Popelka StanislavDva a půl měsíce po úspěchu Bremen Plana v první kvalifikaci na Velkou pardubickou slavila stáj Nýznerov a trenér Stanislav Popelka další velké vítězství. Tentokrát zásluhou Ursana v nedělní Nagrodě Tiumena. To samo o sobě je důvodem k rozhovoru s trenérem, ale řeč bude i o dalších talentovaných koních a plánech s nimi.

 

Přečetla jsem si v polských médiích rozhovor s vámi k výkonu Ursana a tak bych se ještě ráda zeptala, jaký dojem na vás udělalo závodiště a dostihy ve Wroclawi?

Já jsem vlastně v Polsku vůbec nebyl. S Ursanem a Burbonem tam byl Pavel Poles, já jsem byl s koňmi v Benešově. Ale Poláci si mysleli, že jsem to já, a oslovovali Pavla pane Stanislave…


S jakými ambicemi jste koně do Polska vypravoval?

Počítal jsem s jejich dobrým výsledkem. Z vítězství Ursana mám pochopitelně velkou radost, Kamelie je velmi kvalitní klisna, což předvedla i v Auteil. Burbon také mohl bojovat o vítězství, ale nevrátil se z dostihu zdravý a tak skončil třetí. Jeho zranění je takové povahy, že letos už běhat nebude.


Na polských webových stránkách jsem si přečetla, že se chcete do Wroclawi brzy s Ursanem vrátit.

Ano, Ursan si zdejší dráhu dobře „ošahal“ a v září bychom s ním chtěli jet na Velkou wroclavskou. A pak, pokud bude vše v pořádku, by měl ještě běhat při Velké pardubické.


Váš další svěřenec a zástupce dostihových barev pana Zatloukala Bremen Plan dominoval v květnu v Pardubicích. Od té doby už uplynula dlouhá doba, kdy mu plánujete další start?

Zítra půjde na přihlášky do Pardubic do dalšího kvalifikačního dostihu. A pak už budeme jen trénovat pro Velkou pardubickou, toto bude jeho poslední start před ní.


Máme za sebou už čtyři a půl měsíce dostihové sezóny. Který z vašich koní vás překvapil svou výkonností a který naopak zůstává za očekáváním?

Udělal mi radost Romantique Rouge, který toho na rovině moc neukázal. Letos začal skákat v Brně, kde hned vyhrál, a při druhém startu v Pardubicích byl druhý za Starbuckem, ale porazil Sixtysevena, což je dobrý kůň. Přišel v dostihu finišem ze zadní pozice. Zklamáním je pro mne Khilona, kterou jsme kupovali z Polska jako výbornou klisnu, byla třetí v polských a druhá v rakouských Oaks. Je to trochu fajnová klisna. Není to kůň do nepohody, špatně se vyrovnává s různými situacemi v dostihu. Takže ze tří startů ji dvakrát jezdec musel zadržet, a dokončila dostih jen v Lysé. Už jsme uvažovali, že bychom ji i vrátili na roviny, zvažovali jsme i start v Karlových Varech tuto neděli. Uvidíme co s ní dál.


Jinak nás letos často provází smůla. Z Benešova se nám vrátil zraněný Avere. Naštěstí teď po třech dnech je u něho vidět zlepšení, po samotném dostihu jsem měl o něj strach. Rentgen vyloučil zlomeninu. Je to dobrý kůň, teprve pětiletý, myslím, že si zaslouží, abychom mu dopřáli dostatek času, aby se dal dohromady a mohl pokračovat v kariéře. Smůla letos také provází Borderlanda, který se ani v jednom ze svých dvou startů nedostal do cíle. Jednou z něho vypadl jezdec a podruhé vyvedl kulišárnu, kterou naposledy udělal v Meranu a kterou jsem myslel, že už zapomněl. Totiž vybočil ze skoku. Borderland je kvalitní kůň, a doufám, že už příště, což by mělo být teď v Pardubicích, dostih dobře absolvuje.


Co je u vás nového ve stáji? Nepřibyli do ní nějací noví koně?

Ano, přišli k nám dva rovinoví koně pana Jalového. Jedním z nich je Scalando, kterého zaskáčeme a možná bychom s ním na podzim mohli ještě zkusit překážkový dostih. A tím druhým je dosud nestartující tříletá klisna Gofrii. Vypadá jako hodně pozdní. Zřejmě bychom s ní zkusili start v bumperu v září v Pardubicích.


Co byste si přál ve druhé části dostihové sezóny?

Hlavně, aby koně zůstali zdraví, několik zranění už bohužel v letošní sezóně máme. Byl bych rád, aby naši koně měli šanci ukázat v dostizích svoji třídu a udělali tak radost manšaftu naší stáje a svým majitelům. Také bych chtěl celému našemu týmu poděkovat za výborně odváděnou práci a majitelům za důvěru, kterou k nám mají. I přestože se zatím ne vždy v dostizích dařilo.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking