Loňská sezóna byla pro jednoho z nejúspěšnějších trenérů dobrá, o čemž hovoří devět vítězství. Byla však mezi nimi jen jeden triumf ve velkém dostihu, o který se postaral Aldzarb úspěchem ve Velké dubnové ceně. Ve významných dostizích ale bylo k vidění mnohem více trenérových svěřenců – ostatně téměř polovina ze všech startů se odehrála v nejvyšší kategorii. Připomeňme alespoň páté místo Cape Freedoma v St. Leger, stejně jako umístění Eskerkhana, Gontchara, Let Firea či dvouletého Politicuma v nejlepší společnosti. Zapomenout nesmíme ani na překážkové úspěchy Mobilizationa. Po loňské sezóně prošla stáj obměnou a do střediska zamířili nadějní dvouletí koně. Posilou by také mohl být jeden ze špičkových tříletých koní v sezóně 2016 v Německu El Loco.
Tréninkové středisko: Krabčice Počet koní: 18 Odešli po sezóně: Gontchar (k trenéru Bodlákovi), Let Fire (k trenéru Andrésovi), Stellar Speed a Lauderdale (do Francie k trenéru Rossimu) Přihlášky do klasických dostihů: Corston, Politicum, Torque Power, Blitzkrieg, Outback Rider, Bombarda, Falcaon Stájový personál: Konstantin Kobzarev, Artur Resulov, Barbora Žárová, pomáhá vnučka Anastasia Kobzareva První jezdec: stáj nemá prvního jezdce, trenér by znovu rád posazoval ž. Radka Koplíka a ž. Jaromíra Šafáře |
V krabčickém tréninkovém úseku Arslangireje Šavujeva nacházíme letos menší počet dvouletých koní než před rokem. „Mám tři dvouleté, ale ještě by měla přijet jedna klisna z Ruska po plemeníkovi Camacho. Mohl jsem mít ještě další tři dvouleté, ale bohužel jsem pro ně neměl v září místo,“ říká na úvod trenér. Všichni junioři jsou chovu Valentina Bukhtoyarova a narodili se ve Francii, kde majitel už řadu let odchovává své koně. „Jedná se o dva hřebce a klisnu.“
Klisnička Dicke Berta (Rock of Gibraltar – Miss Kruk, Soldier of Fortune) je druhým potomkem bývalé trenérovy svěřenkyně Miss Kruk, která dokázala vyhrát Cenu zimní královny. Dalšími jsou hřebečci Silver Trigger (Rio de la Plata – Taraf, Montjeu) a Torrero (Rock of Gibraltar – Tres Forte, Whipper). „Torrero vypadá jako ranný kůň,“ svěřuje trenér Šavujev. Doplňme, že hnědák Torrero je potomkem opakovaně v blacktype dostizích pro dvouleté umístěné klisny. Ryzák Silver Trigger má o dva roky staršího pravého sourozence Triple Speed, který loni pod vedením Waldemara Hicksta vyhrál dva dostihy ve Francii na tratích 2400 a 3000 metrů.
Silné zastoupení má ve stáji zkušeného trenéra tříletý ročník, který čítá sedm koní. Všichni figurují na soupisce koní zapsaných do některého z klasických dostihů. Loni na podzim se dostihovému publiku dvakrát ukázal Blitzkrieg (Sea the Moon). Při druhém startu se poměřil s kvalitními dvouletými. V dostihu ho totiž porazili čtvrtý a druhý z Ceny zimního favorita Angkor Wat (Nathaniel) a Manoamano (Alexandros), ale Blitzkrieg na třetím místě za sebou zanechal o dva kilogramy méně nesoucího Zafira (Safety Wire), který o měsíc později zazářil druhým místem v Pražském zimním favoritovi. „Blitzkrieg se ukazuje jako moc dobrý kůň, ale potřebuje čas, je pozdní. Je tedy otázkou, zda s ním stihneme České derby,“ svěřuje trenér.
Blitzkrieg | Torque Power | Falcaon |
Jako moc dobrou klisnu označuje dosud nestartující polosestru Titan Fightera (Soldier of Fortune) Bombardu (Sea The Moon – Trissa, Anabaa), která by měla stejně Blitzkrieg hájit barvy svého chovatele Valentina Bukhtoyarova. „Bohužel má ale vadu exteriéru, na předních nohách má francouzský postoj a občas kulhala. Moc bych si přál, aby byla v pořádku.“ Třetím zástupcem chovu pana Bukhtoyarova je bělouš Torque Power (Toronado), který po debutovém druhém místě za pozdější vítězkou Ceny Masise Near to Be Rich (Planteur) doběhl poslední v Gerschově memoriálu. „Torque Power je flegmatikem a potřebuje v dostihu trochu potlačit, což žokej neudělal a dopadlo to proto takhle,“ vysvětluje Arslangirej Šavujev příčinu běloušova neúspěchu v tradičním dostihu dvouletých. Dodejme, že tento polobratr jedničkového vítěze Mamadyshe (Pivotal) je přihlášený do Velké jarní ceny.
Třemi tříletky také disponuje stá Russian Racing Syndicate. Nejznámějším z nich je Politicum (Lethal Force), který po slušném červencovém debutu ve Francii obsadil v Gesrchově memoriálu páté místo. „To je další dobrý tříletý kůň, ale také jsme s ním měli loni problém, kulhal na předek. Odpočinul si a vypadá dobře. Mohl to být růstový problém.“ Bělouš je hlášený do Velké jarní ceny. Jeho dva stájoví kolegové, Corston (Camelot – Whispered Reams, Mr Greeley) a Outback Rider (Australia – Last Laugh, Smart Strike) zatím nestartovali. Oba mají atraktivní původy. Posledně jmenovaný hřebec pochází z úvodního ročníku vítěze anglického a irského derby Australia (Galileo). „Oba to jsou zajímaví koně, vypadají a pracují dobře. Corston má přihlášky do všech dostihů klasické trojkoruny, Outback Riover do obou vytrvaleckých klasik.“ Sedmým tříletkem je zástupce rodinné stáje ARANA Falcaon (Mikhail Glinka), který si loni odbyl dostihový křest. „To je hodně pozdní kůň, nespěcháme na něj.“
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov má u trenéra Šavujeva osvědčenou trojicí koní, letos již sedmiletých. Jsou jimi loni neběhající Aldar (New Approach), ve Velké dubnové triumfující Aldzarb (Duke of Marmalade) a jednou loni startující Dashing Home (Dashing Blade). „Všichni se chystají na sezónu, která u nich samozřejmě kvůli sankcím musí proběhnout v Česku a na Slovensku. Musíme ale s nimi opatrně, jsou to již starší koně. Dashing Home má navíc problémy s krvácením, takže odběhne maximálně dva dostihy. A bude moci startovat ve třetí kategorii.“
Trenérovou nadějí do Českého derby loni byl zástupce stáje Russian Racing Syndicate Cape Freedom (Cape Cross). V něm se mu nevedlo, ale ve druhé části sezóny ještě byl pátý v Saint Legeru a EJC Lokotrans Middle. „Majitel s ním loni chtěl do derby, ale není vytrvalec. Je to kůň pro tratě od 1600 do 2000 metrů. Do zahraničí ho asi vozit nebudeme, špatně snáší cestování.“ Novou zajímavou posilou před okamžikem zmíněné stáje je šestiletý El Loco (Lope de Vega – Elora, Alkalde), umístěný v deseti blacktype dostizích v Německu. Především patřil v sezóně 2016 ke špičce tříletých koní. V samotném derby se mu sice nedařilo, ale obsadil mj. druhá místa v Derby Trialu a Union Rennen. V loňském předjaří El Loco startoval dvakrát bez úspěchu v Meydanu. „Uvidíme, jaký bude jeho návrat na dráhu. Podle prvního startu se rozhodneme, co s ním dále.“
Aldzarb | Mobilization | El Loco |
Krátkou sezónu měl loni vítěz tří dostihů z roku 2017 Eskerkhan (Elnadim) stáje pana Bukhtoyarova. Ryzák musel předčasně loni skončit po čtvrtém místu ve Velké ceně Slovenska na Turf Gala. „Kvůli zdravotním problémům musel stát. Ublížily mu tvrdé povrchy drah, které byly v Kolíně nad Rýnem a také v Bratislavě. Na obou závodištích byl „beton“ a s tím jsme vůbec nepočítali. Eskerkhan byl po dostizích rozlámaný. Musíme tedy s ním opatrně. Potřebuje přinejmenším pružnou dráhu, ale nejvíce by mu vyhovovalo bláto.“
A na závěr jsme si ponechali jediného koně, kterého Arslangirej Šavujev vysílá do překážkových dostihů, a to úspěšně. Mobilization (Declaration of War) stáje Russian Racing Syndicate pod jeho vedením ukázal překážkový talent hned při svém debutu ve Zlaté sponě tříletých, kde skončil druhý za Saulem (Champs Elysees) a o měsíc později se dokázal prosadit v siepi v Trevisu. Do Itálie byl Mobilization znovu vyslaný koncem ledna. Čekalo se od něho více, než páté místo. „Dominik Pastuszka ho sice chválil, ale kůň nebyl nachystaný pro dostih tak, aby mohl usilovat o dobrý výsledek. Málo jsme s ním skákali, a také mu nevyhovovalo pomalé tempo v úvodu dostihu. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom se s ním v březnu do Trevisa vrátit na nějaký menší dostih, potřebuje ještě získávat zkušenosti.“ Trenér Šavujev ještě prozrazuje, že majitel chtěl původně Mobilizationa prodat za 103.000 tisíc korun, ale nebyl o něho zájem. Tak se domluvil s Josefem Bartošem, který ho jezdil v tréninku a řekl o něm, že je to dobrý kůň. Po úspěšných startech v Pardubicích a v Itálii se zájemci našli, ale už bylo vše jinak: „Majitel se rozhodl, že Mobilizationa ponechá do překážek. Je to dobrý kůň.“
Zimní příprava svěřenců Arslangireje Šavujeva probíhá podle plánu: „Pracujeme celou zimu, což nám umožňuje dráha s povrchem z gumy. Nevylučuji proto ani starty některých našich koní v předjaří ve Francii.“ Ruský kouzelník, jak se Arslangirejovi Šavujevovi řadu let přezdívá, toho dokázal nejen v českém turfu hodně. Co by ho ale potěšilo v letošní sezóně? „Pro novou sezónu si nejvíce přeji, aby naši koně byli zdraví a mohli tak dělat radost svým majitelům. Cíle máme jako vždy vysoké. Jsem moc rád, že mám stabilní tým majitelů a také zaměstnanců, na které se mohu spolehnout,“ říká na závěr předsezónního rozhovoru Arslangirej Šavujev.
Michaela Zemanová
Fotografie Andrea Zavadilová a turf-times.de