Zimní přestávka je definitivně minulostí. Jedenáctý dostihový den letošní sezóny v České republice je vyhrazen premiéře na pardubickém závodišti, která bude zahájena o hodinu později, než bývalo zvykem v minulém roce, tedy ve 14 hodin. Letos je připraveno do Pardubic devět dostihových dní a hned premiéra slibuje velice zajímavou podívanou.
Největší pozornost přitahuje Cena města Pardubic – Úvodní cross country Koroka na 4500 metrů. Zde se představí koně, které bychom měli vidět za pět měsíců ve 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Mezi jedenáctkou účastníků najdeme několik velice zajímavých jmen. Ribelino vyhrál Velkou pardubickou v roce 2015, naposled se na dostihové dráze představil v srpnu 2016, kdy obsadil v kvalifikaci čtvrté místo. Od té doby bojoval se zdravotními problémy. Nyní bude v jeho sedle Martin Liška. O rok později vyhrál Velkou pardubickou Charme Look, který loňský ročník nedokončil. Loni byl v jeho sedle Jan Faltejsek a v samotné Velké pardubické Marek Stromský. Tentokrát svěřence trenérky Martiny Růžičkové povede Marcel Novák, loňský překážkový jezdec-šampion.
Když jsme u návratů, musíme zmínit i Sergeant Thundera. Do České republiky byl dovezen před sezónou 2016. V tom roce se na dráze představil čtyřikrát a všechny starty vyhrál včetně Velké wroclawské před Delight My Fire. Loni zvládl jediný start v Meranu a opět vyhrál. V tréninku Františka Holčáka absolvoval pět startů a všechny vyhrál, proto se můžeme ptát, zda prodlouží svou sérii i při pardubické premiéře?
Výborné výkony podával i Universe of Gracie, který je druhým rokem připravován Stanislavem Popelkou, ale přece jen už je mu v letošním roce 13 let. Naopak svůj talent by měli prokázat sedmiletí Talent, Izynka a Buonarroti. Loňské vítězství bude obhajovat Wild Danger, své zkušenosti může uplatnit také Ter Mill. Josef Bartoš a Jan Faltejsek budou v sedle Vicodyho a Ascovera, francouzských polokrevníků, kteří mohou překvapit.
Druhým vrcholem sezónní premiéry bude klasická steeplechase, Cena podporovaná společností Provet na 3900 metrů. Loňské vítězství bude obhajovat Mustamir, ale v samotném Zlatém poháru už tak kvalitní výkon nepředvedl a skončil čtvrtý. Jen jeden start zvládl v Česku Trim, který Polsku podával výborné výkony na rovinách. Zkušený Tahini vyhrál loni v Karlových Varech, klasickou steeplechase, Pohár Josefa Váni a v září ve Velké Chuchli ovládl Zlatý pohár Elektrizace železnic. Navíc svěřenci Josefa Váni startují celou zimu, a tak legenda má na kontě již šestnáct překážkových vítězství, především z Itálie, ale dvě si Váňa připsal první květnový den v Lysé nad Labem.
Novou posilou stáje Epicos je šestiletá klisna Ale Ambrosio, která se učila překážkové abecedě v Irsku a na kratších distancích nedosahovala špatných výsledků. Stáj Dr. Charváta bude reprezentovat dvojice Aztek a Peintre Elusif, ani oni nemusí být v dostihu jen do počtu.
Velká jména nebudou k vidění jen v hlavních dostizích, ale také například v Ceně Dostihového spolku přes proutěné překážky na 3500 metrů. Sice se jedná o dostih čtvrté kategorie, ale na startu bude dvojnásobný vítěz grupy 1 z Itálie Brog Deas. V roce 2014 zaujal vítězstvím ve Zlatém poháru, na konci sezóny vyhrál vrchol v Itálii, ale následující rok jsme ho na dráze neviděli. V roce 2016 stihl tři starty, z toho dvakrát vyhrál a minulý rok opět absentoval. Reprezentant stáje Monte Negro se opět vrací, talentu má bezpochyby habaděj, ale otázkou je, zda mu dlouhodobě vydrží zdraví.
K velmi úspěšným koním patří i osmiletý Big Mago, na skocích už absolvoval 30 startů a osmkrát zvítězil. V Pardubicích vyhrál jako tříletý, potom vyhrával v Itálii a nyní se vrací. Na dostihové dráze se představil naposled loni v květnu. S italskými krosy má zkušenost, tak bude zajímavé sledovat, jak si povede na pardubickém kurzu.
Tisková zpráva Dostihového spolku