřít. Na psychice musíme zapracovat a určitě ho vykastrujeme, ale bylo to dobré běhání. Byli tam dobří koně, Aigle měl před dostihem rating 41,5 a tím běháním si ho vylepšil o 3 kilogramy. Jak říkám, bylo to pěkné, dobře odježděné, takže pokud bude kůň v pořádku, ještě bude běhat.
U Devil in Pinka mám trošinku výtku k jezdci, nemusel jej z boxů tak rychle poslat na čelo, mohl jej nechat v klidu vyskočit a myslím, že tam byl jeden kůň, za kterého se mohl schovat. On je za koněm také trochu jiný. Ale odtahal to hodně daleko i Francouzi to hodnotili jako hodně dobré běhání. Za mě podali oba koně dobré výkony. Vypadají, že to strávili dobře, oba cestují bez problémů, tak je možné, že nějaký dostih pro oba za tři týdny ve Francii najdeme. Samozřejmě nejlepší by byla nějaká jednička, ale horko těžko se hledá.

Nepřehlédněte: Maďarský St. Leger vyhrál pravnuk skvělé Arvy, další vítězství pro Zazou

Co zimní královna Willemine, uvidíme ji ještě letos na dráze?
Willemina už letos běhat nebude, protože byla po zimní královně zagalupovaná. Není to nic hrozného, jen kůže a přemýšlel jsem, že by mohla jít Pražského zimního favorita nebo Karpatskou cenu, ale pauza tam nějaká byla, a tak jí nechám raději už být.

Přišli ti do tréninku dva ročci z Baden-Badenu. Jak se ti líbí?
Malého Devila, který se jmenuje Diabolic, jsem chtěl. Byli oba dost drazí, i v porovnání s Darlingem a dalšími tříletými, které jsme kupovali za třetinovou cenu. Nejdražším z letošních tříletků, které jsme kupovali jako ročky, byl Conspirationist, který stál 37 tisíc eur, ale třeba Darling in Pink stál osmnáct tisíc, Ashat dvanáct. Ale badenská dražba takhle drahá je.
Zatím jsme je ještě neobsedli, čekali jsme, až dojede San Sebastian z naší Santa Padrony. Byl u pana Trávníčka, nejprve ve Francii, pak s ostatními hřebci u něj v Kravsku, v pondělí dorazil a je opravdu nádherný. Jeho dvouletý polobratr San Chagall (Olympic Glory) je menší, ale tohle je pěkný silný kůň, je po The Grey Gatsby. Chtěli bychom je obsedat najednou někdy příští týden, aby si ještě stihli zacválat.
Ohledně dalších nákupů ještě čekáme, jak to dopadne s překážkovým jezdcem, ale možná pojedeme příští týden do Deauville na pětidenní dražbu ročků a určitě vyrazíme na listopadovou na mixed dražbu, kde se loni kupoval Aigle Vaillant a Jacinthe. Možná bychom koupili nějaké dvouleté, protože zatím ve stáji nevidím tak silný ročník, jako byli naši letošní tříletí. Devil vypadá dobře, ale pro něj bude míle strop, Magic Merlin by mohl být do dálky, ale zatím mě úplně nepřesvědčil, a něco, pokud se domluvíme s nějakým jezdcem, přejde na překážky.

Znamená to, že vaše překážková jednička Jan Kratochvíl od vás definitivně odchází?
Honza odchází, už před úrazem se tak rozhodl a řekl nám, že odchází k Josefu Váňovi. My se ohlížíme po někom jiném, kdo by přišel místo něj. Od toho jak budeme úspěšní se budou částečně odvíjet i naše nákupy.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net