Říká se - do třetice všeho dobrého a Allan Petrlík dokázal toto úsloví loni naplnit. Stal se totiž v nepřerušené řadě potřetí šampionem mezi trenéry rovinových koní, a to i po změně působiště. Jím připravovaní koně získali 27 vítězství včetně tří na nejvyšší scéně. Sirius Shine, předtím již bronzový ve Velké jarní ceně, triumfoval ve Velké červnové ceně. Největším esem trenéra ale byl dvouletý Lagaro krabčického chovu, který si za dvě významná vítězství zajistil titul šampiona dvouletých hřebců. Lagaro je také největší zdejší nadějí do klasických dostihů, ale přihlášky do vrcholných dostihů tříletých mají i další koně. A také přišel do stáje zajímavý tříletek angažovaný z Francie. Perspektivní koně jsou i v kategorii čtyřletých a starších. S některými z nich je počítáno i pro zahraniční starty a pro překážky. Trenér Petrlík je spokojený také s kolekcí nejmladších koní, z nichž většina se narodila ve zdejším středisku. Je mezi nim i první potomek Corcovady, Listed vítězky v Irsku a v Itálii.
Tréninkové středisko: Krabčice |
Trenér Petrlík se stará spolu se svým týmem o čtrnáct juniorů, z nichž je jedenáct českého chovu. Jako rodokmenově nejzajímavější označuje první potomka skvělé Corcovady Conana (Bully Pulpit) a polosestru Lagara Lady Pulpit (z Lady Kristinne), jejíž jméno napovídá, který plemeník je jejím otcem. Stáj Darhorse majitele zdejšího střediska pana Kopeckého bude reprezentovat také Duke of Darhorse (Duke of Marmalade – Samphire Red pod Sri Pekan). Na irské zářijové aukci stál 17.000 euro a je mj. polobratrem hřebce Star Poker (Footstepinthesand), který v Polsku jako dvouletý až čtyřletý sedmkrát zvítězil včetně Nagrody Mosznej a Nagrody Syreny. Třetí místo získal v Nagrodě Rulera, tedy polské Velké jarní ceně.
Dvěma zajímavými juniory také disponuje stáj Syndikát V3J. Jedná se o hnědku Chica Querida (Frozen Power – Chibi po Dynaformer) a hřebečka Nagano Gold (Sixties Icon – Never Enough po Monsun). „V tréninku mám také prvního potomka Durante Alighieriho. Je to klisna Territory z Telephoto, která bude reprezentovat stáj Luka-Mandak. Všichni naši koně byli obsedlí už v chovné stáji, takže jsme s nimi mohli začít rovnou pracovat. Pracují bez problémů, a těším se na to, co ukáží. Až na jednu výjimku jsou všichni čeští odchovancipři hlášeni do seriálu Fitmin, “ říká na konto nejmladších koní trenér Petrlík.
FOTO: Zimní favorit a šampion dvouletých hřebců Lagaro
Dodejme, že v kolekci dvouletých koní jsou i další zajímaví plnokrevníci - dcery plemeníka Midshipse Argami (z Anwilka), Finále (z Fione), Lindea (z Linda), Luxia (z Luxorious) a Triola (z Tista). Stáj DAR má také dva další hřebce - Lemiena (Midships – Lenka Top) a Trinise (Bully Pulpit – Trinity). A v neposlední řadě je tu i Bela Bonita (Bully Pulpit – Blessyourpinksox), která patří Avarrio Praha.
Zajímavé složení má rovněž klasický ročník u trenéra Petrlíka – až na jednu výjimku má všech jeho deset zástupců přihlášky do některého z klasických dostihů. Veřejnost je určitě zvědava na loňského šampiona Lagara, který přezimoval jako neporažený a mezi jeho triumfy najdeme i Gerschův memoriál a Cenu zimního favorita. „Lagaro přezimoval dobře, je v pořádku. Začne Memoriálem profesora Michala a poté je v plánu česká i slovenská Velká jarní cena. Je mílař, nebudeme ho tedy posílat do delších dostihů. Po menším odpočinku po jarních klasických dostizích bychom s ním chtěli zkusit vyjet ven, do Francie.“
FOTO: Tialine je přihlášena do obou klasických dostihů pro klisny
Velmi zajímavým tříletkem také disponuje nová stáj DK Tandem. Bývalý kůň Valentina Bukhtoyarova Luck Ahead (Dream Ahead – Vastitas po Green Desert) absolvoval jako dvouletý v průběhu 20 říjnových dnů tři starty, z nichž dva vyhrál. „Také by měl jít Michalův memoriál a Velkou jarní cenu. A pak bychom ho vrátili na francouzské dráhy, kde by běhal v dostizích pro tříleté koně.“
Do Velké jarní ceny jsou přihlášení také loni jednou umístěný Bonys a již vítězný Bulpit stáje DAR. Do Jarní ceny klisen bude směřována dvojková vítězka Anshoa rovněž domácí stáje. Přihlášky do jarní klasiky mají ale i Diredawa patřící stáji ZZN Polabí-Luka a Tialine, kterou loni na podzim zakoupili manželé Dufkovi. Tyto klisny také figurují na soupisce do Oaks. Do vytrvaleckého klisního klasického dostihu by mohla také zamířit Marmelada stáje Avarrio Praha: „Ta se jeví jako vytrvalá, půjdeme s ní nahoru od menších dostihů. Líbí se mi také nestartující valach Mizuri (Egerton – Morganetta) stáje pana Luky. Je to poctivý koník, přišel k nám v únoru. Začal tedy pracovat později, ale těším se na něho. Potomky Egertona mám rád, jsou šikovní a dobře spolupracují s člověkem. A Morganetta byla výborná, mj. třetí v Oaks. Mizuriho jsme přihlásili do Saint Legeru.“
FOTO: Čtyřletý Shahnour Aznavour toho zatím moc nenaběhal, ale ukázal velký potenciál
Jak ještě trenér Petrlík prozrazuje, těší se na všechny tříleté koně: „Máme skoro všechny tříletky českého chovu a už loni se ukázali dobře. Budu spokojený, když budou vidět v klasických dostizích vepředu.“
Mezi čtyřletými a staršími koňmi jsou tři plnokrevníci, kteří by se měli v průběhu sezóny věnovat už skákání. „Jedná se o Ottimu a Win Fronta, také o Hidden Flame. Ten taky ještě půjde nějakou rovinu, ale od půlky sezóny zkusí také skákání. Věřím, že by mu proutěné překážky mohly jít.“
Nováčkem v týmu je pětiletá klisna Mathiase Nilssena Mill´s Spinest, která startovala ve Švédsku a Dánsku. „Je to pěkná bělka, postavou typ quatera. Je to mílařka a měla ve švédském generálním handicapu 74 kilogramy. Přišla k nám pozdě, takže také vyběhne později. Pak by měla být v Krabčicích připuštěna. Ostatně pan Nilssen přivezl k nám ještě další klisny na připuštění.“
FOTO: Sirius Shine by si měl vyzkoušet i zahraniční starty
Mezi staršími koňmi je hned několik perspektivních koní pro vrcholy tuzemské sezóny i pro zahraniční výjezdy. Na měření sil s konkurencí v zahraničí se chystá dvouletý šampion sezóny 2014, vítěz Velké červnové ceny a třetí z velké jarní ceny Sirius Shine stáje DAR. „Ven chceme s panem majitelem stáje Avarrio Praha směřovat i Money For Danny, to je velmi pohodová klisna.“
Comeback trenér chystá u loňského talentovaného tříletka Shahnour Aznavour stáje Racing Club Salvator. Ten ze tří startů své dosavadní krátké kariéry dva vyhrál, ale od května už loni na dráze chyběl. „Byl směřovaný do Velké červnové ceny, ale utrpěl před tímto dostihem bohužel úraz. Měl naštíplé sezamské kůstky. Doufám, že se dokáže dobře vrátit na dráhu.“
FOTO: Ottima bude letos již také skákat
Trenér Petrlík se svým týmem připravuje 25 koní pro stáj DAR pana Rostislava Kopeckého, ale v jeho tréninkovém úseku najdeme i dalších jedenáct dostihových stájí s jedním až třemi registrovanými dostihovými plnokrevníky. A jaká má přání pro sezónu, která už v sobotu vypukne? „Přeji všem účastníkům dostihového sportu hodně štěstí a zdraví, a jsem rád, že se dvě strany v českém turfu domluvily. Ještě bych rád k problému, který vznikl a vyústil v odklad začátku sezóny, řekl pár slov. Nejsme tak vyspělá dostihová země - tok peněz u nás není tak velký jako například v Anglii a Francii - abychom mohli mít zápisné do dostihů jen 3,5 %. Chápu pořadatele dostihů, že si musí stanovit takovou výši zápisného, aby po skončení dostihového dne byli takzvaně na nule, nebo měli alespoň malý zisk. Pořádání dostihů není jednoduchá záležitost ekonomicky ani organizačně, takže se domnívám, že by stanovení výše zápisného mělo záležet plně na jejich uvážení. A co se týče našich koní, tak si přeji hlavně jejich zdraví, aby mohli dělat radost všem svým majitelům,“ ukončuje poslední předsezónní rozhovor tohoto roku Allan Petrlík.
Michaela Zemanová
Fotografie: Šárka Votavová