Oaks 2013 czDvě jména byla před letošním Oaks společnosti Litvínovská uhelná (listed, 3 kl., 2400 m, 600.000 Kč) skloňována nejčastěji - favorizované čtvrté z Českého derby Beryasky a v kursech jí nepříliš vzdálené Nidary, vítězky hlavního trialu na Oaks, která dokázala Beryasku porazit v Jarní ceně klisen. Nakonec si však klasický úspěch odnesla s formou nahoru jdoucí Saltanat, které k úspěchu pomohl i taktický výkon žokeje Radka Koplíka v jejím sedle.


V poli deseti klisen, mezi nimiž z elity ročníku na této distanci chyběla snad jen Ley Percy, se ujala vedení Whitney Risk s ž. Šafářen v sedle, která nasadila velmi slušné tempo, v němž obě favoritky cválaly uprostřed kompaktního pole. Klíčovým okamžikem dostihu bylo, když se k vedoucí klisně přidala na začátku horního oblouku Saltanat a tato dvojice si rychle vytvořila několikadélkový náskok, s nímž točila do cílové rovinky. Tam plně zúročila svou třídu i výborný průběh Saltanat (Duke of Marmalade), kterou ž. Koplík dovedl do cíle v rekordním čase 2:29,46, o dvě délky před výborně finišující Sapsiree (Rock of Gibraltar) a zvěnčí jdoucí Nidarou (Kallisto), která marně stahovala náskok vítězky. Na favorizovanou Beryasku zbylo páté místo. Vítězka ze stáje Ardaka Amirkulova přinesla první velký trenérský úspěch Arturu Resulovovi.

Žokej Radek Koplík slavil úspěch i v druhém jedničkovém klání dne Severočeské ceně Hitrádia FM (I.k., 3+, 1200 m, 120.000 Kč), kde dovedl vítězně do cíle pětiletého Kendyho (Ransom O'War) ze stáje Václava Slována, který jistě o 1/2 délky zdolal horkou favoritku Waka Lauru, třetí po nepříliš ideálním průběhu finišoval poprvé proti starším běhající loňský šampión dvouletých hřebců Renny Storm (Stormy Jail).

Pátý dostih dvouletých letošní sezóny Memoriál Ing. Stanislava Čermáka lehce o 5 délek opanovala Sky Arrow (Hannouma), oba překážkové dostihy dne získali koně ze stáje Jana Červenky Dalmacio (Mamool) a Hetman Polny (Alhijaz).

foto Petr Guth     

Související článek:
Co se nepodařilo Saltanat, dokázala Venus de Milo
        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net