slusovicePrvní letošní dostihový mítink ve Slušovicích zaznamenal hned několik vícenásobných vítězů. Osobností odpoledne se stal trenér Jozef Piruch, který přivezl na dostihy tři koně a všichni proběhli cílem na prvním místě! Dvou vítězství docílila trenérka Helena Vocásková a double si také připsali rivalové v rovinovém šampionátu jezdců Jan Rája a Jaromír Šafář. Slušovické dostihové odpoledne bylo velmi úspěšné také pro české chovatele. V tuzemsku narození koně totiž zvítězil v sedmi zkouškách.


V úvodní Ceně Jockey Clubu ČR (3+, IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) potvrdila roli favoritky i s vyšší zátěží 61 kg čtyřletá PERCHTA (Frozen Bosson) stáje 3 hearts. Žokej Jan Rája ji poslal do vedení před koncem posledního oblouku a klisna triumfovala dvě a čtvrt délky před zrychlujícím Giomárem (Tiger Cafe). Třetí místo, necelé dvě délky zpět, získal 62,5 kilogramy zatížený Exchange (Kheleyf). Trenérka  Helena Vocásková si připsala deváté vítězství do rovinového šampionátu. Pro žokeje Janu Ráju to znamenalo 19. vítězství v sezóně a na okamžik posun na první místo v šampionátu.

A hned v dalším dostihu, Ceně EBF (2 l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč), jeden z našich nejzkušenějších a nejúspěšnějších žokejů triumfoval znovu. Jan Rája usedl do sedla další favoritky SICILIANY (Pop Rock - Sicílie, Moonjaz), která byla ze šesti účastníků se dvěma starty nejzkušenější. Nedlouho po startu ji poslal do čela a diktoval tempo před debutujícími Rebelianem (Cockney Rebel) a Lailou Blue (Blue Coral). V posledním oblouku Siciliana začala soupeřům utíkat, a i když na začátku roviny nešla rovně, zvítězila pohodlně o čtyři délky před Lailou Blue. Třetí Rebelian již ztrácel na vítěznou reprezentantku stáje Hana Horčičková v cíli 11 délek.  

Sprintérskou Cenu PharmDr. Bohumila Hanáka (3+, handicap V. kat., 1160 m, 20.000 Kč) dlouho vodila Best Bet (Egerton) s žokejem Podhányim, ale v polovině cílové roviny se kolem ní zprava přehnal bělouš CADBEE (Bully Pulpit - Colonia, Jarabub), který své druhé letošní prvenství získal o tři délky před Bouřkou (Mir Sada). Na nejvíce zatíženou Best Bet zbylo třetí místo. Také vítězný svěřenec trenérky Bethier Cadbee byl favoritem dostihu. Jezdkyně Pavlína Filipová letos zvítězila popáté.

Další sprintérský dostih, Cenu města Slušovice (3+, III. kat., 1160 m, 45.000 Kč) podle očekávání rozeběhla Quaff (Big Shuffle). Poslední zatáčku ale podél bariéry výborně vytočila Yordana (Egerton), která se krátce poté dostala na úroveň leaderky. Nejsilnější koncovku ale nakonec předvedla z pravé strany Quaff míjející MANOLLA (Tiger Cafe - Michelinka, Marcham), která ve druhém letošním startu pod vedením ž. Jana Vernera získala vítězství o hlavu před Yordanou. Přes Quaff se ještě dostal nejvíce zatížený Sharp Brook (Varadar), který doběhl za vítězkou o dvě a půl délky. Vítězná Manolla patří MUDr. Dagmar Dostálové a připravuje ji Zdeno Koplík. Jan Verner si připsal patnácté prvenství do šampionátu rovinových jezdců, kde mu patří průběžné třetí místo.

Jedenáct vytrvalců si dalo dostaveníčko v Ceně Zlínského kraje (3+, III. kat., 2600 m, 45.000 Kč). Krátce po startu se ujal tempa žák David Liška v sedle Tialine (Martaline). V průběhu dostihu se pole roztáhlo do dálky a v posledním oblouku měla Tialine společně s tříletými Wave of Gracie a Landaronem (Egerton) velký náskok na peloton koní. Tialine v cílové rovině neodolala náporu účastnice Ceny Wago WAVE OF GRACIE (Rocky of Gracie- Well Knit, Robellino), která pod vedením ž. Havelkové dominovala pros táj BORS Břeclav o dvě a čtvrt délky. Na třetí místo přispěchal Stinger (Sholokhov). Landaron se v závěru propadl až na šesté místo. Trenér Jozef Piruch připravil třetího letošního vítěze a Martina Havelková se ziskem 11. vítězství dostala na čtvrtou příčku v šampionátu.

V Ceně spolku DOSTIHY Slušovice, z.s. (3+, handicap V. kat., 2200 m, 20.000 Kč) slavil úspěch tým okolo trenéra Jana Demeleho, který vyslal do dostihu s nejvyšší zátěží 62 kilogramy letos nevýzraného LETEGERTA (Egerton - Letní Bouře, House Rules). Reprezentant stáje TIPPLER Group ale ukázal vnější stranou dráhy pěkný finiš a o třičtvrtě délky za sebou zanechal druhou Heure (Scyris). Na třetím místě předvedla zlepšení Zelda (Normen). V handicapovém dostihu doběhli koně blízko sebe - mezi prvním až jedenáctým koněm byl v cíli rozdíl jen čtyři a půl délky. Trenér Demele slaví letos druhé vítězství, zatímco Stanislav Georgiev se na české dráze vítězně prosadil poprvé.

Slušovické odpoledne bylo velmi úspěšné pro český chov. Šestý vítěz odchovaný v Česku slavil úspěch v Ceně hejtmana Zlínského kraje (3+, III. kat., 1800 m, 45.000 Kč) a byl jím reprezentant stáje ALPEJ GALIS (Suteki Shinsukekun - Ghalaphade, Galileo), který zvítězil letos už podruhé. Dnes ve Slušovicích předvedl pod rukama žáka Davida Lišky pohledný finiš a sedm soupeřů nemělo šanci. Galis zvítězil pohodlně o tři délky před Jessi (Needham´s Fort), za níž v těsném závěsu doběhla trojice Shahnour Aznavour, favorizovaná Florentina a Jarahi. Trenér Ludvík Haris si upevnil 16. prvenstvím vedoucí pozici v šampionátu a talentovaný žák David Liška už zvítězil posedmé.

Trenér Jozef Piruch byl dnes na předávání čestných cen třikrát. Podruhé se tak stalo v Ceně města Vsetína - vzpomínce na paní Jarmilu Šulákovou (3l., IV. kat., 3000 m, 30.000 Kč). Supervytrvalecké klání si poprvé dnes vyzkoušela reprezentantka MPL Racing PRINCESS RYANA (Ryan - Pelagie For Life, Rainbows For Life), která v dubnu zvítězila na 1900 metrů a nevadila jí ani trať o více než kilometr delší. V cíli měla pod vedením Jaromíra Šafáře délkový náskok na desetinovou favoritku Sicili Pop (Pop Rock), za níž jen o krk procválala okole cíle Tafilly (Red Rocks).

Poslední položkou programu ve Slušovicích byla Cena společnosti TRIPPLER Group, s.r.o. (4+, IV. kat., 3200 m, 30.000 Kč), kde dlouho šéfoval devítihlavému koňskému pelotonu Saras sledovaný klisnou Concord of Gracie. Nedlouho před cílem se zdálo, že si už Saras připíše vítězství, ale CONCORD OF GRACIE (Rip Van Winkle) měla silný finiš a dominovala o půl délky před Noble Foxem (Generous). Saras ztrácel na vítězku v cíli dvě délky. Jaromír Šafář si v sedle Concord of Gracie připsal 20. letošní vítězství na českých drahách a je opět na čele šampionátu.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net