Urbanek lubos6V neděli slavila stáj Lokotrans další z velkých úspěchů, tentokrát umocněný i tím, že jej dosáhla s vlastním odchovancem. Tříletý bělouš Lokotrans, syn vítěze Irish Derby The Grey Gatsbyho, jistě o dvě délky zvítězil ve Velké jarní ceně a zajistil pro růžovo-bílé barvy majitele stáje Karla Jalového již jedenácté klasické vítězství. Ohlédnutí za dostihem, ale především další plány se San Sebastianem i dalšími koňmi úspěšné stáje byly námětem našeho rozhovoru s trenérem Lubošem Urbánkem.


Ten byl s výsledkem dostihu samozřejmě spokojen a vítězství San Sebastiana pro něj velkým překvapením nebylo. “Je pravda, že jedna jeho práce se mi nelíbila, ale myslím, že za tím bylo možná to střídání teplot, měl nějakou krizi, ale nemyslím si, že z práce. Poslední práci v úterý šel hodně dobře, v pátek šel jen čtyřstovku na profouknutí a na to, že by měl být vytrvalec, ji šel také hodně dobře. Říkal jsem si, že když se mu povede průběh a takhle vystřelí, jak on to umí, tak by do třetího měl být,” říká.

Pro San Sebastiana, který loni v debutu velmi působivých stylem vyhrál Gerschův memoriál, to byl teprve třetí životní start a v cílové rovině, kde bočil a podle vyjádření Dostihové komise i křižoval jednoho ze svých soupeřů, na něm byla znát určitá nezkušenost. “Je nezkušený, nějaké hromadné práce aby šel s více koňmi, to u nás ani podniknout nejde, chodí jen s jedním koněm. Ale mělo by to být pořád lepší a lepší, byl to jeho teprve třetí start, navíc na něj nebyl nijak speciálně chystaný, protože jsem přesvědčen, že je to vytrvalec,” vysvětluje trenér.

Nepřehlédněte: San Sebastian na čele handicapu, Cheeky Boy na něj ztrácí 6,5 kilogramu

Po rozhovoru majitele stáje Karla Jalového pro naše stránky, v němž před dvěma týdny po uzavření koupě hřebčína ve Francii uvažoval i nad možností, že by v rámci propagace vlastního chovu i matky Santa Padrony dal San Sebastian přednost před Českým derby startu v zemi galského kohouta, vyvstala otázka, kam kroky San Sebastiana nyní zamíří. Rozhodnutí padlo v pondělí odpoledne po poradě ve stáji a bylo takové, které tuzemské turfmany potěší - San Sebastian přeci jen dá přednost domácí modré stuze. A jak už avizoval v neděli trenér, do derby půjde bez přípravného startu.

Trenér sice souhlasí s tím, že by se San Sebastianovi nějaká další zkušenost před startem v derby hodila, vidí ale i možná rizika. “Nabízí se prakticky jen Velká červnová, nic jiného jít nemůže, jinam se u nás nedostane. Za peníze by tam asi byl a nemusel by ji za každou cenu vyhrát, hlavně získat zkušenost, ale hrozí, že by mohl přijít o handicap, byť to riziko velké není. Na druhou stranu je to další start, nějaké vydání se, a v dostihu se může stát cokoliv, může ho třeba někdo zašlápnout,” líčí možná rizika. “Ale nachystat se dá i bez startu, je to takový kůň, který potřebuje pracovat jinak je takový hyperaktivní, veselý až protivný, ta zima s ním byla složitá, ale jak pracuje, tak je zlatý. Je to risk jít bez přípravného dostihu, ale už se mi párkrát povedlo takhle zariskovat,” dodává.

vjc24 ceny

Francouzský program by tak mohl přijít na řadu až do derby, ale bude záležet i na tom, jak koni bude sedět. “Ne každý dobře snáší cestování, ale když bude dobře zvládat transport, budu sám zvědav, jak se tam zařadí,” míní trenér s tím, že by však případný úspěch v Českém derby otevřel i další prestižní možnost a to cíl získat trojkorunu. “Na takové úvahy je ale v květnu hodně času,” dodává s úsměvem.

Klasické naděje i loňská hvězda na přihláškách do Angers

Klasické ambice mají i klisny Witch in Pink a Aphelie Light. “Witch je vytrvalá, na slovenskou Jarní cenu klisen jsme ji nijak cíleně nepřipravovali, ale musím přiznat, že Aphelie měl v Mostě trochu zklamala. Jak mi ale potvrdil i Václav Janáček, bylo to dráhou, finiš z kopce jí vůbec nesedl,” ohlíží se trenér za dalšími starty svých svěřenců v jarních klasikách.

Obě klisny nyní zamíří do Francie, kde by se za týden měly postavit na start dostihů v Angers. Witch in Pink je hlášená do maiden na 2100 metrů společně s dalšími 26 klisnami, Aphelie Light je na přihláškách do Classe 1 Prix d’Eventard, kam bylo celkem nahlášeno 25 příslušnic něžnějšího pohlaví. “Pokud se tam dostanou, obě stoprocentně pojedou,” plánuje trenér, který na tamní mítink přihlásil vedle nich i sedmiletého Matella a především hvězdu loňského klasického ročníku Magic Merlina.

Vítěz loňského St. Legeru vstoupil do letošní sezóny premiérou na blacktype scéně v listed dostihu na 2800 metrů v Hoppegartenu, kde obsadil čtvrtou příčku. “Bylo to dobré, proti dobrým koním,” hodnotí start trenér. “Hlavně jsem chtěl vědět, jak zvládne cestu, proto jel přes noc do Německa. Teď je hlášený do Classe 2 na 3000 metrů v Angers, ale přihlásili jsme jej i do Gr.2 Prix Vicomtesse Vigier v Longchamp, ale podle přihlášek jsme, jak říkají Slováci, zarúbali příliš vysoko. Zatím jej necháváme i tam, uvidíme, kteří koně tam zůstanou. Také je otázkou, jak zvládne francouzský styl, protože potřebuje cválat a není to úplně kůň, který by vystřelil posledních 300 metrů. I proto jsme na začátek zvolili Německo,” vysvětluje.

Slibné debuty nových překážkových akvizic

Francouzská cesta je však zcela jistě nemine trojici nových překážkových posil, které absolvovaly velmi úspěšnou premiéru v nových barvách minulý týden, kdy Bonita de la Serre vyhrála proutěnky v Lyonu a Jack Top i Joli Look se umístili. “Byli dobří už když se kupovali, jen z prodejek člověk nikdy neví, co si doveze domů,” popisuje Urbánek ošidnost nákupů v prodejních dostizích. “Ale musím to zaklepat, ti koně byli jen unavení a bolaví po předešlých startech, zatím ani na jednom z nich se neukázal žádný zdravotní problém. Největší pokrok udělala paradoxně ta nejhorší z nich Bonita. Jak si odpočinula, tak šla opravdu hodně nahoru. Joli Look to je podle mne železný kůň, protože, to co zvládnul jako čtyřletý (absolvoval 15 startů, 3 vyhrál a 11x se umístil, pozn. redakce) je neuvěřitelné. Říkal jsem si, proč ho tak honili, ale jeho trenér to tak dělá, že s koňmi běhá hodně často a Joli není úplně jednoduchý na ježdění, tak se s ním možná nechtěli otravovat v práci. U nás je výhoda, že si s ním rozumí Martin Laube. Ač rovinový žokej, má jej strašně rád a odjezdí ho úplně bravurně, to musím pochválit,” říká trenér.

Všichni koně chodili dříve steeplechase a ty jej budou i čekat poté, co absolvovali své první starty v barvách Lokotransu na proutěnkách. "Proběhli se, jsou jsou zdraví, cestu prostáli bez problémů a nic nezhubli, tak někdy na přelomu května června by měli mít další starty,” plánuje Urbánek. Ač byli původně kupováni s výhledem na starty v Meranu, trenér jejich budoucnost vidí spíše ve Francii. “V Meranu je problém najít jezdce, a ač do Francie je daní delší cesta, tak většinou, pokud člověk opravdu nevybere nějakou nezavlažovanou provincii, běhá se tam po super připravených drahách. Teď asi ještě půjdou všichni hirdy, ale jak jim padnou penality, vrátí do steeplechase.” Trenér doplňuje, že s Joli Lookem uvažovali i o Gran Premiu, ale nejen proto, že Merano nezná, se takový cíl jeví až příliš ambiciózní. Ke zmíněné trojici se na cesty do francouzských překážek přidá i Folburg de Palma, na podzim trenér plánuje, že skupinu francouzských nájezdníků doplní ještě po zranění se vracející Wonder Woman a Korvette.

Kolekce dvouletých ve stopách nejsilnějšího ročníku v historii Lokotransu?

Do prvních dostihů pro dvouleté ještě zbývá několik týdnů, v Újezdu u Boskovic však již nyní připravují 8 dvouletků a trenér neskrývá spokojenost nad vyrovnanou kolekcí. “Myslím, že by to mohla být podobná sestava, jako když jsme měli Darling in Pink, Ashata, Hello Holla Hay, Shabanu či Korvette,” vypočítává Urbánek hvězdy klasické sezóny 2022, zřejmě vůbec nejlepší v historii stáje. Mezi dvouletými jsou nejen ambiciózní nákupy z francouzských a německých dražeb jako je třeba Zarakova dcera Claire, ale také první potomek vítězky Jarní ceny klisen Eternity klisna Eternitys Grey, která má stejného otce jako San Sebastian. “Je menší, jak máma taková vzteklá, protivná, ale pracovitá, podle tréninku vypadá kratší než její matka,” popisuje trenér vlastní odchovankyni Lokotransu. “Když nechytne šimbajny, mohla by vyběhnout jako jedna z prvních.”

Letos se po více jak roční pauze vrátil na dráhu vítěz Swiss Derby 2022 Hello Hola Hay, který po vítězství v chuchelské trojce jen o krátkou hlavu prohrál Memoriál Vlastimila Smolíka. “Je, díky bohu, v pořádku, také s ním uvažujeme i o Francii, jen mi teď přijde oproti dřívějšku takový zrychlený, i v Mostě se snažil vodit,” říká o něm trenér. Po slibném výkonu z Mostu je nyní ve hře dohlášení do Velké ceny Slovenska při Turf-Gala, kterou by šel společně s Brilliant Starem. “Pak by běhal ve Francii,” uvažuje trenér.

"Špek" zůstává v Pardubicích

Ač má francouzské dostihu v hledáčku nemalá část Urbánkových svěřenců, jednoho se to však rozhodně netýká. Předloňský vítěz Velké pardubické Mr Spex zůstane na českých drahách a i množné číslo je v jeho případě zbytečné, protože bude běhat jen v Pardubicích. "Pokud se nic nestane, čeká jej podobný program jako loni - první kvalifikace a pak ještě jeden start, třetí nebo čtvrtá kvalifikace, a po ní Velká pardubická,” má trenér pro svého slavného svěřence “nalajnovanou” sezónu. Obhajobu triumfu v nejpopulárnějším českém dostihu loni zhatil nezaviněný pád na Taxisově příkopu, a ač měl trenér strach, zda se tento incident nepodepíše na valachově psychice, zdá se, že obavy byly zbytečné. "Je v pohodě a veselý,” popisuje jeho aktuální rozpoložení.

Uvidíme, zda mu vydrží až do druhé říjnové neděle. Zatím se ale jeho trenér soustředí spíše na další potenciální hvězdy stáje. Ve stáji s více jak třemi desítkami koní má hned několik želízek v ohni a mezi nimi i naději na první úspěch v tuzemské modré stuze. Potenciál ukázala nemalý, ale ani konkurence nespí a k úspěchu je nutná nejen třída, ale i štěstí. Kolik jej bude mít uvidíme za necelých 6 týdnů, kdy se Karel Jalový s roli chovatele a majitele pokusí kráčet ve stopách Jiřího Trávníčka, který jako chovatel a majitel taktéž ve Francii narozené a odchované Queen of Beaufay vyhrál České derby.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net