Lot 1577 mplDvoudenní Book 3 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls v Newmarketu potvrdila celým trhem se táhnoucí růst cen. Na dražbě bylo nabídnuto 553 ročků, z nichž 473 (86%) našlo nové majitele. Průměrná cena meziročně stoupla o 9% na 24.428 gns, medián se zvýšil o 11% na rovných 20 tisíc ginejí. Na dražbě nakupoval i bloodstock agent Tomáš Janda, který přímo z ringu vydražil deset ročků a další získal privátně krátce po dražbě.


Jandou zakoupení koně putují především do Polska, ale také na Slovensko a tři z nich směřují do českého tréninku. Jedním z nich je za 7.500 gns zakoupený lot 1705, hnědák z třetího ročníku dvojnásobného Gr.1 vítěze Time Test (Dubawi). Hřebec ze stejné rodiny jako neporažený Baaeed (Sea The Stars), je potomkem jednou ve Francii umístěné klisny Kitba (New Approach), matky dvou zatím nezvítězivších startujících potomků, a polosestry Gr.3 umístěného Aejel (Aljabr).

Za 4.000 gns Janda vydražil lot 1806, dceru populárního francouzského plemeníka Cloth of Stars (Sea The Stars) a nestartovavší Sightseeing (New Approach), polosestry vítěze listed proutěnek Realist (Camelot), zatím bez startovavších potomků.

Podařilo se mu získat i lot 1399, hnědku po letos tak úspěšném Churchillovi (Galileo), otci vítěze francouzského derby Vadeni, která nebyla na dražbě prodána, respektive podle dražebního protokolu ji koupil zpět za 15.000 gns prodávající. Matkou nové akvizice stáje Josefa Sallera mladšího je vítězka Mazarine Stakes (Gr.3) v kanadském Woodbine Madly Truly (Malibu Moon). 

Nepřehlédněte: Počet chovatelů během dekády klesl na polovinu. Podívejte se na zajímavá, byť neradostná, data z Fact Book 2021

Čeští koně by se mohli v příštích letech potkávat i se zajímavou akvizicí, kterou Janda učinil pro přední slovenskou stáj MPL Racing. Za 20.000 gns zakoupený hnědák (lot 1577) po vítězi anglického derby Golden Horn (Cape Cross) je totiž polobratrem skvělé Harlequeen (Canford Cliffs), která obsadila třetí místa v Epsom Oaks (Gr.1) i Irish Oaks (Gr.1).

Miloslav Vlček 
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net