Torok Dalibor2Jedním z největších překvapení bratislavského derby - mítinku byl výkon svěřence Dalibora Török The Mole Catchera, který po aktivním průběhu dostihu skončil v cíli nedaleko druhý. Nejen výkon tohoto Whipperova syna, někdejšího vítěze Starohájského kritéria, si zaslouží od trenéra Töröka bližší komentář.


The Mole Catcher podal v Bratislavské míli skvělý výkon, když jen o půl délky zaostal za Dux Scholarem. Šel tak moc od svého posledního startu nahoru?

Dostával se do formy, už předtím zaběhl dobrý dostih v Tattersalls Mile, kde skončil za Almond Magicem. Ale jeho nedělní výkon byl pro mne překvapením a velikou radostí. Porazil Chardonney Tcheque a další koně, kteří běhají úspěšně v zahraničí. V jeho sedle odvedl výbornou práci Jan Rája.


Jak jste tedy před dostihem s majiteli pomýšleli vysoko ohledně jeho výsledku?

Jak u The Mole Catchera, tak i u Wallista, který šel letos první dostih, jsme pomýšleli, že by mohli být do pátého místa. A oba nás rozhodně nezklamali. U Wallista se ukázalo, že mu ještě chybělo trochu práce, ale i tak lze šesté místo v takové konkurenci považovat za výborný výsledek. Mohli jsme s ním sice do dostihu druhé kategorie, ale u koně jeho třídy nám to nepřišlo jako vhodné.


Předpokládám, že jsou oba špičkoví reprezentanti stáje YOKO v pořádku a tak se zeptám, jaké s nimi máte další plány?

Ano, jsou oba v pořádku. The Mole Catcher má francouzský suffix a myslím, že po tomto výkonu by do Francie mohl odjet. Ostatně já vždycky rád do této země pojedu. Dáme mu teď nějaké tři až čtyři týdny pauzu a pak se začnu poohlížet po nějakém vhodném dostihu ve Francii. Wallisto si teď také malinko odpočine a i on by podle mého názoru mohl do Francie. Budeme ale prioritně hledat dostihy pro The Mole Catchera a pak se uvidí, kdo pojede jako druhý kůň s ním.


Jste stále s koňmi v Tušovicích?

S koňmi stáje YOKO jsem v Tušovicích, kde se po obtížnějších začátcích podařilo dát dohromady dobrý pracovní tým a to se myslím i odrazilo na současných výsledcích stáje. Koně paní doktorky Řežábové jsou nedaleko odtud na statku, kde se udělalo hodně práce a začínají tady být dobré podmínky, a kam za nimi pravidelně dojíždím. Stará se tu o ně Libor Šindar. A reprezentanti Stáje WTŠCH se vrátili do Chuchle, kde o ně pečuje Martin Pišl. Je to logické, tihle koně stáli v Chuchli několik sezón a jsou tam zvyklí.


Jak se jeví vaši nejmladší svěřenci?

Musím říci, že se mi líbí všichni, nechci z nich nějakého upřednostňovat. A těším se na ně. Pan Saller má německého hřebečka po Königstigerovi, je sice drobnější, ale je šikovný. Šanci mi také dal pan inženýr Luka a doufám, že mu výkony jeho Nine ou Four po plemeníkovi Medicean budou dělat radost. Je to kůň pro tříletou sezónu. A nadějné koně po Namidovi a Oratoriovi má také doktorka Řežábová. Jsou francouzského chovu, tak snad bychom tam s nimi mohli časem zamířit. S některými z nich bychom chtěli brzy vyběhnout, což bude také samozřejmě otázka toho, kdy bude k dispozici pražské závodiště. Jinak bychom volili další áčkové dráhy jako Most a Karlovy Vary.


Takže v současné době u vás panuje spokojenost?

Mám hlavně radost z toho, že se podařilo dát dohromady tréninkové středisko v Tušovicích, které nyní už funguje podle představ. Stáj YOKO je tradiční a úspěšnou stájí a já věřím, že její koně budou dělat majitelům radost.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net