Chaloupka jiriMimořádnou sezónu letos prožívá Jiří Chaloupka. Zatím vyhrál 22 dostihů včetně Českého derby a Saint Legeru a v šampionátu mu patří třetí příčka, přičemž jeho ztráta na vedoucího Bauyrzhana Murzabayeva je nevelká. A velké štěstí potkalo jezdce a trenéra v pondělí, kdy přišla na svět dcera Zuzanka.

Náš rozhovor bude samozřejmě na aktuální témata okolo dostihů, ale zajímalo by mne i to, zda jste byl u porodu?
Zuzanka se narodila v pondělí v motolské nemocnici ve čtvrt na devět večer a byl jsem celou dobu u toho. Měří 50 centimetrů a váží 3,1 kilogram. Všechno proběhlo bez problémů, jsem moc šťastný.

Brzy už nám nejen kalendářně skončí léto. Na co z něho budete nejraději vzpomínat?
Určitě na vítězství s Cheeky Chappiem v derby a Saint Legeru, a také s Echo Rulesem z naší stáje, který se dostal do dobré formy. 

Nemohu se ještě alespoň krátce nezeptat na Saint Leger. Hodnotil jste později dostih jinak, než bezprostředně po něm ve Velké Chuchli?
Viděl jsem dostih na videu několikrát, ale nemůžu říci, že bych po jeho zhlédnutí něco hodnotil jinak. Na téhle taktice jsme byli s panem trenérem domluveni, Cheekyho to takhle baví, předjíždět jednoho soupeře za druhým. Možná jsem mohl být o místo blíže do roviny…

Cílová rovina je v Praze dlouhá, když jste si byl jistý, že byste to měli stihnout?
Až padesát metrů před cílem. Předtím jsem si myslel, že vyhraje Aztek, kterého na nás trochu Petr Foret natlačil, ale Cheekymu to, že se dostal do kontaktu s ním, rozhodně neuškodilo. Většina koní by mohla přestat bojovat, zvláště, když by jim už končily síly, ale Cheeky ne.

Přenesme se z krásných vzpomínek na vítězství v Saint Legeru do současnosti a víkendových dostihů. Zatímco ve Velké ceně českého turfu pojedete poprvé v životě Mister Westminstera, ve Velké ceně Prahy nepojedete…
To je pravda, ale na dostih s Mister Westminsterem se těším, rozhodně to není špatný kůň. Jeho některé letošní výkony asi nebyly podle očekávání, ale myslím si, že může ve Velké ceně turfu překvapit. Studoval jsem jeho starty na videu, a jeho ovladatelnost v dostihu vypadá oproti loňsku mnohem lépe.

Chaloupka dcera

Jiří Chaloupka se stal v pondělí poprvé otcem 

Na start pošlete o víkendu také dva dvouleté koně CK Martin Tour, Monte Christa a Ombreletta. S jakými šancemi? A je podle vás některý z nich příslibem pro příští sezónu?Ombreletto jde na zkoušku, i když se v práci nejeví špatně, ale je nejdůležitější, aby si zažil dostih. A pak bude mít ještě jeden start. Monte Christo se minule umístil, ale myslím, že tentokrát to bude těžší, má v dostihu čtyři dobré soupeře. Oba jsou to poctiví a užiteční koníci, ale jestli budou mít na větší dostihy, to ukáže čas. Myslím, že nejlepším od nás ze stáje by měl být Thailand, který ještě nestartoval.

A s jakými ambicemi budete odjíždět v sobotu do Mostu?
Myslím, že dobré šance mám s Pepou Havlem a Chuan Che. V hlavním dostihu povedu Ottimu, do jejíhož sedla jsem se dostal kvůli tomu, že jezdci z týmu trenéra Koplíka budou v sobotu v Bratislavě, kam se přeložil mítink s Oaks. Ottima poběží poprvé v Česku, její starty v zahraničí nebyly úspěšné, uvidíme, jak jí to v Mostě sedne.

A otázka na závěr – zaujal vás někdo z letošních dvouletých natolik, že by to mohl být kůň pro klasickou sezónu?
Já sám jsem letos na moc dvouletých neseděl, a z toho minima to žádný asi nebyl. Ale z těch co jsem viděl, se mi moc líbil Rabbit Mountnelson. Šel poctivý dostih a vydržel utíkat až do cíle. (mze)      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking