CZF 202283. ročník Ceny zimního favorita, sponzorovaný společností Charvát Group, skončil podle očekávání. Po jistém vítězství v srpnovém karlovarském debutu a lehkém triumfu v Gerschově memoriálu nenašla bělka stáje BoKaBau s.r.o. SALT MIX (Gutaifan) ani tentokrát přemožitele a dostih, který je společně s Cenou zimní královny nejlépe dotovaným střetnutím dvouletých, jistě vyhrála. Nemalou zásluhu na triumfu svěřenkyně Václava Luky mladšího měl Václav Janáček v jejím sedle.


Žokej, který letos bojuje o svůj již osmý titul španělského šampiona, držel Salt Mix na bariéře uprostřed pole, ukázkovým vyjetím oblouku ji posunul do čela, rychle spolu získali rozhodující náskok, který finišující soupeři už dokázali jen zkrátit. O délku zpět doběhl druhý Ralph (Chardonney Tcheque), další slibný dvouletek Lokotransu a vedle zimní královny Willemine další pocházející z chovu Hřebčína Napajedla. Hezký finiš předvedl i třetí Mes Ailes (Wings of Eagles), který se po nepříliš povedeném startu nemohl dostat na nohy a hned v úvodu tak nasbíral ztrátu několika délek, už nyní ale vypadá jako solidní koník pro vytrvalecké klasiky příští sezóny. Čtvrtý, už se ztrátou 3 délek na Mes Ailes, finišoval King Mollenkott (Footstepsinthesand) a pátý tempo diktující Stratovarius (Limario).

Salt Mix, zakoupená pro stáj BoKaBau s.r.o. loni na dražbě společnosti Goffs za 12.000 €, je dcerou Gutaifana, dalšího plemeníka s kariérou jen ve dvou letech, jehož otec Dark Angel (Acclamation) je mezi otci dvouletých pojmem.  Zatímco otcovská část pedigree nabízí ranost, matka Tender Surprise, dcera vytrvalého Doyena (Sadler's Wells), běhala proutěnky, na kterých získala tři vítězství. Klisna je polosestra vítěze Mill Reef Stakes (Gr.2) Toocoolforschool (Showcasing) a před Salt Mix měla na dráze dva potomky, z nichž jeden zvítězil.   

CZF 2022 ceny

Dobré vyjetí závěrečného oblouku v podání Jana Vernera pomohlo i tříleté WHIRL WIND GIRL (Toronado - Dumnonia, Silver Frost) k vítězství v druhém jedničkovém klání dne, handicapu Velké podzimní ceně Platinum na 2000 metrů. Vlastní odchovankyně Jiřího Charváta využila pětikilogramového váhového zvýhodnění proti o dva roky starší Zariyannce (First Defence), kterou o krk porazila a po pěti jedničkových umístěních v řadě si připsala první plný zásah v nejvyšší kategorii. Třetí doběhl Joganville (Rajsaman), který dostih odvodil. 

Podzimni cena 22

Double pro Eagle Topa, rodinu Nieslaniků i Jiřího Chaloupku

Nejmladšímu ročníku byla vedle hlavního dostihu vyhrazená i úvodní Cena EBF (III.k., 1400 m), ve které tempo diktujícího favorizovaného Rabbit Zoustara (Zoustar) útokem po bariéře porazila ve Francii narozená vlastní odchovankyně Nieslaniků EAGLE BABE (Eagle Top - Dancing Babe, Big Shuffle) s Václavem Janáčkem v sedle. Klisna je po zářijové chuchelské vítězce Fitmin Cupu Sensi Top letošním druhým vítězným dvouletkem Eagle Topa (Pivotal) na českých drahách.

Střelickému hřebci se dnes dařilo, díky dosud nezvítězivší tříleté OLD MEMORIES (Eagle Top - Old Story, Access to Java) z Pavlina dvora, další produkt owner-breedera, která pod Jiřím Chaloupkou završila v Ceně Statutárního města Most (IV.k., 1800 m) double pro svého otce.

Nepřehlédněte: Ceny v Newmarketu dál rostou. Tuzemské stáje získaly tři nové roční posily

Na double vedle Janáčka a Eagle Topa dosáhla i stáj MUDr. Evy Nieslanikové díky úspěchu tříleté MIRAM (The Gurkha), která s am. Janem Kovářem uspěla i se 60 kg na hřbetě ve čtyřkovém handicapu Cena společnosti Qwert s.r.o. na 2 kilometry a také žokej Jiří Chaloupka, který zvítězil i v závěrečné Ceně hipodromu Most (hdcp V.k., 1200 m). V ní vedl sedmiletého svěřence Petra Kantka TAELLA (Mikhail Glinka -  Taghana, Big Shuffle), který sice v dosavadních 34 startech získal 17 umístění, ale pro vítězství si doběhl poprvé. 

Jiřina Andrésová sice dnes vyhrála "jen" jednou, ale úspěchem v Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 1600 m) v sedle sedmiletého valacha LET FIRE (Planteur), připravovaného jejím manželem Dušanem pro stáj dr. Bruny, zvýšila svůj náskok v čele Lázně Poděbrady Cupu na dvě vítězství nad Vendulou Korečkovou. Nejúspěšnější sezónu své dosavadní kariéry prožívá i Lukáš Charvát, jehož dnešní triumf v sedle tříletého VIENNA CALLING (Waldpark) Syndikátu V3J v Ceně DTS Vrbenský (hdcp IV.k., 1600 m) má už pořadové číslo 11.

Miloslav Vlček     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net