slusovice IMG 7866V sobotu se budou moci diváci poprvé letos podívat na slušovické závodiště. Od 14 hodin se tu bude konat devět rovinových dostihů. Mezi nimi jsou i čtyři dostihy třetí kategorie. Jeden z nich se koná na sprintérské trati, další zase na střední vzdálenosti a na své si přijdou i supervytrvalci a dvouletí koně. Tuzemskou jezdeckou špičku posílí Bulhar Stanislav Georgiev, který si nedávno připsal další významné vítězství v Maďarsku, v Overdose díj s Ducem. Ve Slušovicích bude startovat v šesti dostizích a největší příležitost mu dává trenér Demele.Nejvíce dotovaným dostihem je Cena EBF pro dvouleté koně na mílové trati. Nejzkušenějším koněm v poli je Siciliana (Pop Rock), která již docílila dvou třetích míst. V jejím sedle střídá Jiřinu Andrésovou Jan Rája. Sharpourova dcera Nirwa při svém debutu v Bratislavě ztratila jezdce a nyní má možnost reparátu. Zbývající kvarteto bude debutovat. Jediným importovaným koněm v poli je svěřenec Františka Holčáka Rebelian (Cockney Rebel). Wenus (Brusco) je dcerou dvojnásobné jedničkové vítězky Wenke (Topanoora). Poprvé se se soupeři poměří také pravá sestra dvojnásobné vítězky Lii Ashamal (Blue Coral) Laila Blue. Další debutující klisna v poli Galeona (Stormy Jail) je prvním potomkem vítězky jednoho dostihu ve dvou letech a páté z pardubické zimní královny Galantery (Tobougg).

O hodinu později bude na programu Cena města Slušovice na 1160 metrů. Mezi sedmi koňmi se poprvé českému publiku představí reprezentant stáje AGA-Vlachovice, tříletý King´s Shilling (Bellamy Road). Běhal letos čtyřikrát v Bratislavě a mj. byl třetí v Ceně trojročných žrebcov. Nese třetí nejnižší hmotnost v poli a to samozřejmě zvyšuje jeho šance. O kilogram méně než on (57,5 kg) ponese Alexandr (Approve), který naposledy zaběhl v Mostě velmi dobře na trati 1400 metrů. Dva sprintérské dostihy na slušovické dráze již vyhrála rychlá Quaff (Big Shuffle) a dokonce tři trefy do černého se již podařily ve Slušovicích nestárnoucímu Sharp Brookovi (Varadar), v jehož sedle bude žokej Georgiev. V poměrně vyrovnaném poli nelze podceňovat ani Yordanu (Egerton), které ve Slušovicích dosáhla několika pěkných výsledků.

Landaron
V Ceně Zlínského kraje bude startovat také třetí z Memoriálu Dr. Frankenbergera a desátý ze Slovenského derby Landaron. V jeho sedle bude poprvé žokej Jan Verner (foto: Petr Nowicki)

Největší zájem ze strany trenérů a majitelů byl o účast v Ceně Zlínského kraje na 2600 metrů. Vybojuje ji 12 koní včetně dvou tříletků. Jsou jimi účastník Slovenského derby Landaron (Egerton) a šestá z Ceny Wago Wave of Gracie (Rocky of Gracie), která se vrací na dráhu po bezmála třech měsících a je nejméně zatíženým koněm v dostihu. Šancové koně je třeba hledat mezi spolehlivým Stingerem (Sholokhov), třetí z Karlovarské dvojnásobné míle Kopretinou (Tempeltänzer) a dvojnásobnou vítězkou z Mimoně Tialine (Martalline). První start v letošní sezóně absolvují trojnásobný vítěz ze zdejší dráhy Sebastiano (Security Risk) a také Pat´s Gold (Gold Away). Ten se může pochlubit výbornou bilancí - z posledních čtyř startů pětkrát vyhrál. Naposledy to bylo loni v červnu ve steeplechase na zdejší dráze.

Blok dostihů třetí kategorie zakončí Cena hejtmana Zlínského kraje na 1800 metrů, kde se utká devět koní včetně dvou vítězů významných dostihů Jedním z nich je loňský vítěz Velké ceny BBAG Jarahi (Lope de Vega). Ten bude poprvé reprezentovat nového majitele a vyšle ho do dostihu se Stanislavem Georgievem trenér Jan Demele. Florentina (Belenus) dokázala loni vyhrát Cenu Arvy a nyní sbírá "medailová umístění" v dostizích druhé a třetí kategorie. Letos již dokázali zvítězit Jessi (Needham´s Fort) a Galis (Suteki Shinkusekun). Spolehlivé výsledky podává Step Star (High Extreme). Zajímavostí je také účast vítěze z Merana Kubaliho (Approve), který loni koncem prázdnin zvítězil v rovinovém dostihu na 1800 metrů v irském Killarney.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net