WroblewskiSvé druhé klasické vítězství na české dráze získal trenér Wroblewski úspěchem Nidary v Jarní ceně klisen. Majitel stáje DS Pegas Ing. Trávníček se tak mohl radovat z již pátého úspěchu v klasickém dostihu, tentokrát ale cennějšího o skutečnost, že se tak poprvé stalo s koněm, jehož je i chovatelem.

Grzegorze Wroblewskiho, který má zatím letos na vítězství vysokou úspěšnost 45 %, jsme dnes požádali o vyjádření k výkonům svých svěřenců a zajímali jsme se také o nejbližší plány nejen na domácích drahách.

Při vašem působení v Česku se Nidara stala již vaším čtvrtým klasickým vítězem po Pegasovi, Rabbit Zamindar a Funny Valentine. Můžete prozradit, kolik klasických vítězství jste měl v Polsku?

V Polsku jsem se věnoval hlavně překážkovým koním, ale s Numerusem jsem dosáhl i vítězství v derby a ten vyhrál i Velkou jarní cenu, Bella Donna a Nevada zase zvítězily v Jarní ceně klisen. Vlastně v jednom roce se mi podařilo vyhrát tři klasické dostihy během sezóny, stal jsem se Trenérem roku a krátce nato jsem z Polska odešel do Itálie. Pro mě osobně není tak zajímavé dvakrát pokořit Everest… V Itálii jsem připravoval překážkové koně, moc mě to bavilo, vlastně mě stále více baví překážkové dostihy. Ale ve Zhoři se samozřejmě věnujeme i rovinovým koním, pan Trávníček je chovatel a koně začínají kariéru na rovině. A jsem samozřejmě rád, když se jim na nich daří.

Včera jste byl s Pegasem v Budapešti, od koho jste se dozvěděl o vítězství Nidary?

Měl jsem na telefonu syna, který je trenérem v Polsku, a sledovat dostih po internetu. Měl jsem velkou radost a více intenzivně jsem její výkon i takhle na dálku prožíval, než dostih Pegase. Pegas může dostih, který běžel včera, ještě někdy vyhrát, ale pro Nidaru to byla šance jen jednou v životě. A velkou radost mi udělalo i to, že jsem první trenér, který zvítězil s odchovancem pana Trávníčka v klasickém dostihu, takže vyhrát pro mě tento klasický dostih byla velmi milá věc.

Takže vás trochu mrzelo, že jste neviděl Nidaru na vlastní oči?

Já jsem se do Budapešti chtěl podívat, procestoval jsem hodně států a viděl mnoho závodišť, ale v Budapešti jsem ještě nikdy nebyl.

Věřil jste ve vítězství Nidary?

Když Literalia vyhrála v Bratislavě, tak to umocnilo šance Nidary. Potvrdilo to, že Memoriál Rudolfa Deyla byl kvalitní dostih. A také Nidara šla s formou nahoru, takže jsem jí věřil. Několikrát jsme vyhráli předzkoušku klasického dostihu a pak se v klasickém dostihu vyhrát nepodařilo, tak jsem moc rád, že tentokrát tomu bylo naopak. Jediným paradoxem je, že se to podařilo teď, když ceny klasických dostihů jsou oproti sezóně před dvěma lety nižší, ale samozřejmě nejde v dostizích jen o peníze. Trénink koní je to co mě baví nejvíce, je to můj život a vyhrát klasický dostih je velká výzva a motivace.

Jaké jsou další plány s čerstvou klasickou vítězkou? Doufám, že je po včerejším dostihu v pořádku.

Včera mi hlásili po telefonu z Chuchle, že se Nidara v dostihu moc nezadýchala a ani dnes nejeví po dostihu známky únavy. Je v pořádku, stejně jako Pegas. Jejím dalším startem by mělo být bratislavské Turf Gala, dostih jen pro klisny. Jsem rád, že může zatím běhat jen s klisnami. A pokračujeme v přípravě na Oaks.

Nidara má ve stáji svou polosestru Nonetu. V tuto chvíli to bude hodně předčasná otázka, ale přesto… Myslíte si, že by jednou Noneta mohla jít ve stopách své teď již slavné starší sestry?

Jejich maminka Nana D´Anjou je nejkvalitnější chovnou klisnou pana Trávníčka. Velmi dobrá a nadějná už byla Nidařina o rok starší polosestra Nanda, která vyhrála hned svůj dvouletý debut v Bratislavě a pak byla ještě jednou třetí v Praze. Bohužel jí praskla kopytní kost, takže už pak nemohla běhat. Tak si myslím, že i mladší polosestra Nidary Noneta by před sebou mohla mít zajímavou budoucnost.

A jak jste byl spokojený s letošním debutem Pegase v Budapešti?

Byl to kvalitní dostih, velmi dobře obsazený loňskými klasickými koňmi a odehrával se v rychlém tempu. Vítěz vyběhl výtečný čas 1:35,1 na 1600 metrů, Pegas byl za ním dvě délky, takže to je myslím na první start v sezóně nadějné. Pegas je tempař, povahou náladový a není jednoduchý na trénink, ale letos už nemusí běhat delší tratě a tak věřím, že by mohl mít dobrou sezónu.

Chystáte se někam v brzké době se svými svěřenci do zahraničí?

Chystáme se se dvěma překážkovými koňmi do Francie, na závodiště Compiegne. Je to těžká výzva, raději bychom jezdili do Itálie. Doufám, že se situace v Meranu brzy nějak vyřeší. Pro české koně je to velmi důležité závodiště. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net