Tuma Verner DominiqueTřicet jedna vítězství má po víkendu trenér Pavel Tůma, což je doposud jeho nejvyšší počet vítězství za jednu sezónu. Ta poslední dvě přidali Res Judicata v Ceně běloušů CK Martin Tour a Dominique úspěchem v Ceně prezidenta republiky, čímž navázal na loňský triumf Be Mastera. Navíc ve stejný den obsadil Northerly Wind v italském listed druhé místo. S trenérem Tůmou jsme probrali víkendové úspěchy a novou posilu Kronprinze, a rovněž jsme se zajímali o novinky z tréninkového střediska Dvorce.V neděli se vám podařilo vyhrát oba hlavní dostihy. Zatímco Res Judicatovi byla v Ceně běloušů zkrácena distance, tak Dominique běžel nejdelší dostih ve své kariéře a vyšlo to. Budou na těchto tratích běhat i napříště?

Res Judicata běžel proti své distanci. Jako šiml se zúčastnil Ceny běloušů, kam bylo přihlášeno málo koní, a jiný lepší dostih jsem pro něj nenašel. Původně jsem uvažoval, že by v tomto dostihu mohla startovat Astoria, které by trať seděla více. V dostihu bylo vidět, že míle pro Res Judicatu není ideální. Bylo to rychlé a nestíhal. O Dominiquovi si odjakživa myslím, že je vytrvalec, i přes jeho horší ovladatelnost. Původně jsem chtěl chystat k obhajobě loňského vítězství Be Mastera, bohužel jsme o něj přišli. Při tréninku si zlomil nohu. Dominique mi ale v neděli udělal radost, dostih mu sedl.

Jsou oba koně z Chuchle v pořádku? A i když se už nechci nějak moc vracet k Velké pardubické, protože určitě jste byl po ní pod palbou otázek, tak se alespoň musím zeptat, jestli je Tzigane du Berlais v pořádku?
Chuchelští vítězové vypadají oba v pořádku a v pořádku je také naštěstí i Tzigane. Starost mi dělá King Archie. Po Velké jarní ceně kulhal. V Ebreichsdorfu se mu závodit nechtělo, ale vypadal být po dostihu v pořádku.  Rozhodl jsem se, že to zkusí v Pardubicích, ale tam se opět rozkulhal. Podle všeho to vypadá na cévní problémy – trombózu. Čekají ho ještě nějaká vyšetření. Tohle ovšem může znamenat konec jeho kariéry.

Tuzemská sezóna už brzy skončí. Pokud počasí dovolí trénovat, chystáte se s některými koňmi do zahraničí?
Je to hlavně otázka počasí. Koně bychom na to měli. Třeba Arkalona, Anakinga nebo Josephu, to jsou koně, kteří toho moc nenaběhali a pokud bude zima příznivá, mohli bychom s nimi jezdit do zahraničí.

Už tuto neděli  vás čeká start v Římě s novou akvizicí stáje pana doktora Charváta Kronprinzem. Do jakého dostihu ho směřujete a jaký na vás dělá ryzák dojem?
Máme ho přihlášeného do dvou dostihů, na něž je startka za dva dny (rozhovor vznikal v pondělí večer - pozn. red.). A to do grupy 3 na 1600 metrů a do dostihu grupy 2 na 2000 metrů. Dva kilometry by mu asi měly pasovat lépe, ovšem konkurence tady bude větší. Máme ještě trochu času na rozhodnutí, uvidíme, jak se s panem doktorem domluvíme. V dostihu by ho měl jezdit Convertino, akorát mu toho moc o koni neřeknu, protože je u nás teprve od 11. října. Budeme muset nastudovat videa z jeho startů.
Kronprinz je inteligent a když ho paní Chaloupková v Chuchli popisovala a kontrolovala, řekla o něm, že je to sympaťák a že má pěkné oko. Je to hřebec, ale nemáme s ním extra velké problémy. Dobře žere, což po změně prostředí nebývá tak časté, a práce ho baví. Je to kůň, který chce pořád pracovat.

Cena belousu dobeh
Stáj Jiřího Charváta a trenér Tůma v neděli získali ještě jedno větší vítězství. V 13. Ceně běloušů CK Martin Tour zvítězil Res Judicata, kterého vedl ž. Jiří Chaloupka

Máte ještě nějakého nového koně ve stáji? Jak to vypadá u vás s ročky, potažmo dvouletými na příští rok?
Akorát jsem dnes přivezl zpět k nám po více než roce Hessoesse. Ještě uvidíme, co jí bude dále čekat. A co se týče ročků, tak zatím jich tu máme pět. Několik jich je ještě u šéfa ve Zbraslavicích a také v Napajedlích, takže bychom mohli mít na příští rok okolo deseti dvouletých.

Jsme na konci sezóny a tak už ji můžeme skoro celou hodnotit. Podle počtu vítězství je to vaše nejlepší sezóna. Ve Velké pardubické vás sice štěstí opustilo, ale i tak vaši svěřenci dosáhli devíti prvenství ve významných dostizích.  Navíc jste vyhrávali po celou sezónu každý měsíc. Jste s letošní sezónou spokojený?
Otec - gaučový, televizní specialista přes dostihy - je mým kritikem a dává mi za vzor jednoho nejmenovaného konkurenčního trenéra. Tak jsem mu letošní sezónou ukázal, že se dají čárky v dostizích sbírat docela rychle. Měli jsme letos mladé a začínající koně, a také se někteří starší koně vraceli po pauze, takže jsme s nimi začínali běhat odspoda a s některými z nich se povedlo vyhrát opakovaně. Hodně jsem spoléhal na Be Mastera, myslím, že nám bude chybět. Nevyhráli jsme Velkou pardubickou, ani derby či jiný klasický dostih, takže to zase tolik úspěšná sezóna nebyla. Nechci se ale rouhat. Doufám, že koně, kteří letos běhali menší dostihy, dozrají, a zkušenosti, které záměrné sbírali v menších dostizích, zužitkují v další kariéře.
Poděkovat bych chtěl svému mančaftu, protože jak já říkám, rozdělit magnety na tabuli umí každý trouba. Jenomže jít a každý den odjezdit koně ze stáje, v zimě, v létě, to už pro každého není. A našim dvěma žokejům – CHLAPI, DÍKY!

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking