Juranek Petr2Mezi tréninkem a budováním nového střediska
Dvacet koní stáje BORS Břeclav a.s. chystá v tréninkovém středisku Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu Petr Juránek, což je poněkud méně, než bylo v posledních letech zvykem.

Za redukcí počtu dostihových koní stojí momentální situace v českém turfu a především potřeba věnovat se budování „staronového“ tréninkového střediska na nedalekém Novém Dvoře. Mezi dvacítkou koní manželů Mikuleckých najdeme řadu zajímavých jmen do rovinových i překážkových dostihů. 

Oba dvouletí koně v péči trenérka Juránka disponují výborným charakterem, byli bez problémů obsednutí a pracují „Hřebečci jsou vlastního chovu pana majitele a oba po plemeníkovi Egerton. Syn Star of Gracie jménem Salient of Gracie je slabší, a i když je to takový dělník, obávám se, že to pro letošek na dostihy stačit nebude. Naproti tomu Knight of Gracie (z Kala Azar) je líbivý, pěkného rámce a figury, potatil se. V otázce zahájení jeho dostihové kariéry jsem ale opatrný. Jeho o rok starší sourozenec Kite of Gracie také touto dobou vypadal, že by mohl vyběhnout, ale po kontrolních rentgenech v dubnu se ukázalo, že ještě nemá uzavřeny růstové zóny a běhat nemůže.“ Trenér Juránek ale prozrazuje, že by se měli s panem Mikuleckým vypravit na jaře na některou z aukcí a posílit tak kolekci dvouletků.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní v tréninku: 20

Koně, kteří odešli po sezóně: Rocky of Gracie (chov), Storm of Gracie, Daily Bet, Monsieur Kiss Kiss, Inbaileysfootsteps, Wild of Gracie, Quantera (chov), Peace of Gracie, Sun of Gracie

Koně přihlášení do derby: Ayran, Oratory Davis, Sunshine of Gracie

Stájový personál: asistent trenéra Petr Huťťa, jezdci: Dita Hlavatá, Kateřina Garguláková, Renata Spěváková, Tereza Grbavčicová

První jezdec stáje: předběžná dohoda s Kennethem P. Pattinsonem a Janem Faltejskem
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ze sedmi tříletých plnokrevníků mají tři přihlášky do Českého derby: „Jedná se o koně, kteří se ukázali v akci jako dvouletí. Třikrát umístěný Ayran přes zimu dospěl. Je z něj krasavec, ale vypadá to, že bude stát spíše do míle. Naproti tomu do dálky by měl být Oratory Davis. To je veliký kůň, při posledním vážení měl 555 kilogramů. V zimním favoritovi byl sedmý, kde zanechal dojem, že 1600 metrů je na něj málo.“

Petr Juránek ale nezastírá, že ve tříletém ročníku nejvíce spoléhá na klisnu, Motivatorovu dceru Sunshine of Gracie. „Jeví se v tréninku jako nejšikovnější ze všech našich tříletých koní, i když je drobnější. Potěšila mne výkonem v Ceně nadějí v Pardubicích, kde nebyla daleko od vítězky.“ Debut teprve čeká Monolitovu dceru Hespeu (z Hespa), která podle trenérových slov vypadá dobře, ale na zahájení kariéry loni nebyla zralá. „A nebudeme na ni tlačit ani na jaře, spíš by začala od letní části sezóny. Vytrvalá by být měla, tak bychom s ní chtěli zkusit cestu pro špičkové klisny, tedy bývalou Cenu Hřebčína Napajedla a Oaks.“

Sunshine of Gracie
Foto: Největší nadějí Borsu do klasických dostihů je Sunshine of Gracie. Foto Lenka Lojová

O jednom ze tříletých valachů, Kite of Gracie (Security Risk – Kala Azar), se trenér již zmiňoval v souvislosti s jeho dvouletým polobratrem Knightem. „Kite přes zimu vyspěl, a budeme mu plánovat debut, ale nebude snadné ho zapojit do rozjetého vlaku. Jsem zvědavý, kam se dokáže zařadit.“

Zbývající dva tříleté valachy čeká v sezóně přestup do překážkového provozu. Nestartující Zarkan of Gracie (House Rules – Zachcianka) dostal čas na dozrání: „Nenechali jsme ho startovat po zkušenostech s potomky po House Rulese, kteří jsou vhodní spíše do překážkového provozu, a i ze strany matky má Zarkan dispozice spíše skokanské. Proto bych byl rád, kdyby se v Pardubicích běhaly bumpery, tam by mohl získat dostihovou zkušenost před prvními starty na překážkách.“ Další syn House Rulese Redarmoon sice už jednu zkušenost se závoděním má, ale v Lysé nad Labem tehdy uzavíral výsledkové pole. „Choval se jako puberťák, řehtal na koně a dostihy ho vůbec nezajímaly. Po kastraci se zklidnil a je šikovný na skákání. Absolvoval v zimě skokovou přípravu jako všichni naši tříletí. Jsem rád, že majitelé na koně netlačí a mají velké pochopení pro to, že některým koním se musí prostě dopřát čas.“

Čtyřletých a starších koní je ve středisku Tři Grácie deset a pouze jeden z nich bude vysílán na roviny. Sedmiletý Bright Sand měl loni výtečnou sezónu, když vyhrál dva dostihy včetně pardubické Ceny sprinterů a v dalších čtyřech se umístil. Jeho trefy do černého byly na krátkých tratích, ale typický sprinter to podle tvrzení trenéra není. „Má problémy s dýcháním, a tak jsme mu hledali jiné uplatnění. Sprinty se nakonec ukázaly jako dobrá volba. Sprinterský trénink mu moc nesvědčí, ale díky tomu, že je povahou pohodář, tak ho zatím snáší. Letos bychom se s ním chtěli vyvarovat startů v letním období, kdy se mu samozřejmě dýchá obtížněji.“

Bright Sand
Foto: Bright Sand při jeho loňském vítězství v Ceně sprinterů v Pardubicích. Foto Zenon Kisza

Vítězka Ceny prezidenta republiky Greek Wedding a Age of Love budou nabídnuty k prodeji na aukci v Deauville 11. února, ale v případě, že se neprodají, měly by dále pokračovat v překážkové kariéře. „I když u Greek Wedding možná budeme stát s panem majitelem i před rozhodnutím, zda-li ji už nezařadit do chovu. Je teda možné, že budu žádat MVDr. Olehlu o konzultaci a zhodnocení, jestli by byla krevně vhodnou partnerkou pro Rocky of Gracie. A v případě, že ano, mohla by mu pomoci v rozjezdu kariéry plemeníka. Pokud zůstane na dráze, tak ji musíme opatrně menežovat. Je to totiž veliká kobyla a jedna z mála našich koní, která nebyla zaskákaná přes zimu, ale až v sezoně před prvním překážkovým startem. V Pardubicích nejsou v průběhu roku proutěnky pro starší koně, tak musela začít rovnou v klastické steeplechase, což se neukázalo jako ideální. Age of Love každý svůj start hodně prožívá, je bázlivá, což není zrovna vlastnost překážkového koně, ale věřím, že se bude i tak nadále zlepšovat.“

Posilou stáje na rovinách měl být loni Daliyni, ale ani v jednom ze svých startů se neumístil a hrozil tedy jeho odchod ze stáje. „Přimluvil jsem se za něho,“ usmívá se trenér. “Je to lump a nemá závodnickou povahu, ale snad by ho mohly překážky více bavit, mohl by z něj být slušný krosař.“ Oříškem na rozlousknutí je pro něj stále Lord of Gracie: „To je potencionálně hodně dobrý kůň, ale zatím jsem na něho nepřišel. Jednou podá dobrý výkon, a myslíte si, že už bude vše v pořádku, a hned v následujícím startu si zase postaví hlavu a něco nového vymyslí. Nechali jsme ho vykastrovat, choval se totiž hodně jako hřebec, tak se snad nyní na dostihy více soustředí.“

Velkou oblíbenkyní trenéra je sedmiletá Princess of Gracie přezdívaná „Pusinka“, tedy první kůň, který mu přinesl první vítězství v dostihu I. kategorie a Listed. „Loni se nám zranila a špatně se hojila, takže od konce května nestartovala. Těším se na ni, rád bych z ní udělal posilu našich krosařů. Je to dobrá skokanka a jejím vrcholem by mohla být letos Cena Vltavy.“

Velké plány má trenér i s dvojicí King of Gracie a Wavelight Laser. „Bohužel se oba loni zranili, a proto plánuji jejich zapojení do sezóny až v její druhé polovině. Měli by tedy jako dobří krosaři zvládnout kvalifikační start a pak Velkou pardubickou. Loni jsme měli do Velké přihlášeny tři koně, ale nakonec v ní mohl startovat jen King of Gracie.“ Oním třetím kvalifikovaným do Velké byl Universe of Gracie, který se ale objevil „jen“ v Ceně Labe. „Je to sice výborný skokan a krosař, ale už v kvalifikaci a později v Ceně Labe ukázal, že dostihy nad pět tisíc metrů jsou pro něho zatím příliš.“

Na své první vítězství čeká pětiletý Quatiki, který se kdysi na aukci zalíbil paní Mikulecké. „Je menší, ale utíkat umí. Je to sice složitější kůň na ježdění, ale po vykastrování s ním snad bude lepší spolupráce. Má typický francouzský překážkový původ, těším se na něj.“ A nakonec trenér jmenuje čtyřletou Vivienne of Gracie, která nikdy nepoznala rovinové starty. „Začátky s ní byly složité, nedařilo se nám ji dostat ani do svého boxu, natož tak do přepravníku nebo startovacích boxů. Musím říci, že za třicet pět let, co jsem u koní, jsem potkal jen jednoho dalšího tak zlého koně, jako je Vivienne. Bohužel je to kobyla... Utíkat umí, ale pořízení s ní je po všech stránkách špatné. Momentálně je jediná Katka Garguláková, která s ní vychází, absolvuje s ní trénink a další záležitosti.“

Petr Juránek u rovinových koní předpokládá jejich připravenost na začátek sezóny, i když se v zimě při tréninku musel vyrovnávat s počasím, kdy byly holomrazy a koně nemohli pracovat venku, ale jen v hale. „To nám zase ale umožnilo většinu koní zaskákat a také alespoň měli nějakou změnu a zpestření tréninku,“ podotýká. „Kromě nové sezóny se těším i na další práce na budování, respektive rekonstrukci, tréninkového střediska Nový Dvůr. Na jaře bychom měli začít s výstavbou kolotoče a také budováním cvalových drah. Jsem moc rád, že se můžu podílet na budování střediska, které nám umožní mít ještě lepší podmínky pro koně.“ (mze)

novy dvory
Foto: Budoucí nový domov koní Borsu Nový Dvůr, procházející rekonstrukcí


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net