lysa zanrPrvní květen má pro turfmany spojitost s konáním tradičního dostihového dne v Lysé nad Labem. Pořadatel Jan Palyza chystá na zítřejší sváteční den od 14 hodin devět dostihů, z nichž tvoří dvě třetiny rovinové zkoušky. Hlavním dostihem tradičně je Prvomájová steeplechase. Letos se jí zúčastní pouze šest koní, tedy stejný počet jako před pěti lety, kdy v ní dominovala Kamelie. Na startu dostihu najdeme také Theophilose s žokejem Janem Kratochvílem, kteří budou obhajovat vítězství z loňské edice dostihu.


V Prvomájové steeplechase na 4200 metrů o 150.000 Kč je Theophilos (Elusive City) jedním ze dvou svěřenců trenéra Josefa Váni. Loňský úspěch v dostihu byl jeho jediným vítězstvím v sezóně 2017. Poté ještě startoval tento reprezentant Dostihového klubu iSport-Váňa čtyřikrát včetně Velké národní steeplechase a nejvíce se mu dařilo na kratších překážkových tratích, kde obsadil druhé místo ve Velké mostecké steeplechase i v Poplerově memoriálu. Tréninkový kolega Theophila Rabbit Hawk Wing (Hawk Wing) svůj jediný dosavadní start v Lysé nad Labem proměnil ve vítězství. Bylo to úspěch v rámcovém dostihu před pěti lety. 

Dokonce tři koně vyšle na start úspěšná stáj EŽ Praha a.s. Každý z nich má ovšem jiného trenéra. Josef Bartoš usedne do sedla Larizana (Jape), jenž v Prvomájové steeplechase sice ještě dosud nestartoval, ale v posledních třech ročnících Memoriálu Evy Palyzové se pokaždé umístil včetně dvou druhých míst. Zdejší dráhu a skoky tedy má dobře přečtené. O rok starší Pareto (Rainbows For Life) tu startoval na překážkách rovněž třikrát a loni doběhl v Prvomájové na pátém místě. Poté startoval hlavně v Pardubicích. V poslední době se mu tam tolik nedařilo a loňskou sezónu zakončil třetím místem v dostihu III. kategorie v Kolesách.

Larizano
Konkurenci obhájci loňského vítězství v Prvomájové steeplechase budou tvořit i koně zastupující stáj EŽ Praha a.s. Larizano se bude účastnit dostihu poprvé, ale už tu mj. byl dvakrát druhý v Memoriálu Evy Palyzové (foto: Andrea Zavadilová)

Nejmladším ze zástupců bílomodročerných barev EŽ Praha a.s., a zároveň nejmladším ze všech účastníků hlavního dostihu, je pětiletý Medic (Camill), který loni podával po celou sezónu výborné výkony. Po dvou stříbrech další dva starty už neprohrál. Cenný je především jeho úspěch v jedničkové Ceně ČASCH, kde dominoval o více než dvě délky. O rok starší svěřenkyně MVDr. Olehly Poinsettia (Egerton) na své velké vítězství zatím čeká, ale má za sebou slušný debut ve švédském Blommerödu, kde doběhla třetí. Loni na sebe uporoznila třetím místem v Memoriálu Evy Palyzové za Salamem a Larizanem.

V překážkové části programu ještě zaujme comeback Borderlanda (Faliyev) se svým trenérem Pavlem Kašným ve steeplechase IV. kategorie na 3700 metrů a debut výborné Celeste (Ryan), která minule na zdejší dráze bojovala o vítězství v hlavní jízdě,  v dostihu přes proutěné překážky na 3200 metrů. V jejím sedle bude žokej Bartoš.

V rovinovém programu je hlavním dostihem 1700 metrů dlouhá cena třetí kategorie o 45.000 Kč. Nejvyšší hmotnost v poli ponese loňská pětinásobná vítězka, včetně obdobně proponovaného dostihu v Lysé, Anshoa (Sholokhov). Výbornou aktuální formu prokázala před deseti dny Step Star (High Extreme), jenž suverénně ovládla Jarní moravskou míli v Brně. Kvalitním koněm je určitě Hasan (Yeats) . Vítěz dvou dostihů v loňské sezóně, který jako tříletý obsadil rovněž třetí místo v Memoriálu Dr. Frankenbergera. Stáj Rabbit Trhový Štěpánov posílá do dostihu čtyřletého Mujahid Brave (Pouvoir Absolu), který se loni umístil třikrát v dostizích druhé kategorie na tratích mezi 2000 až 2400 metrů. 

Zajímavě je také obsazený handicap III. kategorie na kilometrové trati. Pod vedením žokeje Jana Ráji nastoupí na start vítěz z Mostu Trinis (Bully Pulpit). Výhodu domácího prostředí budou mít vítěz z Velikonočního mítinku Pale Martini (Kandahar Run) a Epoch (Oasis Dream), jehož loňská dvě vítězství se odehrála právě na zdejší dráze. Spolehlivost provází kariérou Stormica (Stormy Jail).

Důležité upozornění pro účastníky dostihů a návštěvníky:
Pořadatel Prvomájové steeplechase, konané 1. 5. 2018 od 13:30 hodin na závodišti v Lysé nad Labem upozorňuje všechny účastníky a návštěvníky na dopravní omezení při průjezdu Lysé nad Labem. Na komunikaci 331 (směr od Nymburka), ul. Mírová, je z důvodu bourání železničního nadjezdu tento nadjezd uzavřen. Objízdná trasa vede po příjezdu do Lysé nad Labem - Litole přes obec Stratov a zabere asi 15 minut, v den dostihů lze předpokládat delší dobu. Z těchto důvodů všem doporučujeme příjezd do města z druhé strany tzn. z dálnice D10 (směr z Prahy do Mladá Boleslav) a to sjezdem na 17 km (Bývalý motorest U čtyřech kamenů) a nebo sjezdem na 27 km (Benátky na Jizerou). Pokud se příjezdu z dálnice D11 (směr z Prahy do Hradec Králové) nevyhnete, doporučujeme vyrazit s adekvátním předstihem.

Michaela Zemanová


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net