Myskova StepankaTréninkové středisko Valy u Přelouče má za sebou další velmi dobrou sezónou, o čemž svědčí nejen dosažených 11 vítězství. Svěřencům trenérky Myškové se dařilo v obou dostihových disciplinách. V rovinovém odvětví byli hvězdami Autor úspěšný ve Zlatém poháru a Henrythearoplane, zapsaný od konce srpna do listiny vítězů Svatováclavské ceny. Zmínit musíme i čtvrtou příčku Mount Q v St. Legeru na Slovensku. Z mnoha překážkových úspěchů připomeňme alespoň umístění Capferreta ve velkých francouzských steeplechase a vítězství Chrystal Crosse a Evžena v jedničkových pardubických zkouškách. Do letošního roku vstupuje trenérka Myšková s velmi kvalitní sestavou koní. Jsou mezi nimi nejen naděje do klasik, ale také koně pro zdejší překážkové vrcholy i perspektivní pro starty v zahraničí. Sestavu stáje také rozšířilo několik nováčků.

 

Tréninkové středisko: Valy
Počet koní: 24
Přihlášky do klasických dostihů: Bobesh, Fable, Well Absolu, Zafiro
Stájový personál: Jaroslav Myška, Daniel Válek, Jaroslav Komárek, Diana Ronovská, vypomáhají Jan Blecha, Jakub Kocman a hodné tety Hani a Blani
První jezdec: ž. Jaroslav Myška pro překážkové dostihy


V sezóně 2017 byla navázána spolupráce manželů Myškových s manželi Poledníkovi, majiteli úspěšné stáje Meridian. Dnes už nacházíme ve středisku Valy polovinu stáje zaplněnou právě reprezentanty oranžovočerných barev. Čtyři z nich náleží k nejmladšímu dostihovému ročníku. Chov Poledníkových představují hřebci Craken (Soldier Hollow – Criostal, Teofilo) a Fazoul (Zazou – Francais Balle, Kehelyf). „Oba teprve obsedáme, ale nebudeme u nich tlačit na pilu. Bude jim trvat, než dospějí. Vypadají dobře, jsou to pohlední koně,“ říká nám na konto nejmladších koní ve stáji trenérka Myšková. Další dva dvouletí koně přišli z Francie. „Dostali jsme důvěru od majitelů, a tak jsem jim v Deauville vybral dva koně,“ vypráví Jaroslav Myška. Jedná se o Tortevala (Le Havre – Talema, Sunday Break) a Vindicatora (Mastercraftsman – Vindication People, Vindication). „Oba koně jsou korektní a narostlí. Hlavu mají v pořádku... Jsem z nich nadšený a byl bych rád, kdybychom s nimi časem mohli vyjet do zahraničí.“

Z dvojice koní v klasickém věku budou u stáje Meridian největší očekávání od Bobeshe (Sea The Moon), který se v obou svých loňských startech ukázal nadějně. Nejprve debutoval čtvrtým místem ve výborně obsazené karlovarské Ceně EBF, kde skončili na prvních dvou příčkách „oba favorité“ Chiouboucar a King Archie. O dva měsíce později již Bobesh vybojoval první vítězství. Stalo se tak na mosteckém závodišti rovněž v Ceně EBF. „Ten je naší nadějí do derby, v práci nám ukazuje kvality. Při svém vítězství v Mostě zaběhl lepší čas, než koně v Ceně zimního favorita. Máme tak určité porovnání. Zjara sice tak dobře nevypadal, ale na podzim nás mile překvapil. Ukazuje se jako ultravytrvalec.“ 

Myskova Craken Myskova Fable Myskova Fazoul
Craken Fable Fazoul


Přihlášena do klasických dostihů (konkrétně do Oaks a Saint Leger) byla dosud nestartující klisna Fable (Age of Jape - Francais Balle, Kehelyf). „Fable jsme loni po obsednutí dali do výběhu a musím říci, že jí to prospělo,“ svěřuje spokojeně Jaroslav Myška. „Je z ní pěkná klisna a jsme s ní v práci velice spokojení. Vše zvládá dobře, a proto také byla přihlášena do klasických dostihů.“

Manželé Myškovi připravují pro stáj Poledníkových silnou kolekci čtyřletých a starších koní pro obě cvalové discipliny. Podle abecedy je z nich první na řadě šestiletý Albe Back (Archipenko), který loni v červnu zvítězil v Pardubicích ve svém třetím překážkovém dostihu, ale poté už nestartoval. „Po dostihu jsme ho zaparkovali. Nepřišel totiž v ideálním stavu. Měli jsme s ním dost práce, potřeboval si dát hlavu do pořádku. Ale teď už bude mít start do sezóny lehčí, pracuje dobře.“ Velkou radost udělal v rámcovém dostihu při Velké pardubické jeho vrstevník Apple´s Kamikaze (Agnes Kamikaze), který při své české premiéře přesvědčivě porazil své vrstevníky v Ceně Jana Kašpara. „Zpočátku jsme s ním jezdili do Francie, ale dlouhé cesty ho psychicky zmohly a projevilo se to v dostihu. Až v Pardubicích se to s ním zlepšilo, v dostihu mu vše sedlo a udělal nám radost. Stále ale ještě vyspívá. Možná by letos mohl střídat domácí starty se zahraničními.“

Nejstarším svěřencem Štěpánky Myškové pro rovinový provoz je hvězdný Autor (Authorized), který loni ziskem pokořil hranici tří milionů korun. Ve všech svých čtyřech vystoupeních na dráze byl vždy v cíli za peníze a triumf ve Zlatém poháru při derby dni znamenal už jeho desáté vítězství. „Ke konci sezóny jsme zjistili, že má Autor problém s dýchacím ústrojím a proto jeho poslední start už nebyl tak dobrý. Vrátilo se mu to, co ho trápilo ve třech letech. Podstoupil tedy operaci hlasivek a musím říci, že úplně ožil,“ svěřuje spokojeně trenérka Myšková. „Vypadá teď fantasticky. Takže když bude v pořádku a dostihy ho budou bavit, bude startovat. Pokud by se ale měl v dostizích trápit, zakončí kariéru.“

Myskova Torteval Myskova Vindicator Myskova WellAbsolu
                     Torteval                     Vindicator                      Well Absolut


V
elkým jménem v překážkovém světě je Capferret (Day Flight). Před dvěma roky v sedle s žokejem Myškou vyhrál čtyřikrát včetně dostihu Listed v Auteuil, a loni k těmto výsledkům přidal tři umístění ve velkých francouzských steeplechase. „Loni jsme s Capferretem zahájili sezónu trošku brzy, už v březnu v Auteuil a tři týdny po dostihu mu natekl kloubek. Proto jsme ho zastavili, dostal pauzu a do dostihů se vrátil až v září. Nebyl v takovém laufu, jako rok předtím. Jako pětiletý měl těžkou sezónu a proto jsme mu loňský rok udělali lehčí. Teď vypadá Capferret dobře a bude běhat, až bude ve formě. Jsem přesvědčený, že je to vůbec nejlepší překážkář v českém turfu a podle toho je potřeba se k němu také tak chovat.“ 

Další rovinovou hvězdou stáje Meridian je sedmiletý Henrytheaeroplane (Henrythenavigator). Loni znovu patřil k našim nejlepším sprinterům, což mj. dokázalo jeho prvenství  ve Svatováclavské ceně. Naposledy se v sezóně objevil na dráze účastí v EJC Leram Million. „Bohužel z toho dostihu se vrátil dost pobitý. Zadek měl spálený od bariéry a byl skočený do šlachy. V takovém stavu se nám koně nevrací ani z překážkových dostihů. Teď už je naštěstí v pořádku a můžeme s ním pokračovat dále.“ Čtyřletý Lock Ness (Martaline) měl loni kompletně překážkový program. Ze čtyř startů na proutěných překážkách se dvakrát umístil. „Doufám, že splní moje očekávání,“ říká s úsměvem Jaroslav Myška. „Věřím totiž, že až vyzraje a spraví se mu hlava, že bude hodně dobrý. Je to fantastický skokan, rychlý a dobře cválá. Potřebuje zatím čas, ale jako čtyřletý by nám už něco mohl naznačit.“

Jeho vrstevníka Mount Q (Mount Nelson), který měl loni klasický program a obsadil čtvrté místo ve Slovenském Saint Legeru a také ve Starohájském kritériu, čeká podle slov Štěpánky Myškové přechod na překážky. „Po snadném vítězství ve dvou letech v Mostě jsme na něj byli loni natěšení, ale udělal nám radost až na podzim, kdy trochu dospěl. Chyběla mu totiž pomyslná šestá rychlost, aby se mohl pořádně pustit do boje se soupeři. Je totiž menší a stojí ho vše více sil. Mount Q už je ale zaskákaný a skáče dobře. Je vidět, že ho to baví. Uvidíme ještě, zda se bude věnovat proutěným překážkám anebo lehčím skokům.“ Čtyřletá klisna Ummalquwain (Casamento) přicestovala do střediska Valy o prázdninách a ještě se stihla středoevropským turfmanům loni dvakrát ukázat v akci. Při startu v Memoriálu Harryho Petrlíka dokonce bojovala o vítězství se Sašou a Benidiction. „V červenci jsme byli s Poledníkovými na dražbě v Newmarketu a ti tuto klisnu s překážkovým původem zakoupili. V Memoriálu Harryho Petrlíka nás hodně potěšila. Dobře přezimovává a zůstává na rovině. Věříme, že nám ještě na nich může udělat radost.“ 

Myskova Bobesh Myskova Bridgeur Myskova Autor
Bobesh Bridgeur Autor


Také další majitelé mají v tréninku u Myškových zajímavé koně. Mezi špičku krosařů již dva roky patří zástupce stáje VaZi pana Jaroslava Zimy Bridgeur (Vendangeru). Polokrevný ryzák má na svém kontě dvě sedmá místa ve Velké pardubické a Jaroslav Myška si myslí, že se ještě zlepší. „Až se v něm něco zlomí, tak nám udělá velkou radost,“ těší se. „Loni se potýkal s problémem se stoličkami a musel podstoupit operační zákrok ve Vídni. Nyní už je fit a má radost ze života. Pracuje dobře a je stále lepší a lepší. Pokud budeme i nadále moci trénovat, tak bychom mu v předjaří vybrali nějaký lehčí kros v zahraničí. Chceme letos jít jinou cestou do Velké pardubické a ušetřit ho tak velkých letních veder.“

Tři koně budou letos hájit stáj Jakub Myška – Myšková. Jedná se také o čtyřleté Bridporta (High Chaparral) a Saint Anthonyho (Pastoral Pursuit – Mega, Petardia). Bridport, který byl původně v tréninku Josepha O´Briena, ještě stihl koncem října udělat radost druhým místem v Mostě ve dvojkovém dostihu za kvalitním Montjeu Thirdem. „Koupili jsme je ve stejné době a nestáli moc peněz. Zatím ještě nevíme, jakou cestou je budeme směrovat.“ Dodejme, že Saint Anthony už absolvoval jeden překážkový start, ale dostih v Market Rasenu loni v létě nedokončil. Trojlístek koní v majetku Myškových doplňuje pětiletý Spanish Day (Fastnet Rock), který se zatím objevil jen jednou na dráze. „Přišel k nám jako velký narostlý kůň, kterého jsme teprve obsedali. Loni na jaře jsme s ním zkusili dostih přes proutěné překážky, ale nebylo to k ničemu. Měl problémy se šlachami. Už je zpátky v práci a jsme moc zvědaví, co nám ukáže. Máme od něho docela očekávání.“

Na překážkách se doslova našel zástupce stáje Englicovi a Kulhánkovi Evžen (So You Think), který je na nich ve třech startech neporažený a svou spanilou jízdu sezónou završil devítidélkovým triumfem v Ceně ČASCH. „To je opravdu talent, “ chválí koně trenérka. „Ale ještě není úplně vyspělý. Majitelé mají zájem vidět ho hlavně v Pardubicích.“ Z francouzských drah se vrátil na podzim stájový kolega Taste of Rock (Myboycharlie), který získal pátou příčku v Křišťálovém poháru. “Bohužel jsme si ve Francii také prošli diskvalifikací z druhého místa po provedené antidopingové zkoušce, kdy byl nalezený v těle koně morfin. Na France Galopp jsme vysvětlili jeho původ. Taste of Rock přes zimu zmohutněl a přibral, a mohl by se výkonnostně posunout. Zřejmě bude cestovat na lehčí skoky do Francie a může startovat také doma.“

Myskova Zafiro Myskova Capferret Myskova ChrystalRock
Zafiro Capferret Chrystal Cross


Rodina Jerieových loni podruhé zažila, jak chutná velké vítězství. Její Chrystal Cross (Crossharbour) totiž koncem června v Pardubicích ovládl Crosscountry Válečníka a i ve zbývajících čtyřech startech se umístil. Na závěr sezóny si pak připsal třetí místo v Memoriálu Poplera. „To je šikovný kůň pro krátké tratě. Bohužel po startu v Popleráku u něho byla diagnostikována puklina ve spěnkové kosti na zadní noze. Stojí tedy nyní v boxe a za měsíc ho čeká vyšetření, které nám ukáže, kdy se bude moci vrátit do tréninku.“ Jak dále prozrazuje  trenérka Myšková, šestiletý Lodgian Whistle (Silver Whistle), vítěz čtyř překážkových dostihů včetně loňského triumfu ve Wissembourgu, se po dvou letech vrací pod stáj Jeso,která se tak  aktivně navrátí do turfového světa. „Pan Jezdinský preferuje domácí dostihy a tak bude Lodgian asi směřovaný hlavně do Pardubic.“

Ve výčtu svěřenců trenérky Myškové už nám chybí jen dva nadějí tříletí koně, jejichž jména můžeme najít na soupiskách klasických dostihů. Mnoho nechybělo, a Well Absolut (Pouvoir Absolu) stáje Racing Photo paní Polákové, vyhrál už při svém debutu. V dostihu seriálu Fitmin Cupu mu tehdy scházela v cíli na vítězného Big Bena jen krátká hlava. Ale vše své majitelce a realizačnímu týmu vynahradil o tři týdny později, kdy v dalším díle celoročního seriálu pro české odchovance deklasoval nejbližšího ze soupeřů o 14 délek. „Well Absolut nás oslovil jako roček v Napajedlích. V tréninku se tak nadějně neukazoval, ale v obou dostizích podal moc pěkný výkon a máme tedy od něho směrem k letošní sezóně očekávání. Myslím, že se máme na co těšit.“

Radost dlouholetému majiteli JUDr. Červenkovi dělal loni Zafiro (Safety Wire), nejprve čtvrtý při debutu a poté druhý v Pražském zimním favoritu za Chiouboucarem. „Zafiro nás svými výsledky potěšil,“ říká trenérka.  „Je to větší kůň a stále roste. Dobře také skáče, je šikovný a klasa by u něho mohla být… Už jako tříletý by mohl absolvovat dostihy přes proutěné překážky.“

Myskova Evzen Myskova LockNess
Evžen Lock Ness


Během sezóny pomáhal s ježděním koní Martin Laube, jak v tréninku, tak i v dostizích. Tréninkové středisko Valy si přesto loni ve druhé části sezóny prošlo častým jevem v našem dostihovém sportu – potýkalo se s nedostatkem pracovníků. „Na podzim nám ale začal pomáhat Jarda Komárek, což nám moc pomohlo a od prosince tu máme Daniela Válka, který získává zkušenosti. Situace se tedy stabilizovala a koně máme v dobré kondici. Také podmínky pro zimní trénink máme dobré. Využíváme 800 metrový ovál s povrchem z hnoje, který nezamrzá, a můžeme dobře cválat. V případě potřeby lze také zajet pracovat do haly k Sůrovým.“

A jaká jsou očekávání od nové sezóny? „Na sezónu se těšíme. Kromě zdraví koní je pro nás důležitá spokojenost majitelů, kteří samozřejmě mají určitá očekávání. Jsme moc rádi, že se naše stáj stabilizovala a máme tu opravdu dobré koně. A hlavně máme fantastické majitele, kteří nám nechávají volnou ruku. Vážíme se jejich důvěry a doufáme, že jim koně budou přinášet v sezóně radost,“ shodují se manželé Myškovi.

Michaela Zemanová
Fotografie Diana Ronovská







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net