Lukasek vitezKatarŽokej Tomáš Lukášek je v posledních sezónách k vidění doma méně, o to ale více cestuje a daří se mu v zahraničí. Jeho nejčerstvějším úspěchem je vítězství v polském Saint Legeru a dosažení klasické Trojkoruny s hřebcem Bush Brave. S žokejem jsme si ale povídali nejen o triumfu v klasickém dostihu a polském turfu, ale také o Kataru, kam se bude za několik týdnů vracet. Za prodloužením kontraktu v této pro nás exotické dostihové zemi stojí vítězství ve významném dostihu.Tomáši, mohl byste ještě krátce zhodnotit své působení v Kataru?

Určitě bylo pro mne přínosem získávat v Kataru zkušenosti, to zase posune člověka dále. Já jsem tam vyhrál deset dostihů a zvláště bylo pro mne důležité poslední vítězství, kdy se mi podařilo vyhrát grupu 3 pro arabské koně. Jel jsem v dostihu koně z naší stáje, tedy Al Jeryan Stud, a toto vítězství mělo velký vliv na mé další působení v Kataru. Byl mi totiž po něm nabídnutý kontrakt i na letošní sezónu, takže druhý říjnový týden odlétám opět do Kataru.  Ale nepojedu tam tentokrát sám. Pojede tam se mnou polský učeň, který je velmi talentovaný, a také Vašek Janáček. Ten bude působit v jiné stáji, kde zrovna sháněli žokeje.

Obraťme se nyní k polskému turfu, kde jste se stal loni šampionem jezdců, a i letos se vám tam hodně daří. Jste spokojený s letošní sezónou v Polsku?
Ano, jsem spokojený. Mám velmi dobrý kontakt s trenérem Olkowskim, který mi dělá i manažera. V podstatě se daří vše, co jsme si naplánovali v zimě. U Bush Brave byly již tehdy velké předpoklady, že by to mohl být kůň pro velké dostihy a tak jsem raději hned podepsal smlouvu na jeho ježdění v dostizích. Vyhráli jsme Trojkorunu a nepodařilo se nám vyhrát jen Jarní cenu klisen, ale tam byl na vině zdravotní problém klisny, která zakrvácela.

Lukasek vitezstviKatar dostih arabu
Slavnostní ceremoniál po vítězství ž. Lukáška s klisnou Djahab v dostihu Gr. 3 arabských koní v Kataru

Je vaším cílem také obhajoba polského šampionátu rovinových jezdců?
Mám nyní patnáct vítězství a v šampionátu jsem pátý. Po šampionátu neprahnu, soustředili jsme se s trenérem Olkowskim na velké dostihy a to se daří.

Můžete nám trochu blíže představit trenéra Wojciecha Olkowského? Jak dlouho trénuje, kolik má koní v tréninku a jaké jsou jeho největší úspěchy?
V zimě měl asi 40 koní ve stáji, nyní jich má 32. Trénuje přibližně deset let. Letos poprvé vyhrál derby a Saint Leger a dvakrát se mu podařilo vyhrát Velkou jarní cenu. Ve sbírce klasických dostihů mu chybí Oaks a Jarní cena klisen.

V posledních sezónách byl v Polsku hodně úspěšný Va Bank, další vítěz Trojkoruny. Můžete s ním letošního držitele Trojkoruny Bush Braveho porovnat?
I když jsem Va Banka nikdy nejezdil, myslím, že to výkonnostně budou podobní koně. Mají i podobný projev v dostihu. Bohužel jak Va Bank, tak také Caccini, se kterým jsem loni vyhrál derby,  se zranili v tréninku. To je škoda. Myslím, že Va Bank byl ještě lepší kůň než Caccini a měl na zahraniční dostihy na úrovni Listed či grupy 3. A myslím, že by se Bush Brave taky mohl s takovou zahraniční konkurencí porovnat. Ale až příští rok.

BushBrave PolStLeger
Bush Brave a Tomáš Lukášek získali klasickou Trojkorunu

V polském Saint Leger, které je otevřeno i starším koním, bylo jen pět startujících koní. Proč běželo tak málo koní?
Polští majitelé přemýšlejí ekonomicky a proti tak dobrému koni, jako je Bush Brave, nikdo nechce běhat. Hledají dostihy, kde mají větší šanci uspět.

Můžete porovnat úroveň českých a polských koní?
Já myslím, že ta úroveň je hodně podobná. Vašek Luka slaví se svými svěřenci ve Francii velké úspěchy a domnívám se, že by tam mohli uspět i koně polských trenérů. Francie je ale pro ně dále než pro české trenéry, a tak Poláci ani nemají zájem tam s koňmi cestovat na dostihy. Jsou ale polští majitelé, kteří mají koně ve Francii v tréninku.

Kde vás v nejbližší době uvidí jezdit návštěvníci dostihů v Česku?
Zúčastním se v sobotu Evropského poháru žokejů a těším se na to, i když ohledně koní to bude taková loterie. A s panem Váňou jsem domluvený na Saint Leger.

Tomáši, jezdíte teď u někoho v tréninku?
Ne, trávím čas mezi dostihy s rodinou a jsem moc rád, že můžu být s nimi. Hrozně to letí, Tomíkovi je devět let a Eliška už půjde do první třídy. Před odjezdem do Kataru si tedy dávám trochu „oraz“. Působit v Kataru je náročné a já mám ted v podstatě zimu...

Michaela Zemanová

Fotografie: archiv Tomáše Lukáška 

Související článek: Tomáš Lukášek dovedl Bush Brave k zisku Trojkoruny (+ video)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net