Lukasek natenise2Teprve pár dní je doma z úspěšné druhé katarské sezóny žokej Tomáš Lukášek. Letošními výsledky na závodišti v Doha se český jezdec zařadil do první desítky nejlepších jezdců v Kataru jak podle Prize Money, tak i podle počtu vítězství. Těch se mu podařilo získat 24 a to znamenalo společné páté místo v šampionátu s dalšími čtyřmi jezdci. S Tomášem Lukáškem jsme si ale povídali nejen o úspěších v katarském turfu. Zajímalo nás také, jak by měla vypadat jeho středoevropská sezóna, kde už klepou na dveře jarní klasické dostihy.


Tomáši, loňskou katarskou sezónu jste na počet vítězství překonal o více než sto procent a podle vyježděných Prize Money dokonce čtyřnásobně. S tím asi lze být jen spokojený. Co ale za úspěchy kromě vašeho jezdeckého umu hlavně stálo?
Letošní sezóna v Kataru byla opravdu hodně povedená a musím s ní být spokojený. Letos už jsem tam měl mnohem lepší pozici než loni, když jsem začínal. Teď už mě lidí znali a dostával jsem větší šance. Před rokem jsem byl ve stáji Hadiho Al Ramzana stájová trojka až dvojka, letošní sezónu jsem absolvoval na pozici jezdecké jedničky. Dostával jsem se tedy i na lepší koně.

Předpokládám tedy správně, že se po letošních úspěších na podzim do Kataru vrátíte?
Ano, už mám smlouvu na příští rok. K trenéru Al Ramzanimu, kde opět budu působit, přišel nový majitel a mělo by tedy u něho být v tréninku přes osmdesát koní. Sezóna začíná první týden v listopadu a musím být na místě už dva týdny předtím. Takže zřejmě už v říjnu jezdit ve Střední Evropě nebudu, abych si ještě před odletem užil rodinu.

Lukasek AbhaVJCKatar
Žokej Lukášek v sedle Abhy, se kterou vyhrál katarskou Velkou jarní cenu

Co vám udělalo největší radost v sezóně, čeho si nejvíce ceníte?
Určitě vítězství s klisnou Abha ve Velké jarní ceně. U ní byly problémy s chozením do boxů, takže jsem ji dostal na starost a vyhráli jsme společně tři dostihy. Úspěchem bylo také druhé místo v grupě 2 o milion katarských rialů. Pětkrát jsem zvítězil v dostihu Listed a jsem rád, že se mi povedlo zvítězit dvakrát v rámci mezinárodního dne, kdy byla v Doha konkurence nejen z Evropy, ale i z USA a Japonska.

Jaký jste měl pracovní režim mimo dostihy?
Bylo to stejné jako loni. Tedy na čtvrtou hodinu ranní do tréninku a jezdili jsme do 8 hodin. Měl jsem spoustu volna, až jsem se někdy nudil. Katar jsem měl procestovaný za měsíc.

Lukasek manager trener Katar
Tomáš Lukášek se svým managerem Ali Al Kubaisim (vedle něho), následuje stájový manager, a úplně vpravo stojí trenér Hadi Al Ramzani

Kamarádil jste se více s někým z vašich jezdeckých kolegů?
Nejlepší bylo, když byl v Kataru dva měsíce Vašek Janáček. I když zdejší angažmá nesplnilo jeho očekávání.  Začínal tu a nedostal se na dobré koně. Pokud člověk není Dettori nebo Moore, tak má v katarském turfu každý jezdec těžký začátek. Z ostatních jezdců jsem se nejvíce přátelil s Ediem Pedrozou, Marcem Lernerem a Marvinem Suerlandem.

Opusťme nyní katarský turf. V neděli se neúčastníte pražského mítinku, kde se mj. bude konat i Jarní cena klisen. Znamená to, že opět budete působit v Polsku, kde jste se stal šampionem?
Ano, už mám v Polsku podepsanou smlouvu. Loni jsem jezdil dostihy pro jednoho majitele a letos budu jezdit pro asi deset majitelů, kteří budou společně platit za mé služby. Hlavním osobou je trenér Vojciech Olkowski.

Lukasek Janacek bojKatarBoj Tomáše Lukáška a Václava Janáčka o vítězství v dostihu arabských koní 

V Česku vás tedy asi moc letos neuvidíme?
Budu jezdit hlavně v Polsku, ale třeba si také někdy čas na české a slovenské dostihy udělám. Určitě budu na Turf-Gala a také bych měl být na Evropském poháru žokejů. Rád bych našel koně do Českého derby, které bych samozřejmě také rád vyhrál. Ale současnou prioritou je pro mne polská Velká jarní cena, která se koná 20. května. A také Polské derby. Mám nyní rozjednaného jednoho koně, a pokud se to povede, tak věřím, že mám velkou naději v polské klasice uspět.

Lukasek vitezstviListed
Slavnostní ceremoniál po vítězství v dostihu Listed

A otázka na závěr – jak moc nyní sledujete českou dostihovou sezónu?

Trochu ji sleduji a samozřejmě také své kolegy. Zaujal mne David Liška, který při svém mládí jezdí s přehledem a s klidem. Je dobře, že ho trenér Luka podporuje. Dostává se na dobré koně a jezdí i v cizině. Pokud to s ním takhle půjde dobře dále, tak věřím, že bych mu později mohl dopomoci k angažmá v Kataru. Pro mladé jezdce je moc důležité nebýt jen doma a získávat zkušenosti i jinde, a jezdit po celý rok.

Michaela Zemanová

Fotografie: archiv Tomáše Lukáška

Lukasek rodina
Vánoce s rodinou na katarské pláži    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net