VJC dobehAni první start v sezóně nezabránil svěřenci Luboše Urbánka Sir Sunovi v zisku klasického vítězství. Reprezentant stáje Lokotrans dobře načasovaným útokem dominoval pod taktovkou ž. Jiřího Chaloupky ve Velké jarní ceně Pražské plynárenské o třičtvrtě délky před lepším ze zástupců stáje Pegas, Noble Cliffsem. Velký dojem udělal také jeden z okruhu předběžných sázkových favoritů derby Nagano Gold, který dominoval na vytrvalecké trati o 15 délek. Dostihový den byl úspěšný nejen pro stáj Lokotrans a trenéra Urbánka, kteří dosáhli dvou vítězství, ale také pro žokeje Milana Zatloukala, který rovněž vyhrál dvakrát.


Napínavou podívanou přinesl závěr druhého klasického dostihu sezóny,
Velká jarní cena Pražské plynárenské (3 l. kl.+hř., Listed, 1600 m, 550.000 Kč). Prvních osm koní v cíli se totiž vměstnalo do čtyř délek. Po startu byl nejrychleji na nohou Darien (Blue Coral), ke kterému se záhy přidal pulující Ultimate Fight (Muhaymin) v sedle s Francouzem Jordanem. Oba koně si záhy vytvořili mnohadélkový náskok na pole soupeřů vedené Noble Cliffsem (Canford Cliffs). Na začátku cílové roviny ale oba vyklidili pozice a nakonec skončili na posledních dvou místech. Divákům se naskytl na posledních 200 metrech napínavý souboj více koní. Zvnějšku finišoval poprvé letos startující vítěz Gerschova memoriálu SIR SUN (Power), který pod vedením ž. Jiřího Chaloupky dominoval o třičtvrtě délky před rovněž výborným Noble Cliffsem. Pěkný finiš měl také Zock (Rock of Gibraltar), který na okamžik vypadl z tempa při mačkanici. Dvouletý šampion byl v cíli o délku a čtvrt třetí, krk před druhým zástupcem DS Pegas Gold Evasivem (Evasive). 

VJC jezdci
Účastníci Velké jarní ceny před dostihem se startérkou Ing. Soňou Froňkovou (foto: Petr Nowicki)

Milým překvapením je páté místo nováčka v nejlepší společnosti Orssia (Orpen). Zbývající dvě dotovaná místa získali Riverton (Egerton) a Dominique (Motivator). Až osmý proběhl cílem vítěz předzkoušky Mamadysh (Pivotal). Vítězný Sir Sun dosáhl času 1:40,57, který je o 3 sekundy pomalejší než loňský Lagarův rekord, před hlavním dostihem ale pršelo. Vítězství v klasickém dostihu je velkým úspěchem pro trenéra Luboše Urbánka a novou tréninkovou centrálu Újezd u Boskovic. Majitel stáje Lokotrans pan Karel Jalový slavil své čtvrté klasické vítězství. Všechna se odehrála v jarních klasických dostizích. Naposledy předtím téměř na den přesně před pěti lety s Mystic Swingem, kterého tehdy připravoval ve Velké Chuchli Eduard Kotáb. Pro žokeje Jiřího Chaloupku to znamenalo první vítězný dostih v sezóně a zároveň čtvrtý triumf v tomto klasickém dostihu.

VJC dekorovani
Vítězům Velké jarní ceny Pražské plynárenské přišel pogratulovat také zpěvák Václav Neckář (foto: Petr Nowicki)

Dostihové odpoledne otevřela Cena fotosoutěže Nikon 2017 (3+, IV. kategorie, handicap, 1200 m, 40.000 Kč), jehož favoritem byl letos po boji druhý Aristoteles (Bully Pulpit). Nakonec se ale nečekaně prosadil jeden ze dvou koní, kteří ještě letos nestartovali. Zástupce stáje Sokrates TAPAJO (Sabiango) od poloviny cílové roviny zrychloval vnější stranou dráhy a nakonec měl v cíli jednoapůldélkový náskok na dlouho vedoucí Jessi (Needham´s Fort). Půl délky zpět doběhl rovněž poprvé letos startující Old Spirit (Suteki Shinkusekun). Aristoteles se musel spokojit se čtvrtým místem. J´en Reve Deja (Fairly Ransom) stejně jako před týdnem odmítl do dostihu odstartovat. Vítězného Tapaja trénuje Ing. Václav Chaloupka a v jeho sedle si připsal první životní vítězství Martin Laštovička, který má jezdeckou licenci od loňského roku.

Do úvodního dostihu byl původně přihlášený Kárl trenéra Ladislava Hanouska, ale nakonec dal realizační tým přednost startu v Ceně Prague Catering  (3+, V. kategorie, handicap, 1200 m, 30.000 Kč) o kategorii níže a udělal dobře. Dostih pojal aktivně favorizovaný Custer (Four Star General), ale nakonec potěšil druhou životní výhrou svou majitelku Alici Zimčíkovou KÁRL (Fly to the Stars). Žokejka Martina Havelková ho přiměla k pěknému finiši a o krk společně porazili Custera. Půldruhé délky zpět doběhl Valmont (Forever Bond). Vítězná jezdkyně tak zaznamenala letošní již páté prvenství.

Cenu mistra světa ze Znovínu
 (3l., IV. kategorie, 1800 m, 40.000 Kč) určenou tříletým koním pojala ambiciozně La Santiaga (Santiago), která vodila desetihlavé pole s velkým nákoskem. Dva soupeři ji ale 200 metrů před cílem dostihli a ponechali jí pouze třetí místo. V duelu NEGBENa a Lemiena (Midships) uspěl prvně jmenovaný Sharpourův syn, který pod vedením ž. Milana Zatloulala pro stáj Roman o krk vybojoval první životní triumf. Z prvního vítězství v sezóně se radovala trenérka Helena Blažková.

NaganoGold
Nagano Gold trenéra Wroblewského pod vedením ž. Jana Vernera potvrdil snadným vítězstvím v dostihu na 2400 metrů oprávněnost nadějí do derby

Deváté vítězství ve své historii oslavila syndikátní stáj Kelso Stables v Ceně Pražské plynárenské distribuce (3+, IV. kategorie, handicap, 1800 m, 40.000 Kč). Osminásobného vítěze a hvězdu stáje Mikeshe dokázal napodobit při svém třetím životním startu (a letošním prvním) PRIVATE RYAN (Ryan), který vnější stranou dráhy předvedl nejsilnější finiš a zvítězil o délku před rovněž útočícím Herbeboisem (Scyris). O třetí místo bojovala dokonce čtveřice koní, z nichž o krátkou hlavu uspěla poctivá Furano (Medicean). Ta absolvovala velkou část dostihu na čele společně s Ostkönigem (Peintre Celebre). Vítězný žák Adam Florian letos zvítězil už podruhé.

Favoritům se nedařilo v Ceně Pražské plynárenské servis distribuce (3+, III. kategorie, handicap, 1800 m, 60.000 Kč). Po odpadnutí aktivně jdoucích Tropical Bonda (Forever Bond) a Shahnoura Aznavoura (Azamour) se zdálo, že by mohla zvítězit Iwianka (Tempelwächter), ale nakonec o vítězství na posledních sto metrech usilovali Namid Star a Trop (Bully Puplit). Nejvíce zatížený Trop se musel o necelé dvě délky sklonit před výkonem NAMID STARa (Namid) s žokejem Milanem Zatloukalem. Trenérka Martina Růžičková tak již byla v dekorovacím centru letos popáté, a daří se i stáji BoKa Seniors, která má třetího vítěze. Iwnianka se Stephane Breuxem doběhla třetí s téměř čtyřdélkovým odstupem. 

Půl hodinu po klasické Velké jarní ceně splnil odzbrojujícím způsobem roli desetinového favorita Cena sázky na velké pořadí (3l., III. kategorie, 2400 m, 60.000 Kč) NAGANO GOLD (Sixties Icon) stáje Syndikátu V3J v trenérské péči Grega Wroblewského. Žokej Jan Verner v jeho sedle diktoval od startu svižné tempo a i když se ho soupeři chvíli snažili v cílové rovině dohnat, tak na posledních 200 metrech ještě přidal a zvítězil o 15 délek. Na druhé místo přešel přes Argana (Lord of England) Aeneas (Galileo).

Velký den týmu okolo klasického vítěze Sir Suna podtrhlo premiérové vítězství SANTA PADRONY (Muhtathir) v závěrečné Ceně Arny (4+, III. kategorie, 2400 m, 60.000 Kč). Čtyřletá klisna za asistence ž. Petra Foreta předvedla pěkný finiš a dominovala o více než délku nad Medicimanem (Medicean), který se zdržel na startu. Třetí místo patřilo Merelle (Blue Canari). Vapetina dcera Vaneta (Tiger Cafe) při svém comebacku doběhla na sedmém místě.


Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net