Milan Kříž není v českém turfu jen majitelem koní, ale přispívá také k financování významných dostihů. Díky jemu se uskutečnily v Praze již tři dostihové mítinky včetně velmi zdařilého zářijového projektu Leram European Jockey's Cupu s účastí dvanácti předních evropských žokejů a vysokou návštěvností, která v Chuchli přesáhla 5 000 diváků. V rozhovoru se zmíníme nejen o tom, na čem závisí konání dalšího ročníku tohoto výjimečného dostihového dne, ale samozřejmě nemůžeme vynechat ani téma jeho vlastní dostihové stáje. Pro černočervené dostihové barvy, které jsou k vidění nejčastěji na francouzských závodištích, je totiž aktuální šestá sezóna tou nejúspěšnější.
„Pro naši stáj sezóna ještě zdaleka neskončila, ale již nyní jsem moc spokojený,“ říká na úvod Milan Kříž. „K 30. listopadu jsme v celkových 33 startech třikrát vyhráli (dvakrát v Chantilly a jednou v Deauville) a získali na dotacích a francouzských majitelských prémiích 2 880 000 Kč, což dělá průměr 87 000 Kč vyhraných na jeden start. Největšími úspěchy sezóny jsou pro mě vítězství Phu Hai s Maximem Guyonem v dostihu kategorie B, druhé místo Sinbada v handicapu kategorie do 52 000 euro. Velkým zážitkem byl také start při francouzském Derby dnu v Chantilly a rovněž fakt, že Phu Hai dokázal v letošních startech na polytracku porazit všech 16 black-type koní, kteří proti němu startovali. Naši stáj opustil klasický vítěz Simply Ozzy, který vyhrál prodejku kategorie F v Chantilly a u té příležitosti se ihned našel jeho kupec. Z jeho příkladu je také vidět, jak na tom výkonnostně český turf v porovnání s Francií je.“
FOTO: Phu Hai pro stáj Leram pana Kříže zvítězil třikrát ve Francii. V Praze startoval pod vedením Theo Bachelota v Leram European Jockey´s Cup Million
Ze slov pana Kříže vyplývá, že jsou pro něj starty jeho koní na francouzských závodištích prioritou, což v zápětí potvrzuje: „Vyhrát dostih třeba kategorie E na áčkovém závodišti ve Francii je pro mne větším zážitkem a úspěchem, než zvítězit u nás v klasickém dostihu. Lidé, kteří vítězství ve Francii nezažili, to asi budou těžko chápat. Tím podstatným faktorem je pro mě tamní přátelské prostředí a úroveň turfu. Je to tam úplně jiný level, ale to si musí každý sám zažít. Takže určitě půjdu i nadále se svými koňmi francouzskou cestou, i když nevylučuji, že se někteří koně také objeví na českých drahách. Ale vyzkoušel jsem si, že zvláště s klisnami to moc smysl nemá. Taková So Easy se prodala za slušné peníze do Irska do chovu díky tomu, že dvakrát zvítězila ve Francii. Kdyby vyhrála klasický dostih u nás, tak by pro západní chovatele prakticky žádnou hodnotu neměla. Dalším důvodem je celoroční dostihový provoz (to je velmi návyková záležitost) ve Francii, např. loni vyhrál Phu Hai v Deauville 26. prosince.“ Ani letos stáj svou bilanci ještě neuzavřela. „Druhého prosince budou startovat Affinity a Sindbad v Deauville. Dvanáctého prosince chceme poslat Phu Hai do Listed dostihu v Deauville, a poté se ještě chceme do konce roku zúčastnit tří mítinků.“
V příštím roce by měla stáj Leram hájit na dráze dosud nejvyšší počet plnokrevníků. „Měl bych mít asi deset až jedenáct koní a téměř všichni by mohli startovat. Jsou sice mezi nimi dvě dvouleté klisny, ale polosestra Dame Van Winkle vypadá raně, ta by běhat mohla. To Gloriosova polosestra bude pozdnější, takže s tou příští rok pro starty nepočítáme. V naší sestavě je pět koní s francouzskými prémiemi a mým cílem je mít postupně ve stáji takových koní většinu. Samozřejmě, že mohu mít do příštího roku třeba o jednoho až dva koně méně, běháme totiž často prodejky a může se stát to, co se stalo nejen se Simply Ozzym, ale i nedávno s Baarizem, kterého zájemce koupil hned při prvním startu za naše barvy.“
Koně pana Kříže startují ve Francii třetím rokem a za tu dobu se mohl radovat ze šesti vítězství na francouzských drahách. Oceňuje obrovský podíl, jaký na těchto výsledcích má trenér Luka. „Vašek Luka je tam již plně respektovaným trenérem, dosáhl ve Francii výborných výsledků a má tam vybudované výborné kontakty.“
FOTO: Milan Kříž s účastníky Leram European Jockey´s Cupu
Zcela jistě nejzásadnější informací, která dostihovou veřejnost ve spojitosti s majitelem stáje Leram zajímá, je budoucnost European Jockey's Cupu. Rozhodnutí, zda bude pokračovat, ale zatím nepadlo. „Na Jockey's Cup jsme zaznamenali v zásadě příznivé ohlasy, samozřejmě, že několik věcí se úplně nepovedlo a že je vždy co zlepšovat. Hodnocení akce nechám jiným, ale vyplývá z ní jedna zásadní skutečnost. Přes veškerá pozitiva, která jsme zaznamenali ze strany jezdců, diváků, odborné veřejnosti a dalších, se velmi těžko hledá motivace k dalšímu pokračování za situace, kdy hlavním funkcionářům Jockey Clubu nestál nikdo z pořadatelů ani za pozdrav, byť se tito pánové chlubí navýšením dotací v dostihovém sportu. A chováním prezidenta Jockey Clubu na afterparty jsme byli, musím říci, šokováni. Mimořádně smutně vnímáme určité situace během mítinku a rovněž i po něm. Vnesli jsme do českého turfu necelé čtyři miliony korun, chtěli jsme ukázat českým divákům výborné evropské žokeje, naznačit Evropě, že i v malé zemi v jejím středu umíme uspořádat pěkné dostihy plné napínavých okamžiků. Ohlasy byly víceméně výborné, ale pro představitele Jockey Clubu jsme asi přítěži.
Navíc ani spolupráce s pražským závodištěm nebyla zdaleka ideální a korektní, takže případná jednání o dalším ročníku budou z naší strany vedena daleko uvážlivěji. Pronajmout závodiště pro takovou akci stojí v řádech statisíců korun. Nakonec jsme museli na pražském závodišti uhradit i piliny do boxů, abychom se nemuseli stydět před trenéry a majiteli a těmi zahraničními zvlášť. Ve vyspělé dostihové Evropě by žádná ze stran pořadatelů či organizátorů takové jednání prostě ani nepochopila, protože se tam nikdy neměla možnost s něčím podobným setkat. České podmínky jsou evidentně bohužel výrazně specifické i v dostizích.
A článek Dr. Schulmanna, ve kterém píše o ultimativním jednání z naší strany, nekoncepčním termínu atd. mě dorazil úplně. Jak už vyplývá z názvu, tak se jednalo o pohár evropských žokejů, a jediný možný podzimní termín, kdy se ve Francii neběhalo, bylo 26. září. Taktéž jeho rada pořádat tyto dostihy den před Velkou pardubickou je úplně mimo. V tomto termínu bychom nepořádali jakékoliv dostihy, protože marketingově by to byla úplná sebevražda. 5 800 diváků v Chuchli a 140 minut v České televizi mluví jasně pro náš termín.
Závěrem bych chtěl popřát všem majitelům, trenérům a ostatním lidem v dostihovém sportu mnoho vítězství a úspěchů jak na závodní dráze, tak v osobním životě. V krásném předvánočním čase rovněž přijměte vřelé přání nádherného adventu a kouzelného prožití vánočních svátků.“ (mze)