Vana Tomas2Říká se: konec dobrý, všechno dobré. Svěřencům Tomáše Váni se dařilo během celé sezóny, a i ten konec dobrý byl, ať již zmíníme Aztekovo snadné vítězství v Ceně prezidenta republiky, Zeusův  suverénní triumf na proutěnkách nebo úspěchy ve Slušovicích. Ale nejen o tom bude náš rozhovor s Tomášem Váňou.


Nejprve důležitá otázka – jsou koně startující v neděli v Praze a ve Slušovicích v pořádku?
Ano, jsou v pořádku a vypadají dobře.

Výbornými výsledky v Praze a ve Slušovicích jste zakončili sezónu, anebo se ještě letos někam chystáte?
Pokud bude vše v pořádku, měl by běhat ještě Equestr 19. listopadu v Drážďanech Listed na 2200 metrů. Měl v létě výpadek, byl „bloklý“, takže ještě klidně může startovat.

Aztek dominoval v Ceně prezidenta o 3 délky nad favoritem Autorem. Bezprostředně poté jste pro televizi říkal, že nešel tak dobře přes koně jako ve Velké ceně turfu. Jak hodnotíte Aztekův výkon po shlédnutí videa?
Dostih už jsem viděl na videu několikrát a musím nyní říci, že vítězství Azteka bylo přesvědčivé. Mister Westminstera jsem nebral jako největšího soupeře, obával jsem se spíš Autora, ale ten se kroutil, zatímco Aztek šel jako stroj. Ale Velká cena českého turfu byla lehčí, tam se k Aztekovi nikdo nepřiblížil.

Aztek vyhrává dostihy od 1800 do 3200 metrů. Co je podle vás pro něj optimální distancí?
Myslím, že může běhat dostihy od 2000 metrů výše. Sice by zvládl svou třídou i kratší dostih, ale nebylo by to dobré pro jeho psychiku. V kratších dostizích by se kroutil a nebylo by to ono.

Teď trochu spekulativní otázka – jak by mohl vypadat začátek Aztekovy čtyřleté sezóny?
Musí si odpočinout a „nabaštit“ se, takže asi vyběhne až v květnu. Pokud půjde vše dobře, tak bych ho já osobně rád viděl v červnu na Turf Gala ve Velké ceně Slovenska na 2400 metrů.

Hodně přesvědčivě zvítězil  Zeus v dostihu přes proutěné překážky. Předpokládám, že jste mu vzhledem k předchozím výsledkům také hodně věřil…
Upřímně řečeno, věřil jsem mu ještě o trochu více než Azťovi. Tomu jsem věřil na 99,5 % a Zeusovi na 105 %... J  Pracovali spolu a šli stejnou distanci. Nepotřebovali nějaké rychlé práce, ale potřebovali cválat. Zeus měl sedm týdnů od posledního dostihu a držel se Azteka statečně. Skáče suprově a baví ho to. Takového koně je radost trénovat.

dekorovani Cena prezidenta
Úspěšný tým na slavnostním dekorování po Ceně prezidenta republiky - majitel Zbyněk Englic, trenér Tomáš Váňa a žokej Petr Foret

Kde by mohl najít Zeus uplatnění příští rok?
Měla by to být klasická steeplechase v Pardubicích a pak by možná mohl zkusit i nějaký kros.  Otázkou ale je, jestli nepřijde na něho nějaká dobrá nabídka od kupců. Kůň s takovým potenciálem by ale musel být samozřejmě dobře zaplacený.

Českou sezónu jste zakončili ve Slušovicích druhým místem Mramora a triumfem Pragmatika v dostihu třetí kategorie na 900 metrů. Myslíte, že by Pragmatik třeba mohl zamířit i do Gomba handicapu na jaře?
Asi by se raději měl propracovávat do vyšší kategorie postupně. Já si myslím, že by se mohl uplatnit  jako handicapový kůň druhé kategorie. Ve dvojce už jednou běžel v Lysé nad Labem, ale nebylo to ono. Bauyrzhan nemohl mít bič. Pragmatik potřebuje podpořit a navíc měl v dostihu na domácím závodišti tendenci utéct z dráhy, takže skončil až sedmý a dostih byl o ničem.

Proběhla už ve vaší stáji nějaká generační obměna?
Postupně během sezóny odešli Allegrius, Char a Sorgenio pana Hradce. Griotka odešla v srpnu, a dále odešli také Medula, Be Jape, El Camino a Cartemix. Ale minulý týden přijeli čtyři ročci. Z Francie dorazili polobratr Tannhaeusera po Linngarim a polobratr Miss Kruk po plemeníkovi Turtle Bowl, kteří patří Englicovým. A z Anglie z Newmarketu přicestovala další posila pro stáj  Englicových klisna po Sir Percy a stáj MBE má klisnu po začínajícím plemeníkovi Showcasing.

Můžete nám prozradit, jak na vás nové posily působí?
Tannhaeuserův polobratr je pěkný narostlý ryzák, krásně se pohybuje. Polobratr Miss Kruk prodělal  zánět, a asi dva měsíce byl v léčení, takže je štíhlejší, ale také se mi líbí. Dcera Sira Percyho je narostlá a měla by být do delších dostihů. A klisna pana Beránka je taková živější a její dispozice by měly být okolo míle. Zatím všichni junioři chodí se sedlem na kruhovce, budeme je brzy obsedat. (mze)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking