swe2Tři koně připravované ve Švédsku trenéry Dennisem Perssonem a Kimem Sternem bychom měli do konce prázdnin vidět na českých drahách. „Do České republiky jezdím moc rád“, vysvětluje i svoje osobní důvody švédské mise Dennis Persson.

Líbí se mi váš přístup k trénování i ježdění koní. Jde o tradiční dobrou „starou školu“, která je mi mnohem bližší než např. americký způsob tréninku. Pro mně to bude hezký výlet i možnost setkání s přáteli. Pro koně, kteří do Česka přijedou, jsme s Kimem hledali dostihy, kde by hlavně získali zkušenosti, které nemají možnost získat doma.“

Bezesporu nejzajímavějším koněm z trojice, která se u nás představí, je osmiletý Silk Drum (Intikhab). V Irsku narozený bílý valach přišel do Švédska na konci loňského roku s působivou vizitkou pětinásobného vítěze ostrovních překážkových dostihů. Kromě tří vítězství v proutěných překážkách a jednoho v menším steeplu bylo jeho největším zásahem prvenství ve steeplechase se statutem Grade 3 v rámci překážkového festivalu v Aintree. Od tohoto vítězství už ale uplynuly více než dva roky a to je také hlavní důvod jeho přesunu do Skandinávie. „V Anglii měl předloni ještě dobré výsledky, ale loni už takovou formu neměl, takže byl na prodej za pro nás dostupnou cenu. Koupil jsem ho pro švédského majitele a věřím, že ještě v budoucnu svoji třídu ukáže,“ říká jeho trenér Dennis Persson. Silk Drum má naplánovaný start ve třetím dílu Poháru Josefa Váni 31.8. v Mostě. „Potřebuje zkušenost se zelenými skoky, chtěl bych aby ji příští rok zúročil doma ve Svenskt Grand National. Je to určitě dobrý kůň a věřím, že udělá slušný výsledek.“

V letošní edici Švédské Velké národní doběhl Silk Drum čtvrtý a kromě toho byl ještě jednou druhý ve Švédsku a třetí začátkem sezóny v německém Mannheimu.

swe1
Foto: Silk Drum (vlevo) při letošním posledním běhání ve Švédsku. Foto Stefan Olsson/Svensk Galopp 

Další účastníky švédské výpravy čekají příští sobotu crossy v Pardubicích. Pětiletá Francouzka Hallandale (Numerous) je podle slov svého trenéra klisna s velmi dobrým původem, dobrá skokanka a měla by jí vyhovovat delší distance. Stejně jako Silk Drumovi i jí Dennis věří, že se v dostihu, který jí naordinoval (crossu vyhrazeném klisnám), neztratí. Ve Švédsku Hallandale ze svých dvou letošních startů ve steeplechase vytěžila jedno třetí místo. Do cross-country bude směřovat také devítiletý Irčan Apocal (Anabaa Blue), kůň s naprosto stejnou letošní bilancí jako Hallandale. Jeho majitelem a trenérem je Kim Stern, kterého jsme loni v Pardubicích viděli v amatérském dostihu přes proutěné překážky v předvečer Velké pardubické. „Kimovi se v Pardubicích moc líbilo a tak jsme cestu naplánovali spolu. Apocal je velice chytrý kůň, který potřebuje změnu. Ta ale ve Švédsku, kde může překážky běhat v průběhu celé sezóny prakticky jenom na závodišti Täby, není možná. Kim by s ním chtěl vyzkoušet právě cross,“ říká o svěřenci svého kamaráda Kima Sterna Dennis Persson. Podle pardubického výsledku bude přicházet v úvahu i možnost případného Apocalova startu v Netolicích. Pokud půjde všechno podle plánu, měli by všichni tři koně do České republiky přicestovat v polovině příštího týdne. (mpi)







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net