agrofertpark logoStalo se již tradicí, že den před Velkou pardubickou jsou na programu rovinové dostihy. Poprvé se tak stalo v roce 1995 a tuto sobotu se tak stane již podvacáté, čili takové malé jubileum. Po založení pardubického Dostihového spolku v roce 1993 byly navázány přátelské kontakty s anglickým závodištěm v Doncasteru, kde se v roce 1776 zrodil první ročník světového klasického dostihu nazvaného St.Leger.


A na počest této „družby“ byl i hlavní rovinový dostih v Pardubicích nazván Pardubickým St.Leger, i s podobnou distancí, což se nesetkalo s příznivou odezvou, zvláště u pražských dostihových „celebrit“. Nyní dostih nese název Velká cena Pardubic a letos se zkrátila i distance, což „vykazuje“ určitý smysl pro tradice.

První se zapsal do listiny vítězů REGULUS se žokejem Liborem Šindarem, zatím jediným trojnásobným vítězem dostihu je ZAGON, jehož jméno figuruje ve třech ročnících po sobě, letos měl možnost tuto bilanci vyrovnat TRIP TO RHODOS, ale jeho realizační tým dal přednost startu v Paříži, kde se před týdnem sice neumístil, ale ostudu neudělal.

Velkým favoritem bude AUTOR (ž. Šmida), který se na sklonku loňské sezóny vyhoupl mezi elitu středoevropských vytrvalců, když v říjnu třikrát zvítězil. Šokoval především snadným vítězstvím v rakouském St. Leger. I letošní sezónu zahájil v Bratislavě vítězstvím ve Velké květnové ceně, potom byl o hlavu třetí ve Velké ceně Slovenska za naším Donn Halling, když vítězství získal překvapivě maďarský outsider Kardiv. V červenci a následně začátkem září získal dvě cenná druhá místa v německých Listed dostizích v Hamburku a v Baden Badenu. Měl by v sobotu zvítězit, jeho jméno by bylo ozdobou listiny vítězů tohoto dostihu.

Největším soupeřem favorita by měla být ryzka SALTANAT (ž. Radek Koplík), která běhá velice spolehlivě. Loni zvítězila v Mostě v klasických Oaks, letos v červenci v Bratislavě ve Zlatém pohár a v září byla v Praze ve Velké ceně českého turfu třetí za překvapivým vítězem Aztekem, druhý byl Donn Halling.

Ze starších mívá na podzim dobrou formu WALLISTO (ž. Chaloupka), ale letos měl zatím slabší výsledky.

Z tříletých by měl bojovat vpředu především vítěz Slovenského derby LOVE ME (ž. Rája), ale výsledek našich nejlepších tříletých vytrvalců v čele s Cheeky Chappie v zářijovém bratislavském St. Leger skončil „fiaskem“, když nejlépe dopadl aktér dnešního dostihu MONSIEUR BACHIR (ž. Foret), který proběhl cílem jako třetí za dvojicí domácích koní Kilword a Sulman.

BUONARROTI (ž. Šafář) loni zvítězil v Gerschově memoriálu a měl letos patřit k favoritům Derby, ale zatím nic světoborného nepředvedl.

MISTER WESTMINSTER (ž. Lukášek) byl loni v tomto období velkou hvězdou, když zvítězil ve Velké ceně českého turfu a v Ceně prezidenta republiky, ale těmto výsledkům letos zůstal hodně dlužen a zatím se neprosadil.

Ostatní startující budou patřit spíše k outsiderům dostihu, ale je podzim, forma často “tluče“ třídu a může se stát, že některý překvapí, jmenovitě jsou to ORATORY DAVIS (ž. Zatloukal), POLONAISE (ž. Murzabajev) a RABBIT THOMAS (ž. Jan Verner).

Výborné obsazení mají i oba další „jedničkové“ rovinové dostihy, V Ceně mílařů budou favority HONZIK CHIPERA (ž. Zatloukal), WIN FRONT (ž. Lukášek) a LYSYAN (ž. Šafář), zajímavými startujícími budou také ALL THE EVIL (ž. Šmida), LEY PERCY (ž. Chaloupka) a TALAR (ž. Murzabajev).

V Ceně sprinterů poběží vítězové posledních dvou ročníků tohoto dostihu, loňská vítězka WAKA LAURA (ž. Murzabajev) a předloňský vítěz BRIGHT SAND (ž. Zatloukal), favority ale zřejmě budou nejlepší slovenský sprinter PETIT ARC EN CIEL (ž. Línek) a bělouš SIGN OF THE ZODIAC (ž. Šmida). Bez šance ale nejsou ani někteří z ostatních.

V Ceně nadějí pro dvouleté budou favority ARTABAN (ž. Rája), bratranec skvělého Azteka, FANTAGGIRA LADY (ž. Lukášek) a CARRY THE GLORY (ž. Foret).

Dostih jezdkyň bude otevřenou záležitostí, většinou rozhodovala zkušenost a kvalita v sedle.

Dostih přes proutěné překážky pro amatéry taktéž nebude mít jednoznačného favorita, v poli osmi koní bude polovina jezdců ze zahraničí, z nich dokonce dvě zástupkyně „něžného“ pohlaví.

Text: Milan Tůma     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net