Prvomajova dobehDruhému dostihovému dni na závodišti v Lysé nad Labem dominoval výkon svěřence trenéra Josefa Váni Theophilose, který pod taktovkou žokeje Jana Kratochvíla podruhé zvítězil v tradiční Prvomájové steeplechase města Lysá nad Labem a potěšil tak početnou skupinu majitelů sdružených v syndikátní stáji. Trenér Váňa ještě nachystal druhého překážkového vítěze Gibb´s Beache, v jehož sedle byl mladý jezdec Patrik Boekhout. V rovinové části programu se dařilo tréninkovému středisku rodiny Vocáskových a jezdci Beysimu Ferhanovi, kteří vyhráli dvakrát včetně trojkové Ceně společnosti Auto Opat, kde se prosadil Hasan. 


V Proutěných překážkách Nutrihorse (4+, proutěné překážky IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč) si odbyla pod vedením žokeje Josefa Bartoše úspěšný překážkový debut reprezentantka stáje U krále Matyáše, UH Celeste, která loni patřila mezi špičku tříletých klisen a minule si na zdejší dráze počínala výborně v hlavním rovinovém dostihu. Po krátkém vedení překážkového debutanta Zaffera (American Post) přešel do čela Pacino (Denon), jenž místy utíkal soupeřům o více délek. Půl kola před cílem ho dostihla favorizovaná svěřenkyně trenéra Bodláka CELESTE (Ryan - Call Me Xela, Rainbows For Life) a v posledním oblouku přešla do vedení. Své první životní vítězství získala o devět délek před Pacinem. Na třetí místo se při překážkové premiéře prosadil König Samur (Samum). 

napajedla celeste

Cena Sportprogres (4+, handicap III. kat., 1000 m, 45.000 Kč) ovládl stylem start-cíl na zdejším závodišti trenérem Tomášem Váňou připravovaný EPOCH (Oasis Dream), který stáji Statek Blata Český ráj získal všechna svá tři vítězství právě v Lysé nad Labem. Žokej Jan Verner dovedl nejvíce zatíženého hnědáka k triumfu o dvě délky před rovněž dobře jdoucím Stormicem (Stormy Jail) a třetím domácím Pale Martinim (Kandahar Run), kterého dělilo od lepšího výsledku půl délky. Trenér Tomáš Váňa si pátým vítězstvím upevnil pozici na čele šampionátu.

Pozornost si určitě zasloužil ve Steeplechase společnosti Pragis (4+, steeplechase, 3700 m, 50.000 Kč) nejstarší kůň v poli, dvanáctiletý Borderland (Fasliyev), kterého jeho trenér Pavel Kašný úspěšně vrátil na dráhu. V prvním kole bylo tempo dostihu pomalejší a jeden a třičtvrtě roku nestartující jedničkový vítěz cválal na konci kompaktního pole, ale po třetině dostihu se dostal do čela a postaral se o zrychlení dostihu. Borderland vydržel na čele až do cílové roviny, ale při vběhnutí na finálovou rovinu se ve shluku koní dostal do čela svěřenec Josefa Váni GIBB´S BEACH (Galileo) a vítězství už nepustil. Pod vedením Patrika Boekhouta při vstupu do sezóny triumfoval pro stáj Jasna  o téměž čtyři délky před Pat´s Goldem (Gold Away). Třetí místo sebrala o nos Borderlandovi Rideri Cross (Egerton).

O zdržení startu Handicapu společnosti Pragis (4+, handicap V. kat., 1300 m, 20.000 Kč) se postaral Lakar (Tribal Instinct), který proskočil boxy a dostal se až na protilehlou rovinu. Po jeho znovuzavedení a startu se podle očekávání chopila role leadera nejvíce zatížená Bouřka (Mir Sada), která zavedla pole až do cílové roviny. Tam ale klisnu překvapil osmiletý svěřenec Jiřího Brože SERESCO (Monolit - Secretive Dancer, Night Shift), jenž pod vedením teprve potřetí dostih jezdící amatérky Zuzany Míčové dokázal o třičtvrtě délky vyhrát. Jeho dosud jediné vítězství se odehrálo před necelými dvěma roky na zdejší dráze. Půl délky za Bouřkou se umístil na třetím místě Zlomek (Bully Pulpit). Vítěz patří stáji Ladies Racing.

napajedla seresco

Start hlavního rovinového chodu mítinku, Ceny společnosti Auto Opat  (4+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč), zdržel únik samotného Mujahid Brave (Povour Absolu) z boxů, který se dostihu nezúčastnil. Podobně jako před deseti dny v Brně se o tempo v dostihu starala domácí Step Star (High Extreme) s ž. Vendulou Korečkovou, ale před posledním obloukem klisnu dostihl favorizovaný Hasan, který si už po pár metrech vybudoval náskok. A přestože do cílové roviny HASAN (Yeats) zatočil větším obloukem, tak znovu přidal a pod vedením Beysima Ferhanova dominoval o devět délek před Step Star. Čtyři délky zpět doběhla rovněž v Lysé nad Labem trénovaná Lacorana (Blue Coral) a na tabuli se ještě v desetihlavém poli vešli Anshoa (Sholokhov) a Last Opera Song (Air Chief Marshal). Vítězství Hasana, který loňský rok zakončil překážkovým vítězstvím, přineslo první sezónní trefu tréninkovému středisku rodiny Vocáskových a stáji Zeas Staré Hradiště.

Favority Prvomájové steeplechaseměsta Lysá nad Labem (5+, steeplechase I. kat., 4200 m, 150.000 Kč) byli loňští vítězové Theophilos a ž. Jan Kratochvíl a ti své příznivce a také více než stovku majitelů sdružených v Dostihovém klubu sSport-Váňa nezklamali. Nejprve se staral o vlažnější tempo Rabbit Hawk Wing  (Hawk Wing) před Paretem (Rainbows For Life)  a Poinsettií (Egerton), zatímco Theophilos cválal na předposledním místě. Přibližně v polovině více než čtyřkilometrového dostihu se prodral do čela jeden ze tří zástupců stáje EŽ Praha a.s. v dostihu Pareto. Nedlouho před koncem dostihu měli pád Larizano (Jape)  a ž. Bartoš a ze sedla Poinsettie spadl ž. Matuský. Do cílové roviny tak zamířilo jen kvarteto koní a mezi nimi bez problémů zvítěil THEOPHILOS s Janem Kratochvílem, který o čtyři délky porazil Pareta. S patnáctidélkovým odstupem dorazil do cíle na třetím místě Rabbit Hawk Wing a velký odstup za ním měl i nejmladší účastník dostihu Medic (Camill), který výsledkovou listinu uzavřel.

Theophilos
Čtyřnásobnému vítězi Theophilovi závodiště v Lysé nad Labem svědčí 

O vítězství v Ceně společnosti Hradec (3l., IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) už v posledním oblouku značně usilovali Finist (Stormy Jail) a klisna Gold Havanah (Havana Gold), ale po jejich pravé straně přišel v cílové rovině silný speed letos potřetí startujícího LOMBARDINA (Bully Pulpit - Lenka Top, Daliapour) a stáj DAR a trenér Haris tak mohli stavit už páté vítězství v letošní sezóně. Lombardina dovedl k více než dvoudélkovému prvenství poprvé letoš vítězný ž. Jan Rája. Druhé místo patřilo Gold Havannah a třetí Finistovi.

Půldruhé hodiny po úspěchu Hasana slavil opět vítězství tým okolo trenérky Heleny Vocáskové. V Ceně Hotelu Olympionic (4+, IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) větší část dostihu kralovala šesti soupeřům  méně zatížená Finále (Midships), ale v posledním oblouku se přes ni dostala reprezentanttka stáje Chudáček ALEGORIA (Pop Rock - Allegria, Big Shuffle) s Beysimem Ferhanovem. V cílové rovině se sice k šestileté klisně znovu dotala do těsné blízkosti Finále, ale Alegoria nakonec udržela první pozici o krk. Blízko doběhla i třetí Rabbit Percy (Sir Percy). 

napajedla alegoria

Spolupráce trenéra MVDr. Petra Kantka a stáje LOKOTRANS Slovakia CZ vyústila v první vítězství v Memoriálu Václava Špačka (4+, handicap V. kat., 2200 m, 20.000 Kč). Loňský dvojnásobný vítěz LADY´S MAN (Midships - Latibela, Rainbows For Life) totiž pod vedením ž. Martiny Havelkové při své třetím letošním startu nezaváhal a prosadil se stylem start-cíl o více než dvě délky před Miss Remeyou (Youmzain). Na třetím místě skončili současně Heure (Scyris) a Lucifer (Tiger Cafe).

Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net