Pejskova PalikVrcholem nedělních dostihů ve Velké Chuchli byla 13. Cena Nory Jeane, kterou podle očekávání ovládla favoritka Dally Hit vedená ž. Jiřím Palíkem. Svěřenkyně Ing. Ivany Pejškové je ve výborné formě a sbírá jeden úspěch za druhým. Kromě šestidélkového triumfu ve zmíněném hlavním dostihu zvítězila i ve dvojkové zkoušce v Mostě a na letošní první běhání podlehla jen Shaywanovi, ze kterého se mezitím stala hvězda.  Se zkušenou trenérkou, která umí výborně připravovat klisny, jsme si povídali nejen o nedělním dostihu, výkonnosti a distančním optimu Dally Hit, ale také jsme se krátce dotkli i letošní stájové sezóny.


Předpokládám, že po letošních výsledcích Dally Hit by pro vás druhé a horší místo v Ceně Nory Jeane bylo zklamáním? A koho jste považovala za největšího soupeře?
To se takhle nedá říct. Samozřejmě, že jsem Dally věřila. Dcera Helena ji jezdila v důležité pondělní práci a moc se jí líbila. Projev i dosažený pracovní čas odpovídal  formě Dally před Oaks. Když jsem zalistovala v tréninkovém deníku před dvěma lety, sedělo to do puntíku. Na druhé straně se mi ale v tréninku líbila i Sapsiree, a když jsem si uvědomila, že právě ona v dubnovém dostihu dávala Dally pět kilogramů, určitě byly obě právem favoritkami a myslela jsem, že to bude mezi nimi ostrý souboj.

Průběh dostihu se vyvinul podle vašich představ?
Víte, já dávám, při dodržení základních principů,  ordre podle soupeřů. Podle toho, kdo ty šancové koně jede, kdo bude pravděpodobně vodit, jestli bude svižné tempo, kdo je pomalý po startu atd. Tentokrát jsem prohlédla videa všech klisen a byla jsem od startky rozhodnuta. Vyšlo mi to tak, jak to nakonec probíhalo. Základem byl fakt, že Kobi dosáhla vloni nejlepších výkonů ze špičky a v rychlém tempu. Základním principem pro Dally je její výrazná koncovka 300 metrů. To bylo potřeba dodržet. No a výsledek už znáte. Chtěla bych však říct, že to zní dobře, ale pokaždé to vyjít nemusí. Na výkonnost v dostihu má vliv mnoho okolností. Ale teoreticky by se měl trenér vždy takto připravit. Pravdou je taky to, že stále hodně do dnešní doby čerpám z dlouholetých zkušeností mého bývalého manžela Karla Havelky, který byl vyhlášeným taktikem.

Dally Hit
Dally Hit letos již podruhé vítězí pod vedením ž. Jiřího Palíka, tentokrát v Ceně Nory Jeane

Dally Hit vždycky odváděla v dostizích vysoký standard, ale letos zdá být v životní formě... Co za jejími letošními výsledky podle vás hlavně stojí?
 O životní formě bych zatím nemluvila, to je předčasné.  Ale fakt je, že již konečně překonala psychickou únavu z náročné tříleté sezony a že se vrátila do formy z té doby. A to je teď to nejdůležitější. Jestli bude něco navíc, to se uvidí. Moc si to přeju a kolektiv kolem Dally určitě taky. Za úspěchy Dally určitě stojí kromě jejího workoholismu v koňském podání, práce pracovních jezdců, resp. jezdkyň, Markéty Horové a obou mých dcer, které mají úžasnou jemnou ruku na trénink a které se na jejím tréninku podílejí.

Dally Hit je nesmírně univerzální, umí výborně zaběhnout od 1400 do 3200 metrů. Co je ale pro ni podle vás nejlepší trať?
Máte pravdu, že se zdá být Dally univerzálním koněm co se týká délky dostihu. Ale zase bych to upřesnila. Mezi rovnocennými soupeři je zřejmě její optimum 1600 - 2000 m, ale pokud se sejde s horšími soupeři jako v Mostě, může běžet i proti distanci. Snažím se tomu vyhnout, ale někdy mě naše propozice nutí takhle improvizovat.

Pejskova Palik
Majitel stáje Hippolit Star pan Potůček, trenérka Ing. Ivana Pejšková a žokej Jiří Palík po vítězném hlavním dostihu

A jaké jsou další plány s Dally Hit?
Plány nějaké v hlavě mám, ale musím počkat na poradu s majiteli a na propozice pro druhé pololetí sezóny.

A otázka na závěr se týká letošní sezóny. Jste s ní spokojená?
Se sezónou jsem zatím spokojená, ale i to je předčasné hodnotit. Mám tam takové dva tříleté Iry, kteří jsou netradičně pozdní, tak musím počkat, až jim doroste mozek pro závodění. No a moc se těším na dostihové začátky dvouletého syna z Arganty. To je ale ještě dlouhá cesta.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Guth, jeho další fotografie z nedělních dostihů si můžete prohlédnout zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net