Vana TomasČtyřnohou hvězdou nedělního rovinového programu ve Velké Chuchli byl bezesporu reprezentant stáje Dr. Charváta a svěřenec Tomáše Váni Aztek, který pod vedením specialisty na Cenu prezidenta republiky Jiřího Chaloupky dokázal obhájit loňské prvenství. Trenéra Váni jsme zeptali nejen na dojmy z posledního velkého rovinového dostihu sezóny, ale zajímali jsme se také o nové posily v jeho stáji.


Je Aztek dva dny po dostihu v pořádku?
Ano, je v pohodě a všechno zbaštil. 

Určitě jste už viděl Cenu prezidenta na videozáznamu. Jak dostih a Aztekův výkon hodnotíte?
Viděl jsem dostih na videu už několikrát a musím říci, že letos poprvé se mi jeho dostih líbil. První dva starty v sezóně sice vyhrál, ale bylo to velmi pomalé a musel si je odvodit. V Bratislavě byl dostih, jaký by mu vyhovoval, ale hned po startu ho zagalupovali. Prohrál s Autorem a to rozhodně nebyla ostuda. A Cenu českého turfu zase odvodil. Pro Pohár žokejů jsme pro Azteka žádali o nejvyšší startovní číslo a měl jí zezadu, ale Demuro se s ním dostal k prvnímu koni a tak si to pak v podstatě taky odvodil.
Na tento dostih jsme přišli o Petra Foreta, který plnil stájové povinnosti, a Honza Verner jezdil v Bratislavě. Hledali jsme podobného jezdce. Volba padla na Jirku. S Jirkou Chaloupkou jsme se domluvili, že ho vezme po startu za každou cenu zpátky. A v takové skupině koní bylo jedno, jestli půjde sedmý nebo jedenáctý, hlavně musel být schovaný.  A na posledních šesti metrech až se mu udělá prostor, že to seběhne do cíle. Aztek to seběhl dobře, ale jak přešel přes koně, a byl dlouho sám na čele, tak začal koukat a už nepřidával. Ale na půdě, jaká byla v neděli, to nesehrálo žádnou roli, žádný z koní už na něho finišem přijít nemohl.

Aztek Chaloupka
FOTO: Nejlepší vytrvalec sezóny 2014 Aztek se úspěchem v Ceně prezidenta republiky zařadil mezi milionáře

Řada koní s dobrými výsledky ve tříletém ročníku nezvládne dobře přechod mezi starší koně. V případě Azteka to ale neplatí…
Aztek výborně přezimoval a výkonnost, do jaké se dostal před Saint Leger,  si drží. Samozřejmě, že v Ceně prezidenta nebyli takoví super borci jako Meandre nebo Autor, ale ti ho neporazili na Poháru žokejů o tolik. Tříletí Touch of Genius a Sanok byli v tomto dostihu o čtyři a půl délky před ním a přesně tolik kilogramů byla jejich hmotnostní výhoda. Takže si myslím, že když příští rok bude s nimi Aztek běhat v dostizích se stejnými hmotnostmi, bude jim stačit.

Chystáte se ještě letos někam s koňmi na dostihy?
Charismatic bude startovat v Benešově a ještě bychom chtěli vyrazit 18. listopadu do Drážďan, ale zatím přesně nevím, se kterými koňmi.

Jak velká generační obměna by měla proběhnout ve vaší stáji?
Šest koní v průběhu sezóny odešlo a šest nových koní do stáje přišlo. Takže stav by měl být podobný jako v letošním roce, tedy okolo 24 – 25 koní. Ještě  odejdou Pragmatik a Reventon, ale na aukci se chystá také belgický majitel pan Luc Boermans, který měl u nás mj. Save the Date. Ten prodělal zranění a měl by se vrátit v zimě do tréninku.  S Foxy Borisem tráví zimu  na farmě u majitelů.

Můžete prozradit, kteří koně přišli do vaší stáje a kteří majitelé je zakoupili?
Před Cenou zimního favorita jsme byli nakupovat ročky v Newmarketu. Čtyři koně zakoupil pan Englic, jednoho paní Barešová a jeden byl pořízený pro stáj VB patřící panu Barešovi a mě. Jedná se o 
čtyři klisničky a dva hřebce. Krasavcem je syn z prvního ročníku plemeníka  So You Think. Druhým hřebcem je polobratr Sakheart, jehož otcem je plemeník Harbour Watch. Mezi klisnami je dcera polobratra Galilea, plemeníka Born To Sea, a také klisna po Makfi, jejíž matka je dcerou Galilea.  Dále jsme zakoupili dcera Approvea, ta pochází z rodiny Landa.  A ještě tu máme dceru plemeníka Arcano. Vypadají dobře, těšíme se na ně. 
(mze)

NN HarbourWatch
FOTO (archiv Ivety Váňové): roční polobratr výborné Sakheart je synem plemeníka Harbour Watch (Acclamation)

NN SoYouThink
FOTO (archiv Ivety Váňové): roční syn na dráze výtečného So You Think (High Chaparral)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net