Slovak VaclavVynikající výkon podal za asistence Vincenta Cheminauda ve vrcholu Evropského poháru žokejů, EJC Leram Million, tříletý svěřenec trenéra Koplíka Ultimate Fight. Renomovaní soupeři mu v závěru dostihu vůbec nestačili. Ryzák francouzského chovu reprezentuje úspěšné žlutomodré barvy Ing. Václava Slováka, za něž běhali dříve mj. Trinity a Kendy. S majitelem, který od svého začátku v turfu v roce 2002 spolupracuje se Zdenem Koplíkem, jsme sobotní úspěch pochopitelně detailně probrali a také nás zajímali plány na další část letošní dostihové sezóny.


Ultimate Fight byl podle sázkových kurzů třetím favoritem dostihu za Mr Rightem a Father Frostem. Jak moc vysoko jste před dostihem s trenérem Koplíkem pomýšleli?

Očekávání jsme od Ultimate Fighta měli, protože jsme věděli, jak moc je to dobrý kůň. To, že se dokázal prosadit ve Francii, je značka toho, že hodně umí. Ale způsob, jakým „zametl“ v sobotu se svými soupeři v cílové rovině, byl pro mne emočně vysoko… Bylo to velké překvapení.  Měli jsme s trenérem Koplíkem před dostihem určité obavy z délky trati. Na jaře sice dobře zaběhl na trati 1500 metrů, ale ve Francii je dostih od startu klidný a závodí se až ke konci. V Praze se mohlo stát, že bude dostih od začátku hodně rychlý. Vincent Cheminaud našeho koně dobře znal z předchozích startů a v paddocku nás uklidňoval slovy: to bude dobré… A měl pravdu. Věděl, že má Ultimate Fight silných posledních třista metrů v dostihu, což potvrdil Tomáš Lukášek v Bratislavě.

Když jsem sledovala předchozí dva starty vašeho koně ve Francii, tak myslím, že hodně napovědělo o jeho třídě sedmé místo v dostihu kategorie B.
To ano. I když to bylo jen sedmé místo, což může vypadat po předchozím vítězství zdánlivě jako výpadek, tak podal hodně dobrý výkon. Nastoupil do dostihu jako jediný tříletý kůň proti starším soupeřům a navíc s vysokou hmotností. Šel pěkným koncem a ukázalo se, že dostih byl na něj krátký.

EJC million dekor
Slavnostní dekorování vítězů EJC Leram Million (foto: Petr Nowicki)

Ultimate Fighta jste kupoval v únoru po těsném druhém místě v prodejním dostihu v Cagnes-Sur-Mer za 25.555 euro. Jak vlastně došlo k jeho výběru?
Hledali jsme v předjaří nějakého koně. Něco jsem vybral, ale nebylo to ono. Pak mě Zdeno Koplík upozornil právě na Ultimate Fighta. Já jsem mu tehdy řekl, že mi jméno jeho otce vůbec nic neříká. A on mi na to odpověděl, abych se určitě podíval na záznam vítězství Ultimate Fighta v Chantilly na 1300 metrů. Točil do cílové roviny poslední s asi patnáctidélkovou ztrátou na špičku a v cílové rovině své soupeře lehce „zkentroval“. Bylo to něco úžasného. To byl okamžik, kdy jsem se rozhodl, že ho koupím.

Ultimate Fight za vaši stáj dosud startoval osmkrát, třikrát zvítězil a třikrát se umístil. To je velmi dobrá bilance.
Naším cílem byla na jaře Velká jarní cena, ale tam nás potkala smůla, posunulo se mu sedlo. Satisfakcí pak byl pro nás start na Turf Gala, kde Ultimate vyhrál. A pak se ještě nepovedl jezdecky dostih v Deauville.  Ve Francii je potřeba mít hodně štěstí, protože vzhledem k velmi těsným doběhům více koní tam může být hranice mezi úspěchem a neúspěchem jen pár decimetrů. 

V Česku startoval Ultimate Fight poprvé. Uvidíme ho tu ještě někdy v dohledné době?
Ne, bude pokračovat dále ve Francii, kde může získat kromě výher i zajímavé prémie. Evropský pohár žokejů byl výjimečným dostihovým dnem s výjimečnými prize money. Velké poděkování patří všem pořadatelům a organizátorům, že dokázali uspořádat dostihový den o peníze, o které se tu obvykle neběhá. Umožnili tak divákům vidět kromě výborných jezdců také koně, kteří běhají jen v zahraničí.  Pokud tedy bude Ultimate Fight v pořádku, budeme s ním pokračovat ve francouzské cestě.

UltimateFight Cheminaud
Vítězové havního dostihu na Evropském poháru žokejů - Ultimate Fight a Vincent Cheminaud (foto: Petr Nowicki)

Druhá polovina dostihové sezóny je také obdobím, kdy majitelé pořizují na aukcích mladé koně. Přemýšlíte také o zakoupení ročka, anebo budete pokračovat ve strategii nákupu již hotových dostihových koní?
Jsem malý majitel, mám čtyři koně a chci tedy vidět svého koně rovnou běhat na dráze. Můžu ale samozřejmě pořídit koně dvouletého, který již absolvoval nějaké starty. Ale neplánuji navýšení počtu koní. Chci stáj udržet početně na nynějším stavu tak, abych měl z koní hlavně radost.

A vaše slovo na závěr?
Chtěl bych moc poděkovat trenérovi za jeho tip na Ultimate Fighta, za péči a přípravu. Věřil mu, a to je taky důležité. A moje poděkování patří samozřejmě celému jeho týmu. Jsem rád, že mám koně v tréninkovém místě, kde jsou koně na prvním místě. Začátek sezóny nebyl pro celé středisko vůbec šťastný kvůli vleklé viróze. Hodně lidí to zlehčuje, ale to vůbec není na místě. Stačí si přečíst články, jak velké problémy měl trenér Rouget ve svém jižním středisku. Je štěstím, že se z toho naši koně postupně dostávají.

Michaela Zemanová

EJC Milliondobeh2
Ultimate Fight se osamoceně blíží k cíli EJC Leram Million (foto: Petr Nowicki)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking