Tuma PavelTrenér Pavel Tůma má za sebou úspěšný a dostihově pestrý začátek prvního prázdninového měsíce. V neděli se podařilo  Manifestationovi vyhrát první velký dostih své kariéry a premiérové vítězství na tuzemské dráze slavil také talentovaný Francouz Ascover. Několik hodin na to ale už trenér vezl Dumnonii na Listed dostih na závodiště Deauville, kde obsadila ve středu nedaleké páté místo. Šéfa tréninkového střediska Dvorce jsme vyzpovídali několik hodin po jeho návratu z Francie a zajímali jsme se nejen o zmíněné koně, ale také o zdejší juniory. První startující z nich, Motivatorův syn Dominique, totiž zažil hned při svém debutu, jak chutná vítězství. A řeč bude i o nejbližších dostihových plánech.


Dumnonia podle mého názoru v Listed Prix de la Calonne podala velmi dobrý výkon. Držela nasazené tempo až do cíle a byla v něm blízko vítězi. Jste spokojený?
No teď mne trochu mrzí, že nebyla čtvrtá. Pan doktor má chřipku, tak mne ani moc nenadával a řekl mi, že to ostuda nebyla. Musíme vzít v úvahu, že šla poprvé na all-weatheru a také poprvé jela 1550 kilometrů. Teď v Deauville se mi líbila, měla i chuť k jídlu. V předešlém startu v Saint Cloud bylo měkko, které jí vůbec nesedí a tam ani nechtěla žrát. Trip to Rhodos se taky v prvním roce zahraničních startů musel nejprve učit a získávat zkušenosti… Když se na to podívám z jiné stránky, tak před několika lety se mi ani nesnilo, že budu s koňmi jezdit na francouzská závodiště.

Je pravděpodobné, že s Dumnonií ještě brzy pojedete na nějaký black-type dostih?
Ještě jsme o tom s panem doktorem nemluvili. Já bych jí ještě šanci dal. Za měsíc je dostih v Clairefontaine pro  klisny. Středeční start nebyl ztrátový, výlet se zaplatil. Raději bych jí hledal nějaké starty v zahraničí, aby nemusela jít Velkou cenu Prahy, která je koncem prázdnin.

V neděli v Karlových Varech Manifestation coby druhý největší outsider dostihu dokázal porazit favority v Poháru Josefa Váni a získal tak v osmi letech první významné vítězství. Bylo to pro vás překvapení? A kam ho budete dále směřovat?
Manifestation je dobrý kůň, měl předtím docela smůlu. V květnu v Pardubicích se dostih moc nevyvedl, Dušan se s tím snažil popasovat, co to šlo, ale Manifestation byl přesto dost hektický a při příštím startu ve Zlatém poháru spadli. V Karlových Varech jsem si říkal, že pana Váňu asi neporazíme, ale že by se mezi jeho koně mohl Manifestation nějak zamotat. Marcel ho jel opatrně, aby si zažil klidný dostih, protože jak jsem říkal, Manifestation je hektický a umí i prchat v dostihu. Koně šli za sebou a on cválal v pohodě, v balíku by asi chtěl závodit. 

Dumnonia ListedFrancie
Ohlédnutí za středečním startem Dumnonie v Listed v Deauville, kde ji vedl Cristian Demuro. Sto metrů před cílem byla klisna ještě třetí. 

Po nepovedeném říjnovém debutu na české dráze naznačil Ascover v Karlových Varech své možnosti desetidélkovým vítězstvím pod vedením Jiřího Kouska. Tady určitě byla také velká spokojenost…
Ascover stál takový balík peněz, že by za něj náš starosta mohl postavit novou školku… V zimě měl ještě Ascover v zadní noze tři šrouby po operaci, které mu vyndali začátkem března. Trénink měl zkrácený oproti ostatním a tak jsme chtěli, aby šel menší skoky a ty přeskákal. Vyhrát čtyřkový dostih měl, patří třídově někam jinam, tedy když je zdravý. Je mu šest let a odběhl jeden dostih ve Francii a jeden u nás. Když bude zdravý,  měl by patřit mezi dobré koně. Mohl by jít na podzim  Paramo při Velké pardubické. Zůstane v klasické steeplechase.

Známe už také několik dvouletých vítězů. Je mezi nimi i reprezentant stáje Dr. Charváta Dominique, který má výborné sourozence, Dumnonii a My Old Husbanda. Předpokládám, že s takovým koněm jsou nějaké větší plány.
Dominique zatím vyhrál čtyřku. V Bratislavě mě kolegové po jeho vítězství plácali po ramenou, ale tam nikdo nevěděl, že je to polobratr Dumnonie a My Old Husbanda. Šel bez biče, z boxů vyskočil všelijak, naběhal metry navíc. Vyhrál tedy třídou. Vpodstatě jsme ho jen chtěli zkusit. Pan doktor říkal: Mám devět dvouletých, tak s někým běhej.  Tak jsme vytáhli jeho a brzy poběží také klisna Hessoesse. S Dominiquem  plánujeme na podzim Gerschův memoriál a Cenu zimního favorita.

V předsezónním rozhovoru jste se zmínil o tom, že Dominique je spolu s odchovancem pana doktora Charváta Josephem z vašich dvouletých nejdále. Joseph také brzy vyběhne?
Dominique je oproti němu teď jinde. Pan doktor o Josephovi říká, ten je jako já, takový frajírek... Joseph vyjde ze stáje namachrovaný, ale v tréninku to tak nedává, a do stáje se zase vrací namachrovaný. Začne asi běhat dostihy pro koně českého chovu. A co se týče všech našich dvouletých, tak myslím, že s výjimkou jednoho koně narozeného v květnu se objeví všichni letos na dráze.

A co vás čeká v nejbližší době?
Dnes večer vyrážíme s Peintrem Elusifem na dostihy do Vittelu. Jinak nás čekají Slušovice a Trip to Rhodos by měl startovat 21. července v Prix du Carousel, který se v posledních dvou letech konal v Maisons-Laffitte, ale teď byl přesunutý do Deauville, což je pro nás zase o kus dál. Ale hlavně musíme přidat, přidat a ještě jednou přidat, jak říká náš šéf… 

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net