SvatovaclavskaOpravdu exkluzivní sestava sprinterů se sešla na startu 92. Svatováclavské ceny GAAZ CZ a partnerů (I.k., 3+, 1200 m, 180.000 Kč), nejvýznamnějšího domácího sprinterského dostihu, který měl dát odpověď na otázku, kdo je v letošní "každý chvilku tahá pilku" sezóně na krátkých tratích nejlepší. V dostihu s převahou starších koní se nakonec skvělým finišem prosadil tříletý Cut Me Loose (Singspiel), kterého bookmakeru očekával ve středu pole.


Nejrychleji vyrazil z boxů Rabbit King, ale vedení mu vzápětí sebral Mikesh, následovaný Waka Laurou. Tato dvojice také zavedla pole do cílové rovinky, kde zvenčí zaútočil Bright Sand (Marchand de Sable), ale jako nejsilnější se ukázal finiš Cut Me Loose, který po boji o krk Bright Sanda porazil. Třetí finišovala Waka Laura (Windsor Knot), čtvrtý Renny Strom (Stormy Jail). Na Mikeshe, který ještě na distanci vedl, ale v posledních metrech mu síly rychle ubývaly, zbylo páté místo. Favorizovaný All The Evil doběhl bez světlejšího momentu osmý. Vítěz, patřící do stáje Ramzana Kadyrova, je připravován trenérem Šavujevem a v sedle měl Bauyrzhana Murzabayeva. V září před dvěma lety byl vydaržen jako roček na Doncaster Premier Yearling Sale za 12 tisíc liber, triumf ve Svatováclavské je jeho druhým jedničkovým úspěchem v řadě.

Z rámcových dostihů měla nejlepší obsazení dvojková Cena Baumann Technologie & Mavet (II.k., 3+, 1800 m, 85.000 Kč), v níž se po roce vrátil na dráhu někdejší v italských listed umístěný douletek, nyní pětiletý My Old Husband (Gentlewave). Ač v roli favorita, v cíli mu patřilo třetí místo za čtyřletým letos potřetí vítězícím Lord of Gracie (Oratorio) ze stáje BORS Břeclav a.s., který s ž. Zatloukalem v sedle lehce o 3 1/2 délky porazil pětiletého Stingera (Sholokhov). Dostihová komise prověřovala výkon druhé favoritky Carrie, která skončila devátá.  

Úvodní Cena EBF (III.k., 3+, 1200 m, 60.000 Kč) se v pouhém čtyřčlenném obsazení stala jednoznačnou záležitostí poprvé triumfující čtyřleté Straightwhiskey (Footstepsinthesand) stáje Lokotrans, která předchozích deset startů absolvovala v jedničkové společnosti.

Mezi dvouletými se v Ceně Kapsch (EBF) (III.k., 2, 1400 m, 60.000 Kč) prosadil Jambul ze stáje Ardaka Amirkulova s ž. Zatloukalem, který po tuhém boji o délku porazil Nine Ou Four (Medicean). Vítěz, zakoupený na Tattersalls Ireland Yearling Sale za 17.000 euro, je synem plemeníka Byrona (Green Desert) a jeho rodokmen je postavený na spojení dvou typologicky odlišných jedinců Danzigovy linie, jak jsme o tom psali již dříve v případě Danehilla (viz starší článek), navíc jeho prabába Flying Fairy je matkou jednoho z nejúspěšnějších představitelů této linie Desert Prince, evropského šampióna z roku 1998.

Čtyři vítězství, bohužel od kategorie III. a níže, si z neděle odvezli koně domácího chovu - čtyřletý Lafranco (House Rules - Letní Duha, Rainbows for Life) získal první životní vítězství v Ceně Comsource & Elvia Pro (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč), sedmiletý Ver (Yocker - Veramona, Dara Monarch) vyhrál po druhé v kariéře v Ceně Fidop & Grant Thornton (III.k., 3+, 1600 m, 60.000 Kč), čtyřletá Atestace upevnila triumfem v Ceně Klaus Timber & Tax Partners (IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) prvenství plemeníka Bully Pulpita (Pulpit) v šampionátu otců podle počtu vítězství, a závěrečnou Cenu DP Work & Sevt (IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) lehce vyhrál tříletý odchovanec Agrobyškovice Izidor, produkt připuštění byškovické Icy Guest (Clever Trick) v Anglii u Singspiela (In The Wings), mj. též otce vítěze hlavního dostihu Cut Me Loose.       

   
foto Petr Guth


 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking